RPH 20 MINIT KHAIRUL MIRZA - Lukisan Kejuruteraan

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: Lukisan Kejuruteraan

Tahun/Sem: Tahun 1/Semester 1 Tempat: Bengkel Lukisan Kejuruteraan


Tarikh : 8 Disember 2020 Masa: 9 pagi – 9.20 pagi
Topik : Lukisan Oblik - kavalier

HASIL PEMBELAJARAN:

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:

1. Menyenaraikan 3 paksi yang terlibat dalam lukisan oblik tanpa bantuan guru.
2. Membina lukisan oblik kavalier menggunakan kaedah kotak dengan betul
tanpa bantuan guru.

BAHAN BANTU MENGAJAR:

1. Whiteboard roll 1 untuk pengajaran tentang isi kandungan 1.


2. Whiteboard roll 2 untuk pengajaran isi kandungan 2.

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

1. Pelajar telah belajar lukisan isometri pada minggu sebelum.


PELAKSANAAN PENGAJARAN

Isi Kandungan Pengetahuan/Kema Aktiviti Pengajaran dan Catatan


hiran yang perlu
Pembelajaran
dikuasai
Set Induksi Perkembangan Pengajaran: 5 Minit

1. Guru memeriksa kehadiran


pelajar. Nilai Murni:

2. Guru meminta semua pelajar 1. Tekun


bersedia dan duduk dalam 2. Berani
keadaan yang selesa.
3. Guru menunjukkan model
cube kepada pelajar.
4. Guru bertanyakan kepada
pelajar apakah bentuk model
tersebut.
5. Pelajar memberi respon.
6. Guru menyoal pelajar
tentang topik yang telah
dipelajari minggu lepas iaitu
lukisan isometri.
7. Guru mengaitkan topik lepas
dengan topik yang bakal
dipelajari hari ini.

Isi Kandungan 1 1. Pelajar dapat Perkembangan Pengajaran: 4 Minit


memahami
Maksud Lukisan Oblik 1. Guru menggantungkan
konsep lukisan BBM:
Kavalier: whiteboard roll 1 berkaitan
oblik kavalier.
konsep lukisan oblik 1. Whiteboard
2. Pelajar dapat roll 2
- Lukisan oblik merupakan kavalier.
memahami paksi-
satu cara yang mudah 2. Guru menerangkan konsep
paksi yang Nilai murni:
bagi menggambarkan lukisan oblik kavalier
terlibat dalam 1. Berani
objek dalam tiga dimensi kepada murid.
lukisan oblik 2. Rajin
berbanding lukisan 3. Pelajar menyalin nota
isometri dan lukisan kavalier. tentang konsep lukisan oblik
perspektif. kavalier.
4. Guru bertanyakan pelajar
- Oblik Kavalier masih ingat atau tidak
merupakan lukisan oblik berkaitan paksi di dalam
dengan ukuran sebenar lukisan isometri.
objek pada semua paksi 5. Pelajar memberi respon.
oblik. 6. Guru menerangkan paksi-
paksi yang terlibat dalam
lukisan oblik kavalier.
Paksi Lukisan Oblik 7. Pelajar menyalin nota sambil
mendengar pengajaran guru.
8. Guru bertanyakan kepada
murid jika ada sebarang
persoalan.
9. Pelajar respon kepada
persoalan guru.
1. Paksi Surut:
- Merupakan paksi
bersudut yang digunakan
untuk melukis garisan
oblik.

2. Paksi Mengufuk:
- Merupakan paksi
mengufuk yang
digunakan untuk
melukis garisan oblik.

3. Paksi Menegak:
- Merupakan paksi
menegak yang
digunakan untuk melukis
garisan oblik.
Isi Kandungan 2 1. Pelajar dapat Perkembangan Pengajaran: 6 Minit
menguasai cara
1. Guru menggantungkan
Soalan: membina lukisan
whiteboard roll 2.
oblik kavalier BBM:
2. Guru menunjukkan cara
menggunakan 1. Whiteboard
membina lukisan oblik
kaedah kotak. Roll2
kavalier menggunakan
kaedah kotak berdasarkan
satu soalan di whiteboard Nilai Murni:
roll.
1. Rajin
Langkah 1: 3. Pelajar menyalin nota sambil
mendengar pengajaran guru
- Bina garisan mengufuk,
4. Guru meminta setiap pelajar
menegak dan surut.
untuk membina lukisan
oblik kavalier menggunakan
kaedah kotak berdasarkan
soalan di whiteboard roll 2.
5. Guru pergi ke setiap pelajar
Langkah 2: untuk memantau lukisan

- Tandakan kedalaman, yang mereka buat.

lebar dan tinggi untuk 6. Guru bertanyakan kepada

membina kotak. pelajar jika ada sebarang


persoalan berkaitan
pembelajaran hari ini.

Langkah 3:
- Berdasarkan soalan, buat
lukisan dari lapisan ke
lapisan.
Jawapan Akhir:

Penutup (5 minit):

1. Guru bertanyakan soalan kepada 3 orang murid tentang paksi-paksi yang terlibat dalam lukisan oblik.
2. Guru meminta 3 orang untuk tampil ke hadapan menunjukkan lukisan oblik kavalier yang telah
mereka siapkan.

Tugasan:

1. Guru memberi lembaran kerja kepada murid untuk disiapkan bagi meningkatkan lagi kefahaman
murid tentang pembelajaran hari ini.
2. Guru meminta ketua kelas untuk mengumpulkan lembaran kerja dan hantar di atas meja guru minggu
hadapan.

Refleksi Kendiri: (sila gunakan kertas A4 sekiranya ruangan ini tidak mencukupi)

You might also like