Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

Specifieke Lerarenopleiding Muziek & Drama

NAAM: Axel Freier

STAGEPLAATS NIVEAU (GRAAD EN/OF JAAR)


ONDERWIJSVORM AANTAL LEERLINGEN
VAK DATUM

NAAM VAKMENTOR TIJDSTIP

LESVOORBEREIDING

OPZET
WERKPUNT(EN) UIT DE VORIGE LES
Baseer je op het reflectieverslag van je vorige les (ongeacht welk vak).
Wat wil je deze les voor jezelf bereiken?

Vul in.

BEGINSITUATIE
Individuele leerling met ervaring in piano spelen. Rustig karakter en gemotiveerd om bij te leren. Piano ter
beschikking.

LESONDERWERP
Le Courant Limpide - Bürgmuller

DOELSTELLINGEN (gewoonlijk volstaan max. 3 doelstellingen – kernwoorden in het vet)


1. De leerling kan zich opwarmen met technieken uit het stuk
2. De leerling gebruikt de pedaal op de juiste manier
3. De leerling kan een zin muzikaal opbouwen en neerleggen

Specifieke Lerarenopleiding Muziek & Drama 1/4


DIDACTISCHE ANALYSE
PARTITUUR MET AANTEKENINGEN, EVENTUELE ONDERSTEUNENDE OEFENINGEN … ALS BIJLAGE TOEVOEGEN
Je voorziet deze zaken enkel voor lessen waarin actief wordt gemusiceerd. Enkele mogelijke aandachtspunten en oplossingen:
- mogelijkheden qua improvisatie, beginnen zonder partituur …
- afgeleide oefeningen ter voorbereiding van de partituurstudie
- verklaring van titel, aanwijzingen van de componist
- karakter, stijl, interpretatie (verduidelijkt door beelden …)
- structuur van het werk (vorm, thema’s, herhalingen …)
- ritme (met oefeningen om ritme in te studeren)
- harmonie (akkoorden, cadensen, speciale kleuren en versieringen, toonladders, modulaties …)
- structuur van de melodie (arsis-thesis, voor- en nazin, frasering, ademhaling …)
- dynamiek (eventueel zelf bijplaatsen)
- instrumentaal-technisch: moeilijke vingerzettingen, grepen (met oefeningen voor de leerling om deze in te studeren)
- samenspel met begeleiding; waar op letten, rekening mee houden?
- …

Je realiseert je analyse op de partituur in bijlage en hieronder.

Le Courant Limpide is een studie van Bürgmuller uit zijn opus 100.

De structuur is een duidelijke ABA vorm met simpele harmonieën.

Tot aan de eerste dubbele maatstreep bevindt de melodie zich in de rechterhand die telkens gespeeld wordt met de
duim. Dat terwijl de rechterhand ook steeds triolen speelt waardoor de duim beaccentueerd wordt maar de overige
noten van de triool niet. De linkerhand heeft een simpele begeleiding. De frasering is steeds per vier maten met een
duidelijke crescendo en diminuendo.

Na de eerste dubbele maatstreep heeft de linkerhand de melodie waardoor de balans verschuift tussen linker en
rechterhand.

Specifieke Lerarenopleiding Muziek & Drama 2/4


LESVERLOOP

LESFASE TIMING LESVERLOOP


MET KERNWOORD UIT VOORZIE LEERINHOUD – WERKVORM – GROEPERINGSVORM – MEDIA – VRAGEN/INSTRUCTIES – ACTIVITEIT VAN DE LLN. - …
JE DOELSTELLINGEN SPELING
Opwarming 5’ Opwarming met motieven of thema’s uit het stuk. Aanleren via voor en na spelen.

Frasering 5’ Het doel van frasering (spanning) laten ervaren. De leerling zelf op de partituur de
frasering laten aanduiden.

Pedaalgebruik 2’ Het pedaalgebruik aanleren. Eerst de leerling zelf laten proberen, daarna eventuele
fouten aanpassen

Doorspelen en 5’ Poging tot het stuk doorspelen en een samenvatting door de leerling laten maken over
reflectie de les.

VOEG WERKBLADEN, OEFENINGEN, TEKSTEN, PARTITUREN, PRESENTATIES … TOE ALS BIJLAGE IN EEN ZO KLEIN MOGELIJK
BESTANDSFORMAAT.

Specifieke Lerarenopleiding Muziek & Drama 3/4


LESREFLECTIE
OPVALLENDE ERVARINGEN TIJDENS DEZE LES
• Vul in.

ANALYSEER ÉÉN TE REMEDIËREN WERKPUNT UIT DEZE LES


Zoek naar de betekenis en achtergrond van deze ervaring. Betrek jezelf, leerlingen, context enz. Werk uit.

WERKPUNT DIE IK MEENEEM NAAR VOLGENDE LESSEN


• Vul in.

Specifieke Lerarenopleiding Muziek & Drama 4/4

You might also like