Dobozszínház

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Óravázlat

Készítette: gyógypedagógia szak, I. évfolyam

A terv készítésének ideje: 2020. november

Tanterv és tárgy: Vizuális kultúra

Évfolyam: 5. évfolyam

Az óra típusa: gyakorló

Időtartam: 90 perc

Az óra célja: Kognitív képességek fejlesztése, kompozíciós készség fejlesztése, tárgyalkotó


képesség, kreativitás fejlesztése.

Tananyag: dobozszínház készítése Szabó Vladimir Téli város c. képe alapján

Ábrázolási téma: Tél – dobozszínház

Technika: tervezés, vágás, ragasztás, festés, bábkészítés.

Tanítási eszközök:

a) tanulók: keménypapír, festék, olló, ragasztó.


b) tanító: laptop, hangfal, projektor, papírdoboz, hurkapálca, jancsiszeg.

Teremrend: osztályterem átrendezése, a munkához megfelelő kialakítása, a padok


összetolása egy nagy munkaasztallá, egy különálló pad elhelyezése úgy, hogy mindenki
hozzáférhessen, a makettváros elhelyezése az asztalon.

Óra előtti szervezési feladatok:

Hangfal, projektor, laptop előkészítése. A makettváros elérhető helyre való rendezése. A


munkához eszközök beszerzése, valamint előkészítése: papírdoboz, hurkapálca, jancsiszeg.

Ellenőrzöm, hogy a diákok rendelkeznek-e a munkához szükséges eszközökkel.

A teremrend kialakítása: padok összetolása.


I. Ráhangolódás a témára és a tananyag megismerése
elemzéssel /kb. 15 perc/
Az előző órán készített makettváros elérhető helyre való helyezése. Szabó Vladimir Téli
város c. képének kivetítése.

Felhívom az osztály figyelmét arra, hogy a zenemű alatt próbáljanak elképzelni egy
történetet.

Vivaldi Négy évszak c. művének Tél c. tételének lejátszása (részlet).


https://www.youtube.com/watch?v=tiQiBBU7Lug

A zenemű meghallgatása után irányított beszélgetés. Milyen érzelmek játszódtak le


bennük, miközben hallgatták a művet? Néhány gyerek meghallgatása: milyen történet
játszódott le a fejükben a zenemű hallgatása alatt?

Csoportmunka: találjunk ki egy közös történetet Vivaldi Tél c. tételének segítségével.

A történet megbeszélése.

II. Az alkotó feladat felvezetése, ismertetése és megbeszélése


/kb. 10 perc/
„A mai órán egy dobozszínházt fogunk elkészíteni, melynek segítségével a történetünket
el is fogjuk játszani.”
a) csoportmunka: a feladatok kiosztása.

A feladatok (dobozszínház kialakítása, háttér megfestése, a bábuk megalkotása) kiosztása.

b) a kiosztott feladatok megoldása

Szükség szerint megbeszéljük a feladatokat a gyerekek kérdései alapján.

Felhívom a figyelmüket a folyamatos konzultációra egymással, hogy az elkészült mű


hangulatában és kivitelezésében egységes kompozíciót képezzen.

III. Az alkotó tananyag feldolgozása /kb. 40 perc/


Az alkotómunka alatt többször is meghallgatjuk Vivaldi Tél c. tételét.

A tanulók önállóan dolgoznak, eközben:

- szükség esetén segítséget nyújtok a bábok elkészítésének folyamatában


- magyarázatot nyújtok mind a bábok, mind a dobozszínház elkészítésével
kapcsolatosan
- a munkát folyamatosan ellenőrzöm. Ha szükség van rá, korrigálok
- folyamatosan értékelek, dicsérek és biztatok
- biztatom a tanulókat arra, hogy nézzék meg és ellenőrizzék egymás munkáját,
- aki a saját munkájával elkészült, besegíthet társainak.

IV. Az óra záró mozzanatai /kb. 20 perc/


a) Az elkészült dobozszínház segítségével a közösen összerakott történetünk eljátszása.
Lehetőséget adok, hogy több diák is kipróbálhassa a dobozszínházat.

Eközben:

- közösen értékeljük a munkát: milyen a kivitelezése? Mennyire felel meg az


elképzeléseinknek? Jól passzol-e a történetünkhöz? Van-e olyan dolog, amit
megváltoztathatunk rajta? stb.
- kihangsúlyozom a pozitívumokat, a kreativitást és ötletességet, valamint a kivitelezés
módját is értékelem.
b) Az eszközök elpakolása, rendrakás. A terem visszarendezése.

Szemléltetés és források jegyzéke:


Kép:
Szabó Vladimir Téli kép

Zene:

Vivaldi Négy évszak – IV. tétel: Tél https://www.youtube.com/watch?v=tiQiBBU7Lug

You might also like