Professional Documents
Culture Documents
CRACK NEXT LEVEL - Data Interpretation Questions Sample PDF 2019 PDF
CRACK NEXT LEVEL - Data Interpretation Questions Sample PDF 2019 PDF
CRACK NEXT LEVEL - Data Interpretation Questions Sample PDF 2019 PDF
Table of Contents:
S. No Topics
1 New Pattern Data interpretation and Caselet
2 Logical Data interpretation and Caselet
3 Data interpretation and Caselet based on Time and Work
4 Data interpretation and Caselet based on Pipes and Cistern
5 Data interpretation and Caselet based on Profit and Loss
6 Data interpretation and Caselet based on Partnership
7 Data interpretation and Caselet based on Simple and Compound Interest
8 Data interpretation and Caselet based on Time, speed and Distance
9 Data interpretation and Caselet based on Boats and Streams
10 Data interpretation and Caselet based on Problem on Trains
11 Data interpretation and Caselet based on Permutation and Combination
12 Data interpretation and Caselet based on Probability
13 Data interpretation and Caselet based on Mixture and Alligation
14 Data interpretation and Caselet based on Average and Ages
15 Data interpretation and Caselet based on Mensuration
16 Data Interpretation and Caselet asked in Previous year (2018 - 2019) Prelims
and Mains
17 IBPS PO Prelims Memory based Data Interpretation and Caselet held in (12 – 10 -
2019)
18 IBPS RRB PO Mains Memory based Data Interpretation and Caselet held in (13 –
10 – 2019)
19 IBPS RRB Assistant Mains Memory based Data interpretation and Caselet (20 – 10
- 2019)
20 Version – 2 Details
a) Formula based Data interpretation and Caselet (Will update on Nov 2019)
b) Logical Data Interpretation and Caselet (Will update on Nov 2019)
c) Caselet in each Topic (Will update on Nov 2019)
Click Here to Download the FULL Version of CRACK NEXT Level Data Interpretation PDF
1|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
Directions (1 - 5): Study the following information carefully and answer the given questions.
The funnel diagram shows the population of a city.
1) If 8000 people are non – graduates, then find the total population?
a) 32000
b) 36000
c) 40000
d) 45000
e) 50000
2) If the difference between the total non – graduates and total people completed Ph.D is 6000, then
find the 60% of total population?
a) 24000
b) 28000
c) 20000
d) 18000
e) 30000
3) If the ratio of male to female population is 7: 3 and the total literate males is 18000. Find the percent
of male post graduates from the total males?
Which of the following statement/s necessary to answer the above question?
i) 43.75% of females literate from the total literate
ii) The ratio of male graduates to female graduates is 2: 1
iii) The ratio of female post graduates to male post graduates is 1: 2
a) i) alone
b) Both i) and iii)
c) All the three
d) Any two of three
e) None
c) 36000
d) 48000
e) None of these
5) If the total population is 40000, then find the difference between the graduates to post graduates?
a) 12000
b) 18000
c) 16000
d) 24000
e) Cannot be determined
Directions (1 - 5):
1) Answer: c
25% of total literate = 8000
Total literate = 8000/25 * 100 = 32000
80% of total population = 32000
Total population = 32000/80 * 100 = 40000
2) Answer: a
Let us take the total population be 100x
Total non – graduates = 100x * 80/100 * 25/100 = 20x
Total people completed Ph.D = 100x * 80/100 * 75/100 * ¼ * 33.33/100
= 5x
According to the question,
20x – 5x = 6000
= > 15x = 6000
= > x = 400
Total population = 100x = 100 * 400 = 40000
Required total = 40000 * 60/100 = 24000
3) Answer: b
Let us take total population be 100x
Male population = 100x * 7/10 = 70x
Female population = 100x * 3/10 = 30x
Total male literate = 18000
From statement i),
56.25% of total literate = 18000
Total literate = 32000
Total female literate = 32000 – 18000 = 14000
From statement ii),
The ratio of male graduates to female graduates is 2: 1
From statement iii),
The ratio of female post graduates to male post graduates is 1: 2
From statement i) and iii)
3|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
4) Answer: e
33.33% of total post graduates = 2000
Total post graduates = 2000 * 3 = 6000
Total graduates = 6000 * 4 = 24000
5) Answer: b
Total population = 40000
Total literate people = 40000 * 80/100 = 32000
Total graduates = 32000 * 75/100 = 24000
Total post graduates = 24000 * ¼ = 6000
Required difference = 24000 – 6000 = 18000
Direction (6 - 10): Study the following information carefully and answer the given questions:
The line graph represents number of students in four different schools A, B, C and D in the year 2014.
Number of students
3000
2600
2500
2000 2000
1600
1500
1000
750
500
0
A B C D
4|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
6) If the ratio of the number of male to female students from A is 3:2 and the 40% of the students like
Cricket. 40% of the female students like cricket.
Which of the following statement is correct?
i) Ratio of the number of male students from A like cricket to the number of female students like cricket
from B is 5:4. If the number of female students from B like cricket is 120.
ii) The half of the students from B is male and the half of the male likes cricket which is equal to the
number of male students like cricket from A
iii) 40% of the students from C is female and 15% of the male students from C like cricket which is equal to
the number of male students like cricket from A.
iv) Number of male students from E is three times of the number of female students from A and 50% of the
female students from E likes cricket is equal to the number of female students from A like cricket.
a) Only i and ii
b) All are correct
c) None is correct
d) Only iii
e) Only iii and iv
7) If the ratio of the male to female students from all the schools is 3: 2 and the 40% of the female
students from all the school likes Football. Total number of students like football from all the school is
60%. What is the number of male students like football from each school?
1500
1140
1000 850
701
500 310
0
A B C D
a)
1500
1100
1000 880
700
500 350
0
A B C D
b)
1500
1144
1000 880
704
500 330
0
A B C D
c)
5|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
1500
1145
1000 888
708
500 340
0
A B C D
d)
e) None of these
9) If the ratio of the male to female students from all the school is 7: 3.
Quantity I: Difference between the number of female students from B and the number of male students
from D
Quantity II: Sum of the female students from A and C
a) Quantity I > Quantity II
b) Quantity I ≥ Quantity II
c) Quantity II > Quantity I
d) Quantity II ≥ Quantity I
e) Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
10) If 20% of the students left from all the school in this 80% of students are female and then ratio of the
number of students like cricket to football from all the school is 3: 2. 80% of the boys from each school
like football and 60% of the female students like cricket.
From the statement given in the above question which of the following can be determined.
a) Average number of male students from all the school
b) Number of female likes Football
c) Ratio of the number of female like football to number of male like cricket
d) Average number of female students like cricket
a) Only A and B
b) Only C and B
c) All A, B, and C
d) Only D
e) Cannot be determined
6|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
Directions (6 - 10):
6) Answer: d
Total number of students from A = 750
Number of male students from A = 3/5 * 750 = 450
Number of female students from A = 2/5 * 750 = 300
Number of students like cricket = 40/100 * 750 = 300
Number of female students like cricket = 300 * 40/100 = 120
Number of male students like cricket = 300 – 120 = 180
From option (A)
Number of female students like cricket from B = 120
Number of male students from A like cricket = 5/4 * 120 = 150
This statement is not correct.
From option (B)
Number of male students from B = 1600/2 = 800
Number of male like cricket from B = 800/2 = 400
This statement is not correct.
From option (C)
Number of male students from C = 60/100 * 2000 = 1200
Number of male students like cricket = 15/100 * 1200 = 180
This statement is correct.
From option (D)
Number of male students from E = 3 * 300=900
Number of female students from E = 2600 – 900 = 1700
Number of female students from E like cricket = 1700 * 50/100 = 850
This statement is not correct.
7) Answer: c
A:
Number of male students from A = 3/5 * 750 = 450
Number of female students from A = 2/5 * 750 = 300
Number of female like football = 300 * 40/100 = 120
Total number of students like football = 60/100 * 750 = 450
Number of male students like football = 450 – 120 = 330
B:
Male = 3/5 * 1600 = 960
Female = 2/5 * 1600 = 640
Female like football = 640 * 40/100 = 256
Number of students like football = 1600 * 60/100 = 960
Number of male like football = 960 – 256 = 704
C:
Male = 3/5 * 2000 = 1200
Female = 2/5 * 2000 = 800
Total students like football = 2000 * 60/100 = 1200
Female like football = 800 * 40/100 = 320
7|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
8) Answer: d
From statement I,
Male students from D in 2014 = 7/13 * 2600 = 1400
Female students from D in 2014 = 6/13 * 2600 = 1200
Total number of students from D in 2015 = 80/100 * 2600 = 2080
So, Statement I alone is not sufficient to answer the question.
From statement II,
Total number of students from A = 750
So, Statement II alone is not sufficient to answer the question.
From I and II
Number of female students from A in 2014 = 50/100 * 1400 = 700
Number of female students from D in 2015 = 700
Number of male students from D in 2015 = 2080 – 700 = 1380
9) Answer: a
From quantity I,
Number of male from D = 7/10 * 2600 = 1820
Number of female from B = 3/10 * 1600 = 480
Difference = 1820 – 480 = 1340
From quantity II,
Female students from A = 3/10 * 750 = 225
Female students from C = 3/10 * 2000 = 600
Sum = 225 + 600 = 825
Quantity I > quantity II
10) Answer: e
We need number of male and female in all the schools.
8|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
Directions (11 - 15): Study the following information carefully and answer the questions given below:
11) A cylinder of diameter equal to the diagonal of the square ABCD is used to store water. If the ratio of
the radius and height of it is 2√2: 3. Find the liter of water it can store if it can store 28 liters per cubic
meter?
a) 61875 liters
b) 63248 liters
c) 51264 liters
d) 21456 liters
e) None of these
12) If trapezium CDGF is halved and its halved area is called Q5, then find the ratio of the area of Q1 and
Q5, if the side of the square is 5 m?
a) 25: 123
b) 126: 25
c) 63: 29
d) 25: 63
e) None of these
13) If a farmer wants to harvest the Q3 and Q4, then the ratio in which he will harvest them is, if the
length of side BC = 5 m.
a) 5: 4
b) 3: 5
c) 37: 5
9|Page
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
d) 35: 9
e) None of these
15) Find the total cost of fencing the area Q1 and Q2 (Approx.)
(Take √2 = 1.414, √3 = 1.732)
Statement I: The angle between the area ∠ AHD = ∠HAD = ∠ADH = 60° and AB=5m.
Statement II: The cost of the fencing per meter is Rs. 2
a) Statement I alone is sufficient to answer the question, but the statement II alone is not sufficient.
b) Statement II alone is sufficient to answer the question, but the statement I alone is not sufficient.
c) Either statement I alone or statement II alone is sufficient to answer the question.
d) Both statements I and II together are needed to answer the question.
e) Both statements I and II together are not sufficient to answer the question.
12) Answer: d
To find the area of the Q1 and Q5
We know that,
10 | P a g e
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
13) Answer: c
11 | P a g e
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com
CRACK High Level DI PDF 2019
14) Answer: b
Quantity I:
Total area of ABCD = a² = 5² = 25m²
Horse gazed area = Total area – Remaining area that horse not gazed
= 25 -18(5/7) = 44/7 m²
Consider it as a circle with midpoint A and C, the horse gazed only (1/4) of the circle, so the area of the two
circle = 2 × (∏r2/4)
= >2 × (∏r2/4) = 44/7
r=2m
Quantity II:
We know that
Diagonal of the square = √2 a
Given that, Diagonal of the square ABCD = 3m
=>√2 a = 3m
=> a = 2.12 m
From the above two quantities, Quantity I < Quantity II
15) Answer: e
Statement I:
Given that
Angle between ∠ AHD = ∠HAD = ∠ADH = 60°& AB = 5m
To find the perimeter of the area Q1 and Q2
Let the midpoint of AD be I
By Pythagoras theorem,
IH = √(DH2 - DI2) = √(52- (5/2)2) = (5√3)/2
Perimeter of the area Q1 and Q2
AB+ BD + DH + HI + IA
5 + 5√2 + 5 + (5√3)/2 + 5/2
24 m
Statement II:
Given that,
The cost of the fencing per meter is Rs. 2
From I and II
So for 24m = 2 × 24 = Rs. 48
So, both the statements are required to answer the question.
Click Here to Download the FULL Version of CRACK NEXT Level Data Interpretation PDF
12 | P a g e
Copyright 2019 @ AffairsCloud.Com & IBPSGuide.com