Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Разред и одељење Датум

VII
Редни број Наставна јединица:
часа Вида Огњеновић: Кањош Мацедоновић
22.
Циљеви часа: оспособљавање ученика за обраду приповетке

Тип часа: анализа


Облик рада: индивидуални
Метода рада: текст метода
Наставна средства: Читанка, 50 – 58
Образовни стандарди за наставну јединицу:

CJ.1.4.3. разликује основне књижевне родове: лирику, епику и драму


CJ.1.4.8. има изграђену потребу за читањем књижевноуметничких текстова и поштује
национално, књижевно и уметничко наслеђе
CJ.1.1.9. способан је за естетски доживљај уметничких дела

CJ.2.4.2. повезује наслов дела из обавезне лектире и род, врсту и лик из дела; препознаје
род и врсту књижевноуметничког дела на основу одломака, ликова, карактеристичних
ситуација
CJ.3.4.1. наводи наслов дела, аутора, род и врсту на основу одломака, ликова
карактеристичних тема и мотива
CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га образлаже
CJ.3.4.8. повезује књижевноуметничке текстове с другим текстовима који се обрађују у
настави

Образовни исходи за наставну јединицу:


Ученик је у стању да:
 користи књижевне термине и појмове обрађиване у претходним разредима и повезује
их са новим делима која чита;
 локализује књижевна дела из обавезног школског програма;
 разликује етапе драмске радње;
– уочи разлике у карактеризацији ликова према особинама: физичким, говорним,
психолошким, друштвеним и етичким;
– критички промишља о смислу књижевног текста и аргументовано образложи свој
став;
 препозна националне вредности и негује културноисторијску баштину;
 препоручи књижевно дело уз кратко образложење;
– упореди књижевно и филмско дело настало по истом предлошку, позоришну
представу и драмски текст.

Очекивани исходи на крају часа:


Ученик је у стању да:
– објасни разлоге за непокорност нашега народа у тешким временима.

Корелација са другим предметима: грађанско васпитање, историја


Међупредметна компетенција: компетенција за учење, дигитална компетенција,
естетичка компетенција

Ток и садржај часа


Уводни део часа
– Ученици проналазе потребне податке путем иннтернета о Види Огњановић.
Понављају основне одлике драме.

Главни део часа


Питања за дискусију са наставником.
Где се сусрећу Кањош и Фурлан? Зашто су сами на тргу?
– Зашто Кањош није препознао Фурлана када су започели разговор?
– Шта све Фурлан критукује код Млечана? Да ли Кањош верује његовим
речима? Образложи свој одговор.
– Наведи све речи и изразе којима Фурлан карактерише Млетке.
– Наведи речи којима Фурлан карактерише млетачког дужда. Шта у тој
карактеризацији изазива смех?
– Због чега Фурлан каже да је дужд обојици непријатељ?
– Зашто је Фурлан ипак открио Кањошу ко је он заправо?
– Зашто Кањош каже да ипак мора да убије Фурлана?
– Како страда Фурлан? Зашто Кањош плаче?
– Размисли о супротностима које постоје између света Млетака и осталих људи.
Због чега све постоји супротност и неразумевање између Млетака и Кањоша?
Завршни део часа
– У завршном делу часа наставник даје задатак ученицима да упореде приповетку
са драмом, да уоче сличности и разлике. Посебно се обрађује књижевотеоријски
појам карактер.

Еалуација – анализа часа (запажања наставника)

You might also like