Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставник: .......................................................... Разред: Пети

Наставни предмет: Биологија Датум:..........................................................

Ред. бр. наставне Ред. бр. наст. јединице Ред. бр. часа у години
теме/области 5.
8. 72.

Наставна тема/област: Човек и здравље


Наставна јединица: Одговоран однос према себи и природи као циљ биологије

Циљ часа: утврђивање знања ученика о основним појмовима и процесима у биологији

Исходи-ученик ће бити у стању да:

 симулира пантомимом животне процесе код одређених организама


 представи прилагођености живих бића на услове у различитим животним срединама
 презентује живот и дело Чарлса Дравина
 креира сцену на којој су приказани позитивни и негативни утицаји човека на природу
 идентификује елементе здравог начина живота
 коригује нетачне појмове у тексту

Планираниначинипровереисхода:кроз групни рад у главном делу часа и решавањем листића у завршном


делу часа

Тип часа: утврђивање Методе и техникенаставе и учења:Метода писаних


радова,демонстративна, рад на тексту

Облик рада: фронтални, групни Наставна средства/ресурси:уџбеник, рачунар, пројектор,


листић, постери

Активности наставника:

- даје упутства за рад


- прати и вреднује рад и понашање ученика
- помаже ученицима ако је потребно
- води ток часа
- дели наставни листић
- наводи ученике на дискусију
- изводи закључке са ученицима
Активности ученика:

- слушају, размишљају
- повезују градиво
- сарађују у групи
- симулирају пантомимом животне процесе
- представљају прилагођености живих бића
- праве 2 сцене
- наводе значај бављења споротом за здравље
- решавају наставни листић
- изводе закључке

Ток часа

Уводни део часа:

Ученици се распоређују у групе и припремају за излагање

Главни део часа:

Први део часа:

Могући начини реализације

Прва група (Порекло и разноврсност живота):

Ученици су одабрали два жива бића (сунцокрет и сова)

Два ученика пантомимом дочаравају животне процесе код сунцокрета и сове (кретање, дисање, исхрана,
осетљивост, надражљивост).

Два ученика кроз разговор наводе остатак одељења на процесе које треба да уоче.

Пети ученик записује појмове на табли .

Друга група (Јединство грађе и функције):

Сваки од пет ученика представља по једно живо биће и његове прилагођености на услове животне средине
тако што истиче карактеристичне особине или прилагођености кроз причу. Остали ученици откривају о ком
живом бићу је реч.

Могућа жива бића су: штука, чапља, јела, кртица, висибаба

Трећа група (Наслеђивање и еволуција):

Пет ученика презентује у краћим цртама живот и дело Чарлса Дарвина

Четврта група (Живот у екосистему):

Ученици ове групе праве две сцене којим презентују позитиван и негативан утицај човека на животну
средину: доносе Црвену књигу из школске библиотеке, чајеве, украсну биљку као позитиван пример и од
лего коцки, аутомобилчића и куће праве сцену урбанизације, као негативан пример.
Пета група (Човек и здравље):

Чланови ове групе истичу значај бављења спортом или другим физичким активностима. Бацају сунђерасту
лоптицу ученику који има за задатак, кад је ухвати, да наведе једну врсту спорта или активности, потом је
баца следећем ученику који на исти начин наставља игру.

Други део часа:

Ученици добијају наставни листић на коме треба да исправе нетачне појмове:

Наука која проучава човека је микологија. ( антропологија )

Човек је једноћелијски организам. ( вишећелијски )

Према начину исхране је биљојед. ( сваштојед )

Излучивање код човека обавља се преко цревног система. ( органа за излучивање )

Мишићи дају телу чврстину а скелет га покреће. ( скелет, мишићи )

Код човека је оплођење спољашње. ( унутрашње )

Деца наслеђују особине од једног родитеља. ( оба )

Сеча шума је једна од позитивних активности човека на живи свет. ( негативних )

Све дивље животиње могу да сечувају као кућни љубимци. (неке )

Најздравији напици су енергетска пића. ( вода )

Пасивно пушење није штетно заособе које некористе дуван. ( јесте )

Одговорно понашањеподразумева неравноправан однос између полова. ( равноправан )

Завршни део часа:

Проверавање наставног листића

Евалуација часа:

You might also like