Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 1

RANCANGAN MENGAJAR

NAMA: ROZANA BT ISMAIL TINGKATAN: 6 BAWAH TAHUN: 2019


Minggu: Hari: Rabu Masa: Ting: Merentas K/Kulum:
Tarikh: 12.50 p.m – 1.50 p.m. 6 AB
28/8
M/Pelajaran / Penggal Kaedah PdP Un.Patriotik Sumber Kemahiran i-Think

Bahasa Melayu P1  Kuliah/Toturial  Berani  Multimedia  Menguasai 


Peta Pokok
Fakta Peta Bulatan
Bahasa Melayu P2 Perbincangan  Taat Setia  Internet KBAT Peta Buih
Kumpulan Peta Buih
Bahasa Melayu P3 PembentanganTugasan  Patriotik  Buku Teks  TMK [ICT]  Berganda
Peta Titi 
Kerja Kursus P2 Penulisan Kerjasama  Power  Lain-lain/ Peta Dakap
P3 Tugasan Point/Flash Nyatakan Peta Alir 
Topik: Struktur suku kata Bahasa Melayu Sub Topik: Suku kata, struktur suku kata asli Bahasa Melayu dan struktur suku kata pinjaman.
Aspirasi Murid:
Pengetahuan  Kem. Berfikir  Kem. Memimpin  Kem. Dwibahasa  Etika & Kerohanian Identiti Nasional

OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pelajaran pelajar akan dapat: Pelajar akan berjaya sekiranya mereka boleh:
1. mengenal pasti struktur suku kata Bahasa Melayu dan 1. Memberikan contoh perkataan yang ada pola vocal dan konsonan Bahasa melayu dan
struktur suku kata pinjaman kata pinJaman.
Rangka Pengajaran Impak/Refleksi
Pemula Pembezaan: AFL: Melaporkan isu-isu semasa dari
• Aktiviti untuk menarik minat pelajar akhbar tempatan dan menjawab
• Memaklumkan kepada pelajar 1. Bertanyakan pelajar isu-isu semasa dari akhbar harian untuk soalan kuiz.
tentang objektif pembelajaran dikaitkan dengan LO dan SC.
• Merangsang ingatan pembelajaran 2. Bertanyakan pelajar soalan kuiz tentang perkara penting yang
terdahulu mereka telah pelajari sebelum ini.

Aktiviti Utama Aktiviti 1: Pembezaan menggunakan kandungan & produk Pelajar dapat mengikuti pdp
• Penerangan kandungan a. Huraian maksud suku kata asli Bahasa Melayu dan suku kata dengan baik
pembelajaran pinjaman Pdp dapat dilaksanakan
• Contoh dan tunjuk cara b. Aktiviti kumpulan (share-n-turn) dengan
• Peluang membuat latihan - Menyenaraikan suku kata asli Bahasa Melayu dan suku kata mendapat kerjasama murid
• Bimbingan dan maklum balas pinjaman (peta alir) Sejumlah ____ murid tidak
berterusan - Meminta pelajar merekodkan suku kata asli Bahasa Melayu dapat _________
bagi pelbagai gaya pembelajaran dan suku kata pinjaman dan meletakkannya di Combo Mat Pdp ditangguhkan kerana
• Cabaran sesuai untuk semua pelajar - Apabila syarat diberikan, pelajar akan mengambil giliran untuk guru ___________
• Peluang untuk belajar secara berkongsi idea yang direkodkan Kerja rumah disiapkan oleh
kolaboratif - Meminta setiap wakil pelajar untuk membacakan idea yang murid
(Pentaksiran untuk Pembelajaran-AfL) direkodkan. U/kaji topik dengan Murid yg
Lemah
Aktiviti 2: Pembezaan menggunakan proses & produk (mine-n-Combine) Pelajar perlukan lebih latihan
a. Meminta setiap kumpulan pelajar menaraikan contoh perkataan yang Masa aktiviti tidak cukup
ada pola, vokal dan konsonan Bahasa Melayu dan kata pinjaman. Perlukan kaedah yang berbeza
Memerlukan kepelbagaian
Soalan KBAT: teknik penyoalan
Apakah perbezaan ketara antara pola vocal dan konsonan Bahasa Melayu dan
kata pinjaman? Berikan sebabnya.
Penutup: Refleksi: Kajian dan penilaian KWL: Perbincangan soalan dan jawapan.
pembelajaran. Akan datang: Kenal pasti 1. Menyimpulkan tajuk pelajaran pada hari ini dengan meminta seorang
langkah-langkah seterusnya/Aktiviti pelajar menerangkannya.
penutup: 2. Membuat nota ringkas mengenai fakta penting tentang tajuk yang
dipelajari.

Tindakan susulan pelajar: Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


Menulis fakta penting berkaitan tajuk Membaca kembali tajuk pelajaran Merujuk Kamus Dewan Rujukan internet

KBAT TandaTangan Guru TandaTanganPengetua

Membina ayat yang gramatis dalam contoh jawapan yang diberikan.

You might also like