Professional Documents
Culture Documents
Mass Balance
Mass Balance
8.1 Reaction
C2H5OH → CH3CHO + H2
Process
The raw material i.e., ethanol is vaporized and the vapors, so generated, are heated in a heat exchanger
0
to the reaction temperature by hot product stream. The product stream is cooled to –10 C and in doing
it, all un reacted ethanol and acetaldehyde are condensed. The outgoing gaseous stream, containing
hydrogen mainly, is scrubbed with dilute alcohol (alcohol + water) to remove uncondensed products and
the undissolved gas. The remaining pure hydrogen (98%) is burnt in stack.
The material and energy balance in a plant design is necessary because this fixes the relative flow rates
of different flow streams and temperatures in the flow sheet.
Notations used
Assumptions :
Taking into account the losses let, the acetaldehyde produced to be some extra.
T
Cp T 2 −T 20 T 3−T 30 T 4−T 40 T 5−T 50
∫R dT = A ( T −T 0) +B +C + D + E
T0
2 3 4 5
8.2 Vaporizer
Heating fluid is assumed to be saturated steam here and to provide sufficient temperature gradient; it is
taken to be at about 3 atmospheric pressure. At this pressure it condenses at 133.89 0 C and because
process streams are normally available at this pressure.
From steam table enthalpy of steam at this temperature = ∆H steam =514.9kcal/kg. [6]
Boiling point of ethanol = Tb = 78.40 C. [6]
= 4357.56 kg.
For Water
Heat in =¿ = 2714324.124kcal
Ethanol 0 2243710.112
C2H5OH → CH3CHO + H2
0
Optimum reaction temperature = 310 C.
Conversion = 90%.
=181.81kmol
= 929.28kg=20.20kmol
8-5 Mass Balance Table for Reactor
Component Input Feed stream (Kg) Output feed stream (kg)
Acetaldehyde 0 8000
Hydrogen 0 363.64
0
It is decided to use saturated vapours of dowtherm, at 320 C, for cooling purposes
0
Assuming ethanol vapors enter the reactor at 200 C.
0
Specific heat capacity of ethanol = 0.549 kcal / kg C.
=334439.0624 kcal/kg
=1203840 kcal/kg
=2782077.218 kcal/kg
Q={Energy out from the reactor+ Heat of reaction }-{Energy entering into the reactor}
=1833289.639 kcal
Md *λdowtherm=Q
Md=1833289.639 /56.5=32447.6042Kg
Hydrogen 0 257531.8568
Acetaldehyde 0 1203840
Heat Exchanger
0
This is used only for heat recovery. Since it is assumed vapor is heated up to 200 C by the product
0
stream of the reactor at 310 C.
0
Let outlet temperature = T C.
0 0
Cp of ethanol at 310 C = 0.549 kcal / kg C.
0 0
Cp of acetaldehyde at 310 C = 0.528 kcal / kg C.
0 0
Cp of hydrogen at 310 C = 2.485 kcal / kg C.
9292.92*0.471*(200-100)=929.92*0.549*(310-T)+363.63*2.485*(310T)+8000*0.528*(310-T)
0
Therefore, T = 232.36 C.
Hydrogen - 70157.099
Acetaldehyde - 327951.36
In condenser 1 it is decided to use cooling water at 30 0 C. the outlet temperature of cooling water is not
allowed to go above 500C, because above this temperature, there is a problem of vaporization. Normally
the approach temp difference is about 10 0C. Since the product can at best be cooled to 40 0C, at this
temperature the product stream would be a two-phase mixture and the mixture composition can be
found out from VLE data.
mv = 178.596 kmol.
Heat Balance
0
At 232.69 C,
0
Cp, hydrogen = 2.485 kcal / kg C.
0
Cp, acetaldehyde = 0.417 kcal / kg C.
0
Cp, ethanol = 0.5415 kcal / kg C.
3
Heat given out by hydrogen = 363.636 * 2.485 * (232.69 – 40) = 173.823 * 10 kcal.
Heat given out by acetaldehyde = 8000* 0.417 * (232.69 – 40) + 463.57 * 139.5
3
= 706.38 * 10 kcal.
Heat given out by ethanol = 929.92* 0.5415 * (232.69 – 40) + 592.348 *200.6
3
= 215.621 * 10 kcal.
3
Total heat given out = 1095.82 * 10 kcal.
0
Cp of water = 1 kcal / kg C.
3 3
Therefore, Mw = 1095.8 * 10 / (1 * (5030)). = 54.79 * 10 kg.
In condenser c2, it is desired to condense all ethanol and acetaldehyde. If the working pressure is 1 atm.
0
From the equilibrium data it is seen that for temperatures below 30 C, there is going to be no ethanol in
vapor phase and acetaldehyde would exert its vapor pressure at that temperature. If it is desired to
achieve about 97% recovery of acetaldehyde, the outlet temperature of the product stream should be
0 0
about –25 C.This is because at –22.6 C, its vapor pressure is 100 mmHg and the vapor phase will
consists of 13.15 mol%. In view of this, the cooling fluid chosen is saturated NH 3 at 1 atm. At which it
0
boils at –33.6 C[6].
Heat balance:
0
At 40 C,
0
Cp, hydrogen = 3.399 kcal / kg C.
0
Cp, acetaldehyde = 0.347 kcal / kg C.
0
Cp, ethanol = 0.616 kcal / kg C.
3
Heat given out by hydrogen = 363.64 * 3.399 * (40 + 25) = 80.339 * 10 kcal.
Heat given out by acetaldehyde = 7536.03* 0.347 * (40+ 25) + 7309.95 * 139.5
3
= 1189.182 * 10 kcal.
3
= 81.054 * 10 kcal.
3
Total heat given out = 1350.575 * 10 kcal.
3
Therefore, Mammonia = 1350.575 * 10 / 590.= 2289.11 kg.
8-11 Mass Balance Table for Condenser 2
Component Feed In (Kg) Vapor Phase Out (Kg) Liquid Phase out (Kg)
Preheater
The pre heater to the distillation column is necessary because the feed plate will be completely
0
chilled if the feed is not heated. The water stream from condenser c 1 is available at 50 C and is used in
0
the pre heater. If the maximum approach temperature difference is 10 C, the product stream can at
0
best be heated to 40 C. the distillation column pressure is chosen to be 1158 mmHg so that pure
0
acetaldehyde is obtained as liquid product at 40 C. In view of this, the stream coming out of the
preheater is liquid.
Heat balance
At 40 oC
0
Cp, acetaldehyde = 0.347 kcal / kg C.
0
Cp, ethanol = 0.616 kcal / kg C.
Therefore, Mw = 8918.1296 kg
Ethanol 31222.249 0
Acetaldehyde 147140.3414 0
Water 0 178362.59
ln P = A + B/T
Where, A and B are constants, they can be determined from boiling point data at, Pressures
760 mmHg and 400 mmHg.
Assume 99% acetaldehyde recovery in overhead product and ethanol recovery as 10%.
In overhead:
In bottom:
Acetaldehyde = 77.73 kg. Ethanol = 836.26 kg. Total W = 913.99 kg.
F=D+W
xd= .989
F * x f = D * xd + W * x w
Therefore, xw = F * xf – D * xd
Therefore, xw = .0815
Therefore L / D = 0.3
L = 0.3 * 7788.69 = 2336.60 kg.
=10125.30 kg.
Let L/D=0.3
L=2336.60 kg
Acetaldehyde=10013.92 kg
Reboiler load
L= 9139.9 kg
Therefore, m= L-W
m=9139.9-913.99=8225.91 kg
we know xw = .0815, so
Acetaldehyde=8225.91/45.976*.0815=14.581 kg
Ethanol=8211.32 kg
=8211.32*200.6+14.581*139.5
=1649226.492 kcal.