Professional Documents
Culture Documents
Ratio Analysis OF: Maruti Suzuki India Limited
Ratio Analysis OF: Maruti Suzuki India Limited
OF
Liquidity ratio
The liquidity ratios are the basic bank financial ratios. Liquidity ratios are the financial statement
ratios which measure the ability of a business to meet its short term financial obligations on time.
Current ratio
The current ratio is used to evaluate the liquidity, or ability to meet short term debts. The generally
acceptable current ratio is 2:1.
Current Ratio
= 56,216 / 31,431
= 1.78 : 1
Acid ratio
The acid ratio measures the immediate amount of cash immediately available to satisfy short term
debt.
Acid ratio
= 47,003 / 30,886
= 1.52 : 1
= 56,216 - 9,213 – 0
= Rs. 47,003(millions)
Current liabilities – Bank overdraft = 31,431 – 545 (schedule- 13) =Rs. 30,886 (millions)
Cash ratio
The cash ratio measures the immediate amount of cash available to satisfy short term debt.
Cash ratio
=19,868 / 31,431
= 0.63 : 1
Leverage ratio
Leverage ratios are the financial statement ratios which show the degree to which the business is
leveraging itself through its use of borrowed money.
= debt / equity
= 7,588 / 95,653
= 0.08 : 1
= 1, 445 + 94,208
= Debt / Assets
= 9.94%
= 26,764 / 545
= 49.10
= (profit after tax + depreciation + interest on term loan)/(interest on loan + payment of term loan)
= 20,109 / 2,788
= 7.21 : 1
Profit After Tax + depreciation + interest on term loan + loss on sale of fixed assets = 12,274 + 7,165 + 545+125*
*(schedule 18)
*(schedule 3 and 4)
Turnover ratios
Inventory turnover ratio
The inventory turnover ratio measures the number of times a company sells its inventory during the
year. A high inventory turnover ratio indicated that the product is selling well.
= 162,803 / 9,848
= 16.53 times
= Rs.162,803 (millions)
= (10,483 + 9213)/2
= 365 / 16.53
= 22 days
= 205,579 / 8,198.5
= 25.07 times
= ( 6,798 + 9,599 ) / 2
= 365 / 25.07
= 15 days
= 159,597 / 21,526
= 7.41 times
Credit Purchase = Purchases + Raw materials consumed ( Credit purchase is not given)
= 7,323 + 152,274
= Rs.159,597 (millions)
= (17,080 + 25,972 ) / 2
*(schedule 13)
Creditors payment period
= 365 / 7.41
= 50 days
= 205,579 / 50,837
= 4.04 times
Total Fixed assets = Gross Block – Accumulated Depreciation + Capital work in progress
= 205,579/ 76,272
= 2.69 times
The profitability ratios are the basic bank financial ratios. Profitability ratios are the financial
statement ratios which focus on how well a business is performing in terms of profit.
Gross profit ratio may be indicated to what extent the selling prices of goods per unit may be reduced
without incurring losses on operations. It reflects efficiency with which a firm produces its products. As
the gross profit is found by deducting cost of goods sold from net sales, higher the gross profit better it
is.
= 42,776 / 205,579
= 0.21 = 21%
= 12,944 / 205,579
= 6.29 %
Net profit = Profit after tax + interest + loss on sale of fixed assets
= Rs.12,944 (millions)
= 17,744 / 205,579
= 8.63 %
Operating profit = net profit before interest , tax and depreciation – depreciation +
*( Schedule 18)
Return on investment
= 17,724 / 76,272
= 23%
Profit before interest and tax = profit before interest, tax and depreciation – depreciation +
= Rs.17,724 (millions)
Total assets = Fixed assets + Work in progress + Investments + Net working Capital
= 13,037 / 76,272
= 17%
Net operating profit after tax = Profit after interest, tax and depreciation + interest +
Return on equity
= 9,872 / 95,653
= 10.32 %
Equity earnings = Profit for the year – proposed dividend – corporate dividend tax
-General reserve
= 1, 445 + 94,208
= 9,872,000,000 / 288,910,060
= Rs 34.16
Equity earnings = Profit for the year – proposed dividend – corporate dividend tax
-General reserve
= 1364.5 / 34.16
= 39.94