Djecije Stvaralastvo - Izmislimo Nove Instrumente

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 1

Priprema rada

Broj: 10.
JU OŠ: „Skender Kulenović” Razred: 23
Predmet: Muzička kultura
Nastavna jedinica: Dječije stvaralaštvo – Izmislimo nove instrumente
Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) utvrđivanje, c) ponavljanje, d) vježbanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracije, e) teksta, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijsko-eksperimentalne, i) kombinovana
Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) dijaprojektor, f) kasetoprojektor,
g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme, j) prirodni materijali, k) nast. listovi,
l) ritmički instrumenti, m) plakat
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) tandem, e) individualni
Cilj časa je da učenici ponove ranije naečene pjesme, brojalice i muzičke igre, te da puste mašti na volju i izmisle nove
instrumente
Zadaci časa:
a) Obrazovni- utvrditi razlike između zvukova Orfovog instrumentarija; ponoviti imenovanje instrumenata; ponoviti
pjesme, muzičke igrei brojalice.
b) Funkcionalni- razvijanje senzibilnosti za zvučne boje; razvijanje kreativnosti djece u primjeni zvukova u muzičkom
stvaralaštvu;
c) Odgojni- ponavljanje i doživljavanje zvukova koje su upoznali;

Artikulacija časa
Uvodni dio:
 Vodimo razgovor: Koje kompozicije smo slušali do sada?
MOTIVACIJA
 Koju pjesmu voliš i zašto?
NAJAVA CILJA ČASA
 Danas ponavljamo pjesme, brojalie, muzičke i igre i kompozicije koje smo učili do sada.

Glavni dio:
 Na čemu se sve mo
 E svirati. Gledamo nekoliko snimaka grupe Walk off the Earth koji sviraju na raznim instrumentima. Učenici zaključuju
na čemu se sve može svirati.
 Ponavljamo redom kmpozicije koje smo učili. Slušamo ih i razgovaramo o njima – kratko se prisjećamo pojedinosti o
njima. U toku pjevanja učenici sviraju na izmišljenim instrumentima.
Pjevanje i sviranje
 Zavičaju moj
 Blistaj, blistaj zvijezdo mala
 Jesenska, S. Stojanov
Muzičke igre
 Pačiji ples
 Berem, berem grožđe
Brojalice
 Jedna vrana gakala
 Cica maca plakala
Slušanje muzike
 Himna

Završni dio:
 Zajednički pjevamo nekoliko pjesama po izboru učenika.
 Ocjenjujem.

OŠ „Skender Kulenović“, Zenica Amela Brdarević


prof.razredne nastave

You might also like