Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 11

Obrazac za realizaciju nastavne jedinice

(početno čitanje i pisanje, književnost, jezik, kultura izražavanja, ispitni sat)

Datum:11.04

Prezime i ime nastavnika: Šemić Anesa

Razred i odjeljenje: IV

Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost

Nastavno područje: Književnost

Nastavna jedinica: Zimska priča, Maja Gjerek i Anica Gjerek

Tip nastavnog sata: Obrada novog nastavnog sadržaja

Nastavne metode: Izlaganje, razgovor,

Oblici rada: Frontalni, individualni, rad u paru

Nastavna sredstva: Udžbenik,nastavni listovi,projektor

Cilj nastavnog sata:

Učenici će znati nabrojati likove i utvrditi kako njihovi postupci doprinose razvoju radnje.
Učenici će doživjeti i razumjeti sadržaj priče, te će istu znati i moći tumačiti kroz različite
zadatke shodno svojim mogućnostima i sposobnostima

Zadaci nastavnog sata

Obrazovni: Rad na književnom tekstu “Zima priča” s ciljem razumijevanja teksta; određivanje
toka događaja priče; utvrđivanje pojma priče kao kazivanja o kakvoj stvarnoj ili izmišljenoj
„osobi“,događaju i doživljaju; bogaćenje rječnika

Funkcionalni: Razvijanje sposobnosti korištenja teksta, kao i sposobnosti snalaženja u tekstu ;

razvijanje sposobnosti uočavanja važnih događaja u priči koji olakšavaju sastavljanje toka

događaja.

Odgojni: Razvijanje kulture usmenog izražavanja i discipline u radu; razvijanje ljubavi i


senzibilnosti prema prirodi.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Sintetička struktura nastavnog sata


Uvodni dio(5min):
Aktivnost 1:Oluja mozga
Aktivnost 2 :Razgovor o zimi

Glavni dio (30min.) :


Aktivnost 3 : Interpretativno čitanje
Aktivnost 4 :Globalna analiza kroz razgovor
Aktivnost 5 : Rješavanje zadataka
Aktivnost 6 : Bilješke o piscu
Završni dio (10 min.)
Aktivnost 7 : Izmiješane sekvence
Aktivnost 8 :Upoznavanje sa sadržajem zadaće

Analitička struktura nastavnog sata :


Uvodni dio (10 minuta) :
Aktivnost 1:Motivacija-Oluja mozga
Učiteljica na tabli napiše riječ zima ,a učenici zatim dodaju riječi koje ih asociraju na zimu.
Snješko Bijelić
kapa
Snijeg
zima
led

Sanke skije rukavice


Aktivnost 2.-Razgovor o zimi :
Kada učenici napišu riječi koje ih asociraju na zimu, onda učiteljica postavlja pitanja.
-Kada nastup zima?(Zima nastupa 21.12)

-Koje mjesece ubrajamo u zimske? (Ubrajamo decembar,januar,februar,mart.)


-Kakve se promjene dešavaju kada nastupi zima?(Počinje hladnije vrijeme,neke životinje
kreću zimski dan,dolazi vrijeme snijega i leda.)
-Kakvo je vijeme zimi?(Vrijeme je zimi je hladno,pada snijeg
-Koje životinje kreću u duboki zimski san?
(Zimski san spavaju medvjedi,vjeverice,žabe,ježevi,jazavci,puhovi..)
-Šta zimi preovladava,kratkodnevnica ili dugodnevnica?(Zimi preovladava kratkodnevnica)
-Kako se odijevamo tokom zime?(Odijevamo se slojevito i toplo.)
-Kako se djeca zabavljaju tokom zime?(Djeca se sankaju,grudvaju,skijaju..)
-Koje se zimske nezgode mogu desiti?(Možemo pasti na ledu,može nas neko pogoditi
grudvom..)
-Da li je neko od vas imao zanimljivu zimsku priču koju je doživio?
Zatim učeniteljica najavljuje današnju nastavnu jedinicu.
Sada ću vam pročitati priču koja se desila jednom dječaku.
Glavni dio:
Aktivnost 3: Interpretativno čitanje :

Učiteljica čita tekst dok učenici pažljivo slušaju i bilježe manje poznate riječi.

Nakon čitanja teksta, pita učenike koje su to njima nepoznate riječi i pobliže im objašnjava
značenje.

Riječi koje su im nepoznate su sljedeće :

-krajolik-okoliš,
-simfonija-raskoš ,
-prostranstvo- veliki prostor,
-prisan-blizak,isken,
-krhkost-lomljivost,nježnost.

Aktivnost 4: Globalna analiza kroz razgovor

Kad se desila ova priča ?


(Ova priča se desila jedne zimske noći pred zoru.)

Gdje se desila ova priča?

(Ova priča se desila na rubu šume.)

-S čim je pisac uporedio pahulje?

(Pisac je uporedio pahulje sa zvijezdama.)

-Šta se pojavilo ispod rastjeranih oblaka?

(Ispod rastjeranih oblaka pojavio se žut i pun mjesec.)

-Kakav je krajolik postao pojavom mjeseca?

(Pojavom mjeseca krajolik se pretvorio u osvijetljenu kristalnu simfoniju.)

-Šta se još nalazilo u šumi.

(U šumi se nalazila porodična kuća.)

-Ko je živio u toj kući?

(U toj kući živjela je majka sa sinom.)

-Šta su oni radili tu noć pred zoru?

(Tu noć pred zoru spavali su najdubljim snom.)

-Šta ih je probudilo?

(Probudila ih je škripa na vratima.)

-Kako su se osjećali?

(Bili su uplašeni i zabrinuti.)

-Da li su reagovali na šripanje?

(Da, krenuli su prema vratima.)

-Da li su otvorili vrata?

(Ne,nisu otvorili vrata.)


-Kako su onda pokušali saznati ko je?

(Majka je nekoliko puta pitala“Ko je?“ )

-Da li su dobili odgovor?

(Nisu dobili odgovo.)

-Šta je zatim majka odlučila?

(Majka je odlučila da ne otvaraju vrata nepoznatom,te da sačekaju jutro.)

-Šta je rekla,kako će ujutro saznati ko je bio?

(Saznat će ko je bio pomoću tragova u snijegu.)

-Šta se desilo ujutro, kada je sunce obasjalo sobu?

(Kada je sunce obasijalo sobu,oboje su otvorili oči i krenuli prema vratima.)

-Zašto su zanijemili kad su otvorili vrata?

(Zanijemili su jer su vidjeli samo trag svježeg nedirnutog snijega.)

-Da li su u tom trenutku mogli saznati ko im je bio pred vratima?

(U tom trenutku nisu mogli saznati ko im je bio pred vratima.)

-Da li su ikad saznali ko je to bio?

(Da,dječak je nakon nekoliko godina saznao.)

-Ko je to bio?

(To je bila ljubav.)

Aktivnost 5: Rješavanje zadataka

Učenici će zajedno sa učiteljicom odrediti vijeme i mjesto radnje,likove,temu i ideju, a zatim


to zapisati u svoje sveske.

Vrijeme radnje : (zima,pred zoru)


Mjesto radnje: (kuća, šuma)

Likovi : (dječak i majka)

Tema : (Iznenadni posjetilac koji je jedne zimske noći svratio do usamljene dječakove kuće.)

Završni dio

Ideja :Zima je prelijepa magija, nikad ne znamo šta će se dogoditi,ali sigurni smo da će nam
mnoge avanture donijeti ljubav i radost.

Aktivnost 6 : Bilješke o piscu:

Zatim učiteljica najavljuje da će im otkriti ko je napisao ovako divnu priču.

Učiteljica naglašava da su to napisale majka i kćerka.

Anica Gjerek je majka Maje Gjerek.

Anica i Maja su oblavile osam zajedničkih knjiga, od toga sedam za djecu, a roman „Bijeli
dimnjačar“ nagrađen je 1999.godine u Italiji Zlatnom medaljom za književost,međunarodnom
nagradom zemlje Alpe-Jadran.

Njihove zajedničke knjige su :

 Nove krilate bajke" "Zagreb", Samobor, 1990. - za djecu


 "Srce sfinge" "Globus", Zagreb, 1992. - za odrasle
 "Zvjezdana košulja" "Alfa", Zagreb, 1993. - za djecu
 "Bijeli dimnjačar" "Znanje", biblioteka "Stribor", Zagreb, 1997. - za djecu
 "Ljubičasta kruna" "Znanje", Zagreb, 2001. - za djecu
 "San o Žar-ptici" "Matica hrvatska", ogranak Koprivnica, 2003. - za djecu
 "Zvjezdana kočija" "Karista", Zagreb, 2007.- za djecu
 "Labud u kapi rose" "Karista", Zagreb, 2008.- za djecu

Aktivnost 7 :Izmiješane sekvence:

Učiteljica dijeli nastavne listiće koji sadrže elemente toka događaja, ali slijed događaja ne
prati radnju priče .

Svaki par na liniju ispred elemenata toka događaja ispisuje odgovarajući redni broj tj.
formuliše pravilan redoslijed toka događaja.
_1__Kuća i sve oko nje blistalo je u tami srebrenkastim odsjajem svježeg snijega.

__4_Majka je zapitala glasno:-Tko je?-ali nije bilo odgovora.A zatim ponovila pitanje još
nekoliko puta.

__6__ Nakon mnogo,mnogo godina, odrastao dječak shvatio je da zna odgovor.

__2__ Začuo se ritmičan i promukao zvuk škripanja brave na ulaznim vratima

_5__ Pažljivo su otvorili ,očekivajući da vide tragove srne ili psa ili nekog šutljivog čovjeka.

__3_ Majka je ustala,a dječak, drhtureći,krenuo za njom pred vratim.

_7__ Bila je to ljubav.

Učenici čitaju rješenje i prave eventualne ispravke na nastavnom listu.

Nastavnik na slajdu pokazuje pravilan redoslijed toka događaja.

Aktivnost 8:Upoznavanjem sa sadržajem zadaće

Za domaću zadaću ukratko prepričati priču i napisati koje osjećanje vas obuzima dok čitate
priču..
IZGLED TABLE

Zimska priča

Maja Gjerak i Anica Gjerak

.
PRILOZI
(sadržaj nastavnog plakata, sadržaj nastavnih listića, polazni tekst...)
(Aktivnost 7.)

TEKST

ZIMSKA PRIČA

Sve o čemu govori ova priča desilo se jedne zimske noći pred zoru u kući na rubu šume,nakon
što je snijeg cijele noći padao pahuljama krupnim poput zvijezda.Kuća i sve oko nje blistalo
je u tami srebrenkastim odsjajem svježeg snijega.

Šuma otežala od novih,mehkih bundi mirno je disala svoj zimski san.

Iznenada,oblake na nebu kao da je rasporio pokret neke velike ruke i razbio ih poput ljuske.Iz
tog gustog,bjeličastog jajeta izronio je žut i pun mjesec,pretvorivši cijeli krajolik najednom
u osvijetljenu kristalnu simfoniju.Sve je bilo tiho,tiho kao mjesećina.

Tiše od blagog svježeg vjetra i disanja usnulih ljudi.U kući su spavali dječak i njegova
majka.Bilo je to u doba pred zoru,kad je san najdublji i kada snovi najslobodnije lete nekim
dalekim i čudesnim prostranstvima-I baš tada začuo se ritmičan i promukao zvuk škripanja
brave na ulaznim vratima.Bilo je to tako neočekivano i glasno ,da su se dječak i majka
istovremeno probudili.Uplašeno,gotovo ne dišući ,gledali su u mrak sobe tek
probuđenim,zbunjenim očima, nastojeći sakupiti što više svjetla što ga je mjesečina
razliijevala poput vrčeve hladne vode po prozoru.Majka je ustala,a dječak, drhtureći,krenuo
za njom pred vratim.Vidjeli su kako se kvaka ponovo podiže i spušta i začuli isti reski
zvuk.Majka je zapitala glasno:

-Tko je?-ali nije bilo odgovora.A zatim ponovila pitanje još nekoliko puta.

Odgovorila im je samo noć svojoj sve težom tišinom i svojom beskrajnom


bjelinom.Pomilovala je dječaka po kosi i privinula ga uz sebe.

-Previše je tamno,previše smo sami i daleko od drugih ,da bismo sada otvarali vrata nekome
tko se ne želi odazvati-rekla je dječaku.Sutra ćemo vidjeti po tragovima.Možda je slučajno
neka srna,gonjena glađu,dolutala u naše dvorište i dodirnula kućna vrata-rekla je i nježno
poljubila dječaka.Sutra ćemo vidjeti po tragovima sve jer snijeg više ne pada- ponovila je još
jednom prije no što su usnuli zagrljeni.A nisu spavali dugo.Čim je sunce obasjalo sobu,oboje
su otvorili oči i ohrabreni njegovim danjim sjajem krenuli k vratima.Pažljivo su otvorili
,očekivajući da vide tragove srne ili psa ili nekog šutljivog čovjeka.Ono što su vidjeli bilo je
toliko iznenađujuće da su oboje ustuknuli,zanijemivši.

Po cijelom dvorištu prostirao se samo jedan jedini trag;trag svježeg,nedirnutog snijega,gustog


i bijelog kao vrhnje čiju površinu ništa nije dodirnulo.

Tko je noćas došao na njihova vrata?Odgovor je bio nevjerovatan ali jedino moguć.Netko ko
ne ostavlja tragove!Možda je to bio samo znak,možda pozdrav.Nakon mnogo,mnogo godina,
odrastao dječak shvatio je da zna odgovor tko je i zašto došao te noći,tako prisan a ipak
nevidljiv.

Tako nježan da nije povrijedio nježnu krhkost i dozvolio razumu da ga pretvori u nešto
neobjašnjivo,a ipak tako blizak ,i njemu i majci,da je poželio da im se javi.Bila je to ljubav.

Maja Gjerak i Anica


Gjerak

You might also like