Professional Documents
Culture Documents
Math
Math
Tiongco 11 – Jacquard
MATH
Module 2
Assessment
1. A
2. B
3. 45,000 + 3500 = 48,500
B
4. I = Prt
I = 15,250(0.0325 x 3)
I = 1,486.875
C
5. F = P(1+rt)
F = 20,820(1+ (0.0225 x 9))
F = 25,036.05
C
6. A
7. D
8. A
9. P = I/rt
P = 3,750/(0.025)3
P = 50,000
C
10. 50,000 – 35,000 = 15,000
A
11. P = F/(1+j)n
j = 0.05/2 = 0.025
n = 2 x 6 = 12
P = 50,000/(1+ 0.025)12
P = 111,533.38
B
12. 150,000 – 111,533.38 = 38,466.62
B
13. 50,000 - 3,500 = 46,500
B
14. F = P(1+j)n
j = 0.06/2 = 0.03
n = 2 x 4 =8
F = 150,000(1+ 0.03)8
F = 190,015.51
A
15. 190,015.51 – 150,000 = 40,015.51
D
Module 3
Assessment
1. B
2. 𝑃 = 𝐼𝑠/𝑟𝑡
P = 472.50/(0.0105 x 3)
P = 15,000
B
3. 15,000 + 472.50 = 15,472.50
B
4. 𝐼𝑠 = 𝑃𝑟𝑡
𝐼𝑠 = 15,000(0.015 x 3)
C
5. 15,000 + 675 = 15,675
D
6. B
7. 0.0111/12 = 0.000925 = 0.0925 %
A
8. F = P(1+j)n
F = 100,000(1+0.000925)48
F = 104,537.90
A
9. 104,537.90 – 100,000 = 4,537.90
A
10. n = 12 x 6 = 72
F = 100,000(1+0.000925)72
F = 106,883.49
106,883.49 – 104,537.90 = 2,345.59
D
11. F = P(1+j)n
j = 0.0115/2 = 0.00575
n = 2 x 5 = 10
F = 150,000(1+ 0.00575)10
F = 158,851.63
A
12. F = P(1+j)n
j = 0.0125/12 = 0.0010416666
n = 12 x 5 = 60
F = 150,000(1+ 0.0010416666)60
F = 159,668.97
A
13. 158,851.63 – 150,000 = 8,851,63
D
14. 159,668.97 – 150,000 = 9,668.97
C
15. C