Forján - Krisztina - Óravázlat 4 - Második Ének

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 8

Óravázlat

Osztály: 6. c osztály Készítette: Forján Krisztina


Tantárgy: magyar irodalom Szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskola
Témakör: Az óra témája:
„Toldi Miklós képe úgy lobog fel nékem…” Toldi – Második ének
Az előző óra témája: A következő óra témája:
Toldi – Első ének Toldi – Harmadik ének
Az óra típusa: Taneszközök, források:
tankönyv, füzet, ppt (saját készítésű), interaktív tananyag (AP), AP mf.,
új ismeretet feldolgozó óra
CD
Az óra céljai és feladatai:
- a Második ének megismerése és - a megszemélyesítés, a hasonlat és a
- a tanult ismeretek felidézése - a konfliktus és az életkép fogalma
elemzése metafora ismétlése
- ok – okozati összefüggés meglátá- - információkeresés fejlesztése, lé-
- összehasonlító elemzés fejlesztése - olvasott szöveg értelmezése
sának fejlesztése nyegkiemelés
- helyesejtés - az íráskészség fejlesztése - az erkölcsi érzék fejlesztése - a figyelem fejlesztése
- a kommunikációs készségek fej-
- logikus gondolkodás fejlesztése - az emlékezet fejlesztése - szókincsbővítés
lesztése
- egymás meghallgatása, a türelem
- a vázlatírás gyakorlása - a művészi előadás befogadása
fejlesztése

Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-


Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
1
Óraszervezés
perc
Ráhangolódás, ismétlés
1 néhányan nem tanul-
- az Első ének felidézése – az 1. versszak helyesejtés frontális munka
perc tak
közös elmondása
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
- a főbb szereplők, a helyszín, az idő és a
2 a tanult ismeretek felidé- a tanulók nagyon
cselekmény rövid áttekintése tanári kérdé- frontális munka
perc zése aktívak
sek segítségével
A házi feladat ellenőrzése tankönyv
2 véleményalkotás, önkife- néhány tanuló jól következtettek a
- B csop.: véleményalkotás Laczfi katonáiról 76/4. feladat
perc jezés fejlesztése felolvassa tanulók
a tankönyv 76/4. feladat (kék rész) alapján (kék rész)
Számonkérés (szóbeli feleletek) nagyon megörültek a
5 összekapcsolás –
- addig a többiek szómagyarázatokat készí- szókincsbővítés ppt feladatnak – jól ol-
perc önálló munka
tenek az Első énekhez a füzetbe (saját készítésű) dották meg
2 nagyon aktívak vol-
Az önálló munka ellenőrzése a türelem fejlesztése frontális munka
perc tak
Toldi – Második ének
1 adatkeresés, váloga-
- megfigyelési szempont: a szereplők és a a figyelem fejlesztése
perc tás – önálló munka
helyszín aláhúzása
8 a művészi előadás befo- csendben, figyelme-
A Második ének meghallgatása CD
perc gadása sen hallgatták
Főbb események felidézése tanári kérdések segít-
az olvasott szöveg értel- a tanulók egy része
ségével
mezése, lényegkiemelés, félreértette a szöveget
4 - szereplők tanári irányítás – tankönyv
ok – okozati összefüggés → helyesbítés, sokan
perc - helyszín frontális munka (77 – 80. o.)
meglátása, az erkölcsi ér- mosolyogtak (az ar-
- cselekmény
zék fejlesztése cul ütés miatt)
- címadás
tankönyv
információkeresés fej- új ismeret; a foga-
3 Az életkép és a konfliktus fogalma ismeretkeresés – 80 – 81. o.
lesztése, az íráskészség lomértelmezést segí-
perc - jegyzetelés a füzetbe tanári magyarázat ppt
fejlesztése teni kell
(saját készítésű)
az ismeret rendszerezése,
Gondolattérkép segítségével az ismeretek rendsze- elmélyítése; a kifejező- a csoportok között
rendszerezés, szó- tankönyv
4 rezése készség fejlesztése, az volt olyan, amelyik
gyűjtés, összehasonlí- 81/1. feladat
perc - Miklós és György jellemének összehason- összehasonlító elemzés nem vette komolyan
tás – csoportmunka (sárga rész)
lítása fejlesztése – a szociális a feladatot
érzék fejlesztése
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
a feladat kivetítőn
2 A helyszín bemutatása – a Toldi-házhoz kapcso- válogatás – önálló
emlékezetfejlesztés (AP mf. 27/1. fel- fegyelmezetlenség
perc lódó szavak keresése munka
adat alapján)
2 Összegzés szerialitás fejlesztése, a interaktív tananyag
önálló munka jól oldották meg
perc - vázlatpontok időrendbe állítása vázlatírás gyakoroltatása 1. feladat
emlékezet- és figyelem- türelmetlenek voltak
1 szóbeli feladat – interaktív tananyag
- igaz – hamis állítások fejlesztés, a logikus gon- – bekiabálták a meg-
perc frontális munka 2. feladat
dolkodás fejlesztése oldást
Korábban (5. osztályban) tanult ismeretek felidé-
3 zése – a házi feladat előkészítése a korábban tanult ismere- szóbeli feladat – a metafora hangsú-
perc - a megszemélyesítés, a hasonlat és a meta- tek felidézése frontális munka lyozottan!
fora fogalma
Házi feladat:
ismeretek gyakorlati
- írásbeli: a Második énekből 5 példát írni a
2 alkalmazásának fejlesz-
fenti kifejezőeszközökre
perc tése, a kommunikációs
- szóbeli: az ének tartalmának elmondása a
készségek fejlesztése
gondolattérkép alapján
néhány tanuló kapott
2
Az óra munkájának értékelése tanári értékelés pecsétet, fegyelme-
perc
zetlenség!
Mellékletek

A házi feladat ellenőrzése:


tankönyv 76/4. feladat
1. B csop.: véleményalkotás Laczfi katonáiról a tan-
(kék rész)
könyv 76/4. feladat (kék rész) alapján
2. Szómagyarázatokat az Első énekhez ppt (saját készítésű)
3. A Második ének meghallgatása CD
Az életkép és a konfliktus fogalma tankönyv 80 – 81. o.
4.
jegyzetelés a füzetbe ppt (saját készítésű)
tankönyv 81/1. feladat
5. Gondolattérkép segítségével az ismeretek rendszerezése
(sárga rész)
A helyszín bemutatása – a Toldi-házhoz kapcsolódó a feladat kivetítőn
6.
szavak keresése (AP mf. 27/1. feladat alapján)
Összegzés:
7. interaktív tananyag 1. feladat
vázlatpontok időrendbe állítása
8. igaz – hamis állítások interaktív tananyag 2. feladat

1. A házi feladat ellenőrzése: B csop.: véleményalkotás Laczfi katonáiról a tankönyv 76/4.


feladat(kék rész) alapján
2. Szómagyarázatokat az Első énekhez – ppt (saját készítésű)

3. A Második ének meghallgatása – CD


4. Az életkép és a konfliktus fogalma: jegyzetelés a füzetbe – tankönyv 80 – 81. o. és ppt (saját
készítésű)

5. Gondolattérkép segítségével az ismeretek rendszerezése – tankönyv 81/1. feladat (sárga rész)

lásd az előző vázlatpontnál


6. A helyszín bemutatása, a Toldi-házhoz kapcsolódó szavak keresése – a feladat kivetítőn
(AP mf. 27/1. feladat alapján)
7. Összegzés: vázlatpontok időrendbe állítása – interaktív tananyag 1. feladat

8. Összegzés: igaz – hamis állítások – interaktív tananyag 2. feladat

You might also like