ДП-СТ-2-2-Поим и значење на е-бизнис

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПЛАНИРАЊЕ НА

НАСТАВЕН ЧАС

Име и презиме на наставникот Македонка Гуџирова Попова


Назив на училиште - место СОУ “Никола Карев” - Струмица
Струка/Сектор Применета Електротехника/ Електротехничка струка
Образовен профил/квалификација Електротехничар - енергетичар
Учебна година 2019/2020
Наставна програма Современи технологии во економските сектори
Година на изучување на програмата/клас I-10
Модуларна единица Современи технологии и економија
Резултат од учење Ученикот прикажува дел од современи технологии кои се
користат во секторот економија
Назив на содржина Поим и значење на е-бизнис во економијата
Датум на реализација 03.10.2019

Вид настава Тип на наставен Форми Наставни методи Наставни техники/стратегии


час на
настава
 Теоретска  Нови содржини  Фронтална  Монолог  Бура на идеи Мозгалка
настава  Повторување  Групна  Дијалог  Играњеулоги Пирамида/призма
 Вежби  Оценување  Индивидуална  Илустрација  Грозд Истражување
 Практична  Работа во пар  Демонстрација  Венов дијаграм Посета на час
настава  Aнализа –синтеза  Квиз Мрежа на дискусија
 Практична изведба  Интервју и дебата
 ЗСНУ Центри за учење
 Мапи УПФТ
 Ако-тогаш УПЦУ
 Прашања- Дневник во две
одговор колони
Цели на наставната содржина:
Ученикот да:

 Го дефинира поимот е-бизнис


 Да ги анализира неговите карактеристики
 Да може да даде практичен пример за е-бизнис
 Да е способен да го дискутира и анализира значењето на е-бизниот за економијата

Резултати на учење од наставната содржина Критериуми за вреднување на постигањата

До крајот на часот:

Сите ученици ќе можат да: Сите ученици можат да:

 Препознаваат современи технологии во  Препознаваат современи технологии во


економијата економијата
 Да дефинираат е-бизнис  Да дефинираат е-бизнис
 Презентираат примери за е-бизнис  Презентираат примери за е-бизнис
 Да развиваат дискусија за значењето на
е-бизнисот
 Да анализираат примена на е-бизнис во
компании кои ги знаат

Поголем дел од учениците ќе можат да: Поголем дел од учениците ќе можат да:

 Да развиваат дискусија за значењето на е-  Презентираат и анализираат примери за


бизнисот е-бизнис
 Да анализираат примена на е-бизнис во  Да развиваат дискусија и прават анализа
компании кои ги знаат за значењето на е-бизнисот
 Да анализираат примена на е-бизнис во
компании кои ги знаат
Потребни ресурси за реализација на Компјутер, лцд телевизор табла, креда, лист и пенкало
наставната содржина
Фази на реализација Активности на ученикот Активности на наставникот
Воведен дел  Одговараат на прашањето  Ги воведува во темата е-бизнис
на наставникот и даваат
нивни мислења за темата  Поставува прашање што за нив претставува
е-бизнис бизнисот и ги наведува на дискусија и бура
на идеи за тоа каква поврзаност има
 Даваат идеи како го интернетот со бизнисот
поврзуваат интернетот со
бизнисот

Нови содржини  Активно ја следи  Ја образложува темата по пат на ппт


презентацијата презентација
 Ги дели во две групи при што едната група
 Се делат во две групи и добива за работа да го утврди поимот е-
дискутираат и вршат бизнис а другата група значењето на е-
истражување, запишуваат бизнисот
на табла, а потоа  Работата се врши со помош на ппт
презентираат презентацијата и истражување од интернет.
 Им помага на учениците и ја следи нивната
работа
 Ги повикува на табла да ги запишат
главните работи при што се прави дневник
во две колони

Примена на  Ги запишуваат прашањата,  Им дава ливчиња на секоја група која има за


наученото/Рефлексија а листот со нивни пашања задача да постави прашања на другата група,
го дават на другата група, го дава листот на другата група, т.е. се
а од втората група разменуваат листовите со прашања и се
добиваат прашања за одговараат
значењето на е-бизнисот,
и со тоа вршат  Прашува дали има нешто нејасно, доколку
самооценување има објаснува

 Прашуваат доколку има


нешто нејасно
Корелација со други модуларни
единици
Сугестии и предлози за
подобрување на реализацијата на
наставниот час
Датум на изготвување:

You might also like