Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставник: .......................................................... Разред: Пети

Наставни предмет: Биологија Датум:..........................................................

Ред. бр. наставне Ред. бр. наст. јединице Ред. бр. часа у години
теме/области 5.
6. 70.

Наставна тема/област: Човек и здравље


Наставна јединица: Промене у пубертету и последице прераног ступања у сексуалне односе

Циљ часа: Истицање значаја бављења физичким активностима за здравље човека.

Исходи-ученикћебити у стањуда:

 опише физичку и психичку зрелост


 наведе које се промене догађају у пубертету
 укаже на последице прераног ступања у сексуалне односе

Планираниначинипровереисхода:Кроз дискуију у групи и рад на чек листама у завршном делу часа

Тип часа: обрада Методе и техникенаставе и учења:Дијалошка,


демонстративна, писаних радова, рад на тексту

Облик рада: Фронтални, рад у групи, рад у Наставна средства/ресурси:уџбеник, рачунар, пројектор,
пару очигледна средства (кондом)

Активности наставника:

- мотивише ученике на активан рад


- наводи ученике на размишљање
- поставља питања
- помаже ученицима да се поделе у групе
- приказује презентацију и уводи нове појмове
- мотивише ученике на дискусију са гостом на часу
- прати рад и понашање ученика
- даје упутства за рад у пару
Активности ученика:

- слушају, размишљају
- повезују градиво
- записују кључне појмове
- одговарају на питања
- дискутују у оквиру групе
- постављају питања госту на часу
- изводе закључке
- решавају чек листе

Ток часа

Уводни део часа:

Наставник кроз питања о пубертету уводи ученике у нову наставну јединицу.

П: Које промене се догађају у пубертету код младих?

О: Осећања су појачана, расположење је променљиво, лакше се сукобљавају, јављају се акне, појачано је


знојење, јавља се интересовање за супротан пол, тј. лакше се заљубљују.

Главни део часа:

Наставник приказује презентацију и објашњава ученицима шта је физичка и психичка зрелост. Такође,
објашњава да се под утицајем полних хормона јавља полни нагон. Код оних код којих је полни нагон јачи,
раније ступају у полне односе. Разлози раног ступања у полне односе су: радозналост, младалачка љубав,
жеља за доказивањем у друштву... често психичка зрелост не прати физичку зрелост.

Рано ступање у полне односе може да има за последице нежељену трудноћу и полно преносиве болести.
Често се нежељена трудноћа завршава насилним прекидом – абортусом. Абортус угрожава здравље младих
девојака, и може довести до неплодности. У домовима здравља постоје саветовалишта за младе у којима
могу добити савете везане за полност.

Заштита од нежељене трудноће се постиже коришћењем средстава за контрацепцију.

Уколико дође до обољевања полно преносивим болестима, потребно је да се оба партнера јаве лекару.

Наставник даље истиче да је неопходно редовно одржавање хигијене читавог тела, а нарочито полних
органа.

Гост на часу може да буде психолог школе или евентуално родитељ лекар (гинеколог) који ће такође
разговарати са ученицима.

Затим, наставник даје ученицима слободу да одреде ко ће са ким да буде у групи јер ће разговарати у оквиру
група о променама у пубертету, па ће бити отворенији и опуштенији са особама са којима су ближи.

У разговору ће помоћи питања из уџбеника на страни 161.

Завршни део часа:

Ученици раде чек листу на страни 163. и на тај начин наставник проверава оствареност исхода. Затим ученици
размене уџбенике са паром из клупе и један другом прегледају одговоре у чек листи.

Изглед табле

Промене у пубертету и последице прераног ступања у сексуалне односе

Физичка зрелост – полна зрелост – рано ступање у сексуалне односе


Последице: нежељена трудноћа и полно преносиве болести

Психичка зрелост – хумани односи међу половима

Евалуација часа:

You might also like