Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа ОШ „Десанка Максимовић“ Место Београд (Звездара)


2. Наставник
Владимир Стојановић
(име и презиме)
3. Предмет: Техника и технологија Разред 7
4. Наставна тема -
Техничка и дигитална писменост
модул:
5. Наставна
Управљање и контрола коришћењем рачунарске технике и интерфејса.
јединица:

6. Циљ наставне Упознати ученике са могућностима примене рачунара за управљање објактима применом интерфејс
јединице: технологије (Ардуино интерфејс)

7. Очекивани исходи: Ученик ће умети да: објасни основе конструкције робота; управља моделима користећи рачунар;

8. Методе рада: вербални, демонстрација, метода практичног рада

9. Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у паровима


10. Потребна опрема Рачунар, пројектор (са прој. платном), приступ интернету, Ардуино интерфејс (са пратећом опремом:
/ услови / наставна протоборд, ледице, мотор, серво мотор, потенциометар, L298 H-мост, отпорници, жице краткоспојници,
средства за ручно напрваљени роботићи, лед модули разних облика, ултразвучни сензор, фото отпорник, итд...) и
реализацију часа паковање разних батерија типа 9V и 6 x 1,5V
Поред хардеврског дела , разни виео материјали направљених роботића са часова секција, као и
представљање он-лајн ресурса – моји сајтови/блогови - лннкови су наведени у тачки 11
11. Дигитални Сав материјал који користим су постављени на два сајта/блога која одржавам и користим у ваннаставној
образовни активности: секција роботике, а налазе се на следећим адресама
материјали /
дигитални уџбеници https://arduinosekcijadesankazvezdara.wordpress.com/%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%bd%
коришћени за d0%b8-%d0%bd%d0%b8%d0%b2%d0%be/
реализацију часа
https://tehnickoiinfoobrazovanje.wordpress.com/ardu-what-arduino/

Планиране активности наставника Планиране активности ученика


12.1. Уводни део часа Представљање Интерфејс технологије, конкретно Ученици слушају прате и постављају питања.
Ардуино интерфејс. Уводно објашњење кроз примере Један добровољац би требало да се јави да лично
и путем видеа, приказ до сада направљених модела демонстрира управљање роботића уз моју асистенцију.
роботића уз истовремено приказивање рада самих
роботића – бежично управљање путем мобилних
телефона
12.2. Средишњи део Коришћењем презентације и физичког интерфејса Ученици прате и слушају, а затим добровољци, редом
часа демонстрирам сам рад са интерфејсом. Начин долазе до катедре да би испробали како се
повезивања компоненти које желимо да програмира/управља разним објектима путем
испрограмирамо /управљамо/контролишемо, а рачунара. Почев од блинкања једне ледице преко
затим и развојно окружење Ардуино као основ за семафора па све до управљање смера ортања мотра.
приктичну примену физичке платформе Ардуино

12.3. Завршни део Приказ/резиме оставреног управљања, Ученици слушају, прате, постављају питања и бележе
часа истаћи/поновити основне команде Ардуино неопходне податке за евентуалну набавку материјала
развојног окружења и кратак осврт на основни Блинк за свој будући управљачки модул.
програм.
Најава за наредни час детаљнији приступ и
продубљивање елемената програмирања у функцији
управљања објектима. Семафор комбиновани
(ауто+пешаци) и Мотори (обични и серво мотор).
13. Линкови
• ка презентацији Презентације су у прилоги (оф-лајн).
уколико је она
урађена у онлајн Линкови до образовних садражаја су већ наведени у тачки 11 ове припреме.
алату
• ка дигиталном
образовном садржају
уколико је доступан
на интернету
• ка свим осталим
онлајн садржајима
који дају увид у
припрему за час и
његову реализацију
14. Начини провере На часовима секције исходи су потпуно реализовани. Резултати са такмичења из роботике на општинском
остварености нивоу су били увек „прво место“, што довољно говори о оставрености исхода.
исхода
https://tehnickoiinfoobrazovanje.wordpress.com/smotre-takmicenja/

Међутим, материја са секција роботике никада није реализована на редовном часу техичког.

15. Оквир за Провера се састоји у извршењу задатка – задато управљање мора бити реализовано у одрређеном
преиспитивање временском року, а мера успешности реализације је очигледна: или ради или не ради (управљање моделом)
оствареног часа:
• планирани начини Рад са више ученика истовремено би могао да буде проблем с обзиром да се ради са „отвореном“
провере електроником осетљивом на додир , електрицитет, погрешно повезивање извода батерија итд....
остварености
исхода; Циљ је да се омасови приступ релативно скупом хардверу и тиме превазиђе практични део провере рада
• избор активности; односно усвојености знања за примену интерфејса као „метод“ управљања стварима.
• одступања/потешко
ће приликом
остваривања
планираног. Шта бих
променио/ла,
другачије
урадио/ла?
Ова припрема за наставу је само делић (у главном увод) онога што следи. У оквиру теме техничка и
дигитална писменост предвидео сам 5 часова за поменути уводни део везан за програмирање у оквиру
Ардуино окржења. Кроз наредне две теме Ресурси и производња (20 часова) односно Конструкторско
ДОДАТНИ ОПИСИ моделовање (22) предвидео сам даљу практичну разраду примене Ардуино интерфејса кроз разне примере
који нису строго везани за роботику (у ужем смислу). Логичан наставак ће уследити у 8. разреду када буде
актуелнија тематика програмирања кроз директну реализацију разних пројеката са централним делом
управљање помоћу рачунара путем интерфејс технологије – Ардуино интерфејс.

*Уз припрему за час пожељно је приложити и презентацију коришћену за реализацију часа (уколико је презентација коришћена).
Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, Zoho Show, Sway, Canva или
било који други). Уколико је презентација урађена у онлајн апликацији, доставља се тако што се линк ка презентацији наводи у обрасцу у
реду „13. Линкови“.
**Ред „14. Начини провере остварености исхода“ и „15. Оквир за преиспитивање оствареног часа“ се попуњава ако је час реализован.

***Уколико наставник жели у припрему за час може уврстити и додатне описе (нпр. стандарди, кључни појмови, корелација,
међупредметне компетенције и сл.). Ове описе навести на крају припреме (после реда 15.) додавањем нових редова у табелу.

****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТА


https://digitalnaucionica.edu.rs/

You might also like