Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

TUGASAN

HBML1203
FONETIK DAN FONOLOGI BAHASA MELAYU
SEMESTER SEPTEMBER 2020

ARAHAN KHUSUS

1. Jawab dalam Bahasa Melayu.

2. Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam SATU fail.

4. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Tarikh penghantaran: 15 November 2020.

6. Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% daripada jumlah markah kursus.


SOALAN TUGASAN

Fonetik dan fonologi merupakan bidang linguistik yang penting kerana menghuraikan aspek
bunyi dalam sesuatu bahasa. Fonetik dan fonologi melibatkan penghasilan bunyi oleh alat-
alat artikulasi manusia.

Tugasan ini menghendaki anda:


i. menghuraikan definisi fonetik dan fonologi bahasa Melayu;
ii. menjelaskan penghasilan bunyi-bunyi bahasa oleh alat-alat artikulasi manusia (sila
sertakan rajah artikulasi).
iii. menyediakan sebuah rancangan pengajaran harian (RPH) untuk satu sesi pengajaran
aspek fonetik dan fonologi bahasa Melayu.
RPH yang disediakan hendaklah mengandungi perkara-perkara berikut:
Nama guru:
Kelas:
Lingkungan usia murid:
Fokus: (jenis kemahiran)
Tarikh/Masa:
Tempoh pelaksanaan:
Bahan pembelajaran:
Objektif pembelajaran:
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Induksi set:
Pengenalan:
Aktiviti permainan:
Rumusan dan pengayaan:

Sediakan tugasan anda dalam bentuk format laporan ilmiah yang betul dengan sokongan
fakta dan rujukan daripada sekurang-kurangnya LIMA sumber rujukan terkini (2015-2020)
yang berkaitan.
[Jumlah: 60 markah]

2/6
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HBML1203 / FONETIK DAN FONOLOGI BAHASA MELAYU/ SEPTEMBER 2020
*NS CLO Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
Kriteria Pemberat 4 3 2 1 0 Maks.
Pengenalan atau Pengenalan atau latar Pengenalan atau Pengenalan atau Tiada sebarang
i.-ii. 2 Pengenalan latar belakang kajian belakang kajian yang latar belakang kajian latar belakang kajian pengenalan atau
1 yang sangat menarik menarik dan yang menarik dan yang sederhana dan latar belakang
dan membincangkan membincangkan membincangkan tidak kajian.
dengan jelas tajuk dengan jelas tajuk tentang tajuk kajian membincangkan 4
kajian secara kajian secara secara keseluruhan. tentang tajuk kajian
keseluruhan. Objektif keseluruhan. Objektif Objektif penulisan secara keseluruhan.
penulisan dinyatakan penulisan dinyatakan tidak begitu jelas. Objektif penulisan
dengan sangat baik, dengan baik dan jelas. juga tidak jelas.
jelas dan teratur.

Membincangkan Membincangkan Perbincangan yang Perbincangan yang Tiada langsung


Isi Kandungan definisi, sistem dan definisi, sistem dan agak jelas tentang terlalu ringkas perbincangan yang
i.-ii. 2 aplikasi prinsip aplikasi prinsip fonetik definisi, sistem dan tentang definisi, berkaitan.
fonetik dan fonologi dan fonologi dalam aplikasi prinsip sistem dan aplikasi
4 dalam P&P bahasa P&P bahasa Melayu fonetik dan fonologi prinsip fonetik dan
Melayu secara jelas dengan baik dan dalam P&P bahasa fonologi dalam P&P 16
dan terperinci. Hujah teratur namun tidak Melayu namun tidak bahasa Melayu.
dan fakta dijelaskan begitu terperinci. begitu teratur dan Hujah dan fakta
dengan contoh yang Hujah dan fakta tidak terperinci. dijelaskan tanpa
sangat baik dan amat dijelaskan dengan Hujah dan fakta contoh yang relevan.
menyokong contoh yang baik dan dijelaskan dengan Aktiviti P&P
perbincangan. menyokong contoh yang kurang dijelaskan secara
Aktiviti P&P perbincangan. Aktiviti relevan. Aktiviti P&P ringkas sahaja. Rajah
dijelaskan dengan P&P dijelaskan dengan dijelaskan secara artikulasi dilukis
baik berserta contoh baik berserta contoh ringkas sahaja secara ringkas atau
yang menunjukkan yang menunjukkan berserta contoh yang tidak tepat.
perkaitan yang jelas perkaitan yang jelas tidak menunjukkan
dan dipersembahkan dan agak menarik. perkaitan yang jelas.
dengan sangat Rajah artikulasi dilukis Rajah artikulasi
menarik dan kreatif. dan dilabelkan dengan dilukis dan
Contoh yang kemas. dilabelkan.
diberikan adalah

3/6
*NS CLO Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
Kriteria Pemberat 4 3 2 1 0 Maks.
sangat baik dan amat
berkaitan bagi
menyokong
perbincangan dengan
berkesan. Rajah
artikulasi dilukis dan
dilabelkan dengan
kemas, lengkap dan
menarik.
Maklumat Huraian dijelaskan Huraian dijelaskan Huraian dijelaskan Huraian disertakan Huraian tidak
i.-ii. 2 Sokongan secara terperinci dan secara terperinci dan secara terperinci dan dengan dua dijelaskan dengan
(Sorotan disertakan dengan disertakan dengan disertakan dengan maklumat sokongan baik. Tiada 10
Kajian) 2.5 sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya tiga maklumat yang kurang tepat maklumat
lima maklumat empat maklumat sokongan yang dan memerlukan sokongan.
sokongan yang jelas sokongan yang umum. penerangan.
dan terperinci. terperinci.

2 Kesimpulan yang Kesimpulan yang jelas Kesimpulan yang Kesimpulan yang Kesimpulan yang
i.-ii. Kesimpulan jelas dan padat serta dan menjawab boleh diterima dan boleh diterima tetapi tidak jelas dan
1 menjawab persoalan persoalan tugasan menjawab persoalan tidak menjawab tidak menjawab 4
tugasan dengan dengan baik. tugasan. persoalan tugasan persoalan tugasan.
sangat jelas dan dengan baik.
menyeluruh.

i.-ii. 2 Organisasi 1.5 Keterangan disusun Keterangan disusun Keterangan disusun Keterangan tidak Keterangan tidak
mengikut logik dan mengikut logik dan mengikut logik dan disusun mengikut disusun mengikut
penulisannya jelas, penulisannya adalah cara penulisannya logik dan cara logik dan
menarik dan bermakna. adalah memuaskan. penulisannya adalah penulisannya 6
bermakna. Penulisan mengikut Penulisan tidak tidak memuaskan. adalah tidak
Penulisan mengikut kriteria iaitu mengikut kriteria Penulisan tidak bermakna.
kriteria iaitu mengandungi walaupun mengikut kriteria
mengandungi bahagian pengenalan, mengandungi yang dikehendaki
bahagian huraian dan pelaporan bahagian dan format yang
pengenalan, huraian tentang tajuk tetapi pengenalan, huraian ditetapkan. Penulisan
dan pelaporan rumusan kurang dan pelaporan bibliografi tidak
tentang tajuk serta tersusun. Penulisan tentang tajuk tetapi mengikut gaya APA.
rumusan disusun bibliografi tidak rumusan kurang

4/6
*NS CLO Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
Kriteria Pemberat 4 3 2 1 0 Maks.
mengikut format. mengikut gaya APA tersusun. Penulisan
Penulisan bibliografi sepenuhnya. bibliografi tidak
mengikut gaya APA mengikut gaya APA.
sepenuhnya.

iii. 3 RPH Tempoh sangat Tempoh bersesuaian Tempoh kurang Tempoh tidak Tiada tempoh
-Tempoh 0.5 bersesuaian dengan dengan aktiviti bersesuaian dengan bersesuaian langsung dinyatakan.
aktiviti pembelajaran. aktiviti dengan aktiviti 2
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.

3 RPH Sangat bersesuaian Bersesuaian dengan Kurang bersesuaian Tidak bersesuaian Tiada bahan
iii. -Bahan 0.5 dengan perkembangan murid, dengan dengan pembelajaran
pembelajaran perkembangan usia murid dan perkembangan perkembangan dinyatakan.
murid, usia murid objektif pembelajaran. murid, usia murid murid, usia murid 2
dan objektif dan objektif dan objektif
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.
iii. 3 Ditulis dengan baik, Berdasarkan standard Berdasarkan Tidak berdasarkan Tiada objektif
berdasarkan pembelajaran dan standard standard pembelajaran
RPH standard bersesuaian dengan pembelajaran tetapi pembelajaran dan dinyatakan.
-Objektif 1 pembelajaran dan pelaksanaan aktiviti. tidak bersesuaian tidak bersesuaian 4
pembelajaran bersesuaian dengan dengan pelaksanaan dengan pelaksanaan
pelaksanaan aktiviti. aktiviti. aktiviti.

iii. 3 Langkah-langkah di Langkah-langkah di Langkah-langkah di Langkah-langkah di Tiada langkah-


dalam set induksi dalam set induksi dalam set induksi dalam set induksi langkah set induksi
sangat baik dan berupaya menarik kurang menarik tidak menarik dinyatakan.
berupaya menarik kesediaan murid kesediaan murid kesediaan murid
RPH
0.5 kesediaan murid untuk mengikuti untuk mengikuti untuk mengikuti 2
-Set induksi
untuk mengikuti aktiviti pembelajaran. aktiviti aktiviti
aktiviti pembelajaran. pembelajaran.
pembelajaran.

iii. 3 RPH 0.5 Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Tiada langkah- 2


-Pengenalan dalam pengenalan dalam pengenalan dalam pengenalan dalam pengenalan langkah
sangat baik, menarik menjurus kepada kurang menjurus tidak menjurus pengenalan
dan menjurus kepada objektif pembelajaran. kepada objektif kepada objektif dinyatakan.
objektif pembelajaran. pembelajaran.

5/6
*NS CLO Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
Kriteria Pemberat 4 3 2 1 0 Maks.
pembelajaran.

iii. 3 Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Langkah-langkah Tiada langkah-


dalam aktiviti sangat dalam aktiviti dalam aktiviti kurang dalam aktiviti tidak langkah aktiviti
menarik dan jelas, menarik, sesuai menarik, kurang menarik, tidak sesuai dinyatakan.
sesuai dengan usia dengan usia dan sesuai dengan usia dengan usia dan
RPH dan keupayaan keupayaan murid, dan dan keupayaan keupayaan murid,
1.5 6
-Aktiviti murid, dan bersesuaian juga murid, dan kurang dan tidak
bersesuaian juga dengan objektif bersesuaian juga bersesuaian dengan
dengan objektif pembelajaran. dengan objektif objektif
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.

iii. 3 Berjaya merumuskan Telah merumuskan Tidak dapat Tidak merumuskan Rumusan dan
dengan baik dengan baik merumuskan dengan dengan baik pengayaan tidak
keseluruhan keseluruhan baik keseluruhan keseluruhan dinyatakan.
RPH
pembelajaran yang pembelajaran yang pembelajaran yang pembelajaran yang
-Rumusan dan 0.5 2
telah dilakukan. telah dilakukan. telah dilakukan. telah dilakukan.
pengayaan
Terdapat unsur Terdapat unsur Kurang pengayaan. Tiada pengayaan.
pengayaan dalam pengayaan dalam
rumusan. rumusan.
JUMLAH 15 60
*NS = Nombor Soalan

6/6

You might also like