Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Wereldoriëntatie
Lesvoorbereiding Wereldoriëntatie
Lesvoorbereiding Wereldoriëntatie
Energie: BEN-wonen
Naam student: Noor Denys Leergroep OLO2B2
Naam mentor: Sara Kellens Klas 6B Aantal lln.: 22 (23)
School: Basisschool De Brug – Mariakerke (Gent)
Leerinhoud:
Duurzaam wonen:
o Isolatie
Verschillende soorten: warmte-isolatie; geluidsisolatie; elektrische isolatie;
Isolatiematerialen: zacht of hard
Plaats van isolatie
Nieuwe huizen: tussen binnen-en buitenmuur
Oudere huizen: na-isoleren
o Hernieuwbare en niet-hernieuwbare energie
Niet-hernieuwbare energie à fossiele brandstoffen; niet opnieuw maken; geraken
op
Hernieuwbare energie à opnieuw en opnieuw gebruiken; niet schadelijk voor milieu
o Luchtdichtheid en ventilatie
Tocht: warme lucht naar buiten + koude lucht naar binnen
Huis luchtdicht maken!
Gel, borstel of tochtstrip
Lucht moet ververst worden + geuren niet te lang laten hangen
Verversen of ventileren
o Oriëntatie en vorm
Goede oriëntatie = energiezuinig
Warmte van de zon gebruiken
Vorm van het huis: kubus = beste
Energiezuinige huizen moeten niet allemaal blokjes zijn
1
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Doelgericht werken
Stappenplan Klinkt als…
1. Lees de informatiefiche luidop voor de ‘Misschien is … het antwoord?’
groep. ‘…, we moeten gefocust blijven op de
2. Lees de vragen luidop voor de groep. taak.’
3. Ga opzoek naar de antwoorden op de ‘Ssst, dat bespreken we bij de volgende
vragen in de informatiefiche. vraag dan wel.’
4. Noteer de antwoorden in de bundel.
Lesdoelen:
1. De leerlingen verwoorden wat duurzaam wonen inhoudt. (DL-WO-NAT-08.13, DL-WO-NAT-
04.13a, DL-WO-NAT-04.13b, DL-WO-TEC-01.12)
2. De leerlingen kunnen bij de onderdelen van duurzaam wonen voorbeelden geven. (DL-WO-NAT-
08.13, DL-WO-NAT-04.13a, DL-WO-NAT-04.13b, DL-WO-TEC-01.12)
3. Informatiebronnen doelgericht raadplegen. (LOD-LL-MGG-01.5)
4. Kritisch nadenken over het groepsproces. (DL-WO-TEC-02.28)
5. Een woordenwolk via AnswerGarden aanvullen rond het thema energie en
duurzaam wonen. (LOD-ICT-03.04)
Materiaal / locatiewijziging:
Energiefiches
2
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Rolkaarten
T-kaarten
Werkbundels (reeds afgedrukt)
3
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Energie: BEN-wonen
Lesopbouw
Organisatie:
Eerst vraag ik de leerlingen wat ze over energie en duurzaam wonen weten. Ik laat ze dit met de
iPads invullen in een woordenwolk. Daarna toon ik een interactive video over BEN-wonen,
onduidelijke begrippen kaart ik in deze video aan. Na de video maken de leerlingen een quiz, hierbij
hanteer ik het ‘genummerde hoofden’ principe.
Instructie:
Goeiemiddag allemaal. Zoals jullie zien heb ik jullie banken in groepjes gezet. Zoek jullie eigen
plaatsje en haal jullie iPad maar boven. Voor we effectief aan de les beginnen zou ik graag hebben
dat jullie even naar de klaswebsite gaan. (juf-noor.weebly.com) Bij de les wereldoriëntatie ‘Energie’
zien jullie een AnswerGarden staan. Zo meteen mogen jullie alles wat jullie weten over energie en
duurzaam wonen invullen in die woordenwolk.
Jullie weten zo te zien al veel over energie! Vandaag ga ik jullie nog wat bijleren over BEN-wonen!
Straks laat ik jullie hierover een video zien. Het is de bedoeling dat jullie na de video een quizje over
BEN-wonen kunnen oplossen. Daarom is het belangrijk jullie oren heel goed te spitsen en aandachtig
te kijken naar wat in de video aan bod komt.
Per vraag overleggen jullie in groep wat het juiste antwoord is. Zorg ervoor dat iedereen antwoord
kan geven. Jullie hebben namelijk ook elk een nummer gekregen. Na jullie denktijd ga ik dus een
nummer zeggen, en die moet het antwoord van de groep kunnen geven. Pas als iedere groep aan het
woord is gekomen, toon ik het juiste antwoord in de quiz.
Organisatie:
Eén T-kaart voorzien per leerling. Elke leerling ontvangt zijn eigen werkbundel. De leerlingen zitten
reeds in groepjes van +/-4. Per leerling is er ook een rolkaart voorzien: materiaalbaas, stiltebewaker,
organisator en verslaggever.
Instructie:
4
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Jullie gaan straks samen aan de slag rond BEN-wonen en energie in jullie groepje. Jullie gaan op het
einde van de les *deze werkbundel* ingevuld moeten indienen. In de bundel staan vragen over
verschillende thema’s die te maken hebben met energie en duurzaam wonen. Deze thema’s zijn:
‘isolatie’, ‘hernieuwbare en niet-hernieuwbare energie’, ‘luchtdichtheid en ventilatie’ en ‘oriëntatie en
vorm’. De antwoorden die je nodig hebt kan je in de desbetreffende informatiefiches vinden. Het is
niet de bedoeling dat steeds dezelfde persoon de fiche voorleest of een antwoord op de vragen zoekt,
dus probeer onderling een verdeling te maken zodat iedereen zijn/haar bijdrage levert.
Doelgericht werken
Stappenplan Klinkt als…
5. Lees de informatiefiche luidop voor de ‘Misschien is … het antwoord?’
groep. ‘…, we moeten gefocust blijven op de
6. Lees de vragen luidop voor de groep. taak.’
7. Ga opzoek naar de antwoorden op de ‘Ssst, dat bespreken we bij de volgende
vragen in de informatiefiche. vraag dan wel.’
8. Noteer de antwoorden in de bundel.
Organisatie:
Informatiefiche ligt vooraan, materiaalmeester neemt dit.
Op het schema op bord, noteren de materiaalbazen welk fiche ze genomen hebben.
De tijd wordt bijgehouden op bord.
5
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Instructie:
Goed, jullie hebben voor de speeltijd alle informatie gekregen die jullie nodig hadden, dan kunnen
jullie nu aan de slag gaan!
Organisatie:
Ik voorzie per leerling een evaluatiefiche. Op deze manier kan de leerling op een veilige manier
zijn/haar zegje doen
Instructie:
Goed, jullie hebben hard gewerkt vandaag maar ik wil nog even jullie aandacht. Jullie krijgen een
blaadje met daarop een aantal vragen die jullie moeten beantwoorden. Vergeet ook zeker je naam
niet te noteren!
6
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Bijlage 1: Informatiefiches
7
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
8
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
9
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
10
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
11
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
12
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
13
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
14
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
15
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
16
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
17
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
18
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
19
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
20
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Bijlage 3: Correctiesleutel
21
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
22
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
23
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
24
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Doelgericht werken
Stappenplan Klinkt als…
1. Lees de informatiefiche luidop voor de ‘Misschien is … het antwoord?’
groep. ‘…, we moeten gefocust blijven op de
2. Lees de vragen luidop voor de groep. taak.’
3. Ga opzoek naar de antwoorden op de ‘Ssst, dat bespreken we bij de volgende
vragen in de informatiefiche. vraag dan wel.’
4. Noteer de antwoorden in de bundel.
25
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Bijlage 5: Rolkaarten
Organisator Je voert het woord als de groep iets wil vragen aan de
leerkracht.
Moedig de groepsleden aan om goed met elkaar samen te
werken. Zorg dat iedereen aan het woord komt.
Zorg dat iedereen iets doet tijdens het werkmoment.
26
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Bijlage 6: Evaluatiefiche
27
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
https://juf-noor.weebly.com/energie.html
28
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
https://presenter10.prowise.com/share/resource/WaCWrIlDfunMRnfKdruAmlz2x2CiYzR5ZdaRwMfc
HSziFe4tWy4Ik3Jh5VQcVrh6
29
ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent
Educatieve bachelor lager onderwijs
Evaluatie: Evalueer hier je eigen pedagogisch, didactisch en/of organisatorisch handelen. Wat deed je goed en
waarom? Wat ging niet goed en waarom? (Denk aan voorbereiding en realisatie.) Doe een verbetervoorstel.
30