Mikro Teaching RPH

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu/Hari/Tarikh 37 Rabu 4 Nov 2015


Kelas/Masa/Matapelajaran 1 Mutiara Dunia Sains &
8:20-9:20
(29 orang) Teknologi

Tema/Standard Pembelajaran Sains Bahan 11.1.2


Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran, murid dapat mengubah suai
objek yang tenggelam supaya timbul dan objek
yang timbul supaya tenggelam.
Aktiviti pengajaran dan Set induksi: (5 minit)
pembelajaran (PdP) 1) Guru menunjukkan pelampung dan
mengajukan beberapa soalan.
- Apakah objek ini?
- Bila objek ini digunakan?
- Kenapa objek ini digunakan?
2) Guru mengaitkan objek dengan tajuk
pembelajaran.

Pencetusan Idea: (10 minit)


1) Guru meminta murid mengelaskan beberapa
objek yang diberi kepada objek timbul dan
objek tenggelam.
2) Guru memulakan sesi soal-jawab.
- Adakah objek yang timbul boleh
tenggelam?
- Adakah objek yang tenggelam boleh
timbul?
- Bagaimana cara untuk menjadikan objek
yang timbul boleh tenggelam, objek yang
tenggelam boleh timbul?

Penstrukturan Idea: (15 minit)


1) Guru menunjukkan dua botol (1 botol
kosong, 1 botol berisi air)
2) Guru meminta murid meramalkan apa yang
berlaku jika kedua-dua botol tersebut
dimasukkan ke dalam akuarium.
3) Guru meminta murid membuat pemerhatian,
dan menyatakan pemerhatian secara lisan.
4) Guru meminta murid mencadangkan bahan
lain yang boleh dimasukkan ke dalam botol
kosong bagi menjadikan botol tersebut
terggelam.

Aplikasi Idea: (25 minit)


1) Guru meminta murid menjalankan aktiviti
secara berkumpulan.
2) Guru mengagihkan bahan kepada setiap
kumpulan (2 kumpulan mengubahsuai
objek tenggelam menjadi timbul, 2
kumpulan mengubahsuai objek timbul
menjadi tenggelam)
3) Guru membimbing murid untuk
menjalankan aktiviti.
4) Guru meminta murid membuat
pembentangan.

Penutup : (5 minit)
1) Guru meminta murid membuat kesimpulan
pembelajaran.
2) Guru meminta murid melengkapkan
lembaran kerja sebagai latihan kerja
rumah.

EMK Kreativiti dan Inovasi, Sains & Teknologi


BBM Pelampung, Botol, air, kad gambar, akuarium,
batu, pensel, bola pingpong, pemadam, selotep,
benang, lembaran kerja.
Penilaian pengajaran dan Pemerhatian, aktiviti kumpulan, latihan bertulis
pembelajaran (PdP)
Catatan/Impak/Kerja rumah 16/23 murid boleh menjawab menjawab enam
soalan dengan betul.
*6 orang murid tidak hadir.
Refleksi KELEBIHAN KELEMAHAN
Langkah 1 – Set Induksi  Alat bantu  Objektif Pengajaran
mengajar yang dan Kriteria
menarik minat Kejayaan sepatutnya
murid telah dicetak. Guru
 Soalan guru dapat mengambil masa
mencungkil menulis di papan
pengetahuan sedia tulis.
ada.

Langkah 2 – Pencetusan Idea  Penggunaan gambar  Penyediaan kad


yang sebenar gambar kurang
 Penglibatan murid memuaskan. Gambar
aktif semasa kurang jelas.
aktiviti mengelaskan

Langkah 3 – Penstrukturan  Penggunaan bahan  Kedudukan akuarium


Idea maujud tidak sesuai (separas
 Mencungkil dengan meja murid)
pengetahuan sedia yang sepatutnya
ada. lebih tinggi supaya
 Melibatkan KPS semua murid dapat
seperti meramal, melihat dengan jelas.
mengelas, dan  Air dalam botol tidak
memerhati diisi dengan penuh
menjadikan ia tidak
tidak tenggelam
sepenuhnya.
Langkah 4 – Aplikasi Idea  Guru membimbing
 Aktiviti tidak
murid untuk
mencabar kerana
menjalankan
guru tidak tahu aras
aktiviti.
sebenar murid 1
Mutiara.
 Pembentangan
aktiviti kumpulan
tidak dapat
dijalankan

 Lembaran tiada
Langkah 5 - Penutup  Murid berminat
pembezaan mengikut
kerana lembaran
bergambar aras murid:-

Lemah – pemulihan

Sederhana –
pengukuhan

Baik – pengayaan

You might also like