30, прво

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ОПЕРАТИВЕН ПЛАН ЗА ЧАС

Одделение Прво одделение


Наставна тема Тема бр. 3 Играчки
Наставна единица 30. Песна: Играчки
Датум 12.12.2018
Цели на часот Ученикот да може:
1.Учениците да го разберат значењето на новите лексички
единици, нивна репродукција и правилна примена во соодветни
говорни ситуации.
Исходи Ученикот:

Фази на часот Активности


Воведен дел Учениците ја слушаат и пеат песничката за поздравување Здраво.
(5 мин) Наставникот и учениците разговараат на тема: Играчки. Наставникот
им поставува прашања, а учениците ги одговараат истите (пр. Со
што најмногу си играте? Какви играчки имате? Која ви е омилена
играчка?).
Главен дел Наставникот го презентира новиот вокабулар (топка, мече,
(25 мин) автомобил, воз, кукла, летало, брод) со помош на флеш-карти.
Учениците внимателно слушаат. Наставникот ги повторува
зборовите повеќе пати, а притоа со секое наредно повторување ги
охрабрува учениците да му се придружат.
Наставникот ја раскажува новата приказна Играчки со помош на
постер. Учениците внимателно слушаат, а потоа го раскажуваат она
што тие го разбрале од приказната. Наставникот им поставува
прашања, а учениците ги одговараат.
Наставникот им ја кажува песничката и притоа со мимики и гестови
се обдува да го објасни значењето на секој стих. Учениците
внимателно слушаат. Потоа му се придружуваат на наставникот прво
покажувајќи ја песната со мимики и гестови, а после повеќе
повторувања учениците почнуваат и да ја пеат песната заедно со
наставникот, а потоа ја пеат и самостојно.

Завршен дел Учениците го повторуваат изучениот вокабулар преку играта Кутија


(10 мин) на зборови. (Учениците ја пеат песната Играчки со помош на
наставникот и ја вртат кутијата на зборови. Кога ќе заврши песната
оној ученик кој ја има кутијата ја отвара и од неа влече флеш-карта
и ја иманува). Играта се повторува до крајот на часот.
Наставни Прирачни за наставата по англиски јазик, ЦД, лаптоп, флеш карти,
средства и табла, креда
помагала
Методи на работа демонстративен, кооперативно учење, структурален, усмено
излагање, еклектичен (мешовит)
Форми на работа Фронтална, групна, индивидуална
Корелација со со македонски јазик (зборови)
други наставни со ликовно
предмети со музичко (слушање и пеење песна)

Методи, форми и Како вреднуваме?


инструменти за -Набљудување
Наставник по англиски јазик: Олгица Каровска
ООУ Гоце Делчев, Кавадарци
оценување и -Усни одговори на учениците на прашања од наставникот
вреднување на -Усни одговори на учениците на прашања од соучениците
работата на -Усна повратна информација (степен на усвоеност, а во исто време
учениците
можност учениците да се корегираат доколку има потреба)

Што вреднуваме?
-Активност на часот
-Усна комуникација
-Разбирање
-Правилен изговор
-Слушање
-Изведбена активност
Рефлексија на
часот

Наставник по англиски јазик: Олгица Каровска


ООУ Гоце Делчев, Кавадарци

You might also like