Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

РАЗРЕД: II IV

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Математика Српски језик


НАСТАВНА Најава прве теме. Говорна и писмена
ЈЕДИНИЦА: Упоређујемо бројеве до 100 вежба – Моја омиљена игра
Редни број :2

ИСХОД: – упоређује бројеве прве стотине; Да ученици развијају говорне


– пише знаке неједнакости; способноти, и доприносити богаћењу
речника
ЦИЉ ЧАСА: Оспособљавање ученика да читају
и пишу бројеве до 100;
придружују бројеве тачкама
бројевне праве; упоређују бројеве
користећи знаке неједнакости ˂ и
>.
ТИП ЧАСА: Увежбавање Вежбање
монолошка, дијалошка, Метода разговора, метода усменог
НАСТАВНА илустративно-демонстративна, излагања, метода рада на тексту
ТЕХНОЛОГИЈА: метода писаних радова

ПИСАНА ПРИПРЕМА У КОМБИНОВАНОМ ОДЕЉЕЊУ


ТОК ЧАСА:

УВОДНИ ДЕО ЧАСА: УВОДНИ ДЕО ЧАСА:


(Директан рад 5 минута) (Самосталан рад 5 минута)
Наставник записује на табли: Ученици читају садржај прве теме Друг другу
према најавама у Читанци (стр. 3) и Забавној
˂ > граматици (стр. 3), и на тај начин се упознају
мање веће с тим шта ће се учити и вежбати и који су
посебни задаци.
Знаци неједнакости
Наставник разговара о упоређивању бројева и знацима
неједнакости на примеру старосне разлике.
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
(Директан рад 10 минута)
− Ја имам (нпр.) 46 година. А колико година има ваш Повратна информација
друг (наставник показује на одабраног ученика)? Најава наставне јединице
Наставник записује бројеве на табли. Следи анализа бројева:
Најављујемо да ћемо данас радити о ,,
Најава прве теме. Говорна и писмена вежба
− Ко има више година? – Моја омиљена игра“. Запис на табли, а
− Ко има мање година? ученици у своје свеске.
− Којим цифрама је записан већи број? Тумачење пословице Лепа реч и
− Колико је десетица у броју наставникових година? А гвоздена врата отвара, након чега следи
јединица? Колики је збир цифара у броју говорна вежба према питањима из Забавне
наставникових година? Којој десетици тај број граматике, стр. 3.
припада? Разговарати са ученицима о дружењу и
o Да ли је тај број паран или непаран? играма које су играли за време школског
− Којим цифрама је записан мањи број? распуста.
− Колико је јединица у броју ученикових година? Којој – Зашто је другарство важно? Како се
десетици тај број припада? Да ли је број паран или негује другарство?
непаран? Упознавање са задатком из радне
свеске (стр. 3):
Најава циља часа
– Коју сте игру радо играли с
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА:
друговима? Опишите ту игру (колико је
(Самосталан рад 10 минута) обично учесника, који је редослед, која су
правила игре, каква се осећања јављају током
Рад на наставном листићу игре).

(Директан рад 20 минута)


Повратана информација
(Самосталан рад 20 минута)

Наставник поставља питање: Како ћемо упоредити два Самосталан рад ученика на описивању
двоцифрена броја? игре у трајању од 20 минута.
Да би дошли до одговора на постављено питање, наставник
упућује ученике на уџбеник 2а, страна 9.

Закључују да је потребно анализирати бројеве, односно


цифре десетица и цифре јединица у запису бројева.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА:
Анализирамо први пример из уџбеника: приликом упоређи-
вања, уочити број који има више десетица. Закључак је: (Директан рад 5 минута)
Мањи је број чија је цифра десетица мања. Повратна информација
Наставник записује на табли пример. Ученици читају своје радове и разговарамо о
њима.
Анализирамо други пример из уџбеника: оба броја имају исте ДОМ АЋИ ЗАДАТАК
Написати кратку поруку за свог друга
цифре на месту десетица. Први број има мању цифру
јединица од другог броја. Закључак је: Ако два боја имају исте
цифре десетица, мањи је онај број чија је цифра јединица
мања.
Наставник записује на табли пример

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА:


(Самосталан рад 5 минута)
Израда задатака у уџбенику 2а, страна 9.

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Уѕбеникс страна 10 и 11.

Упоређивање
бројева до 100.pptx
Упоређивање бројева прве стотине Упоређивање бројева прве стотине
тачкице упиши знак ˂ или > . 1. На тачкице упиши знак ˂ или > .
... 39 27 .... 72 35 .... 39 27 .... 72
... 56 44 .... 45 65 .... 56 44 .... 45
... 66 12 .... 22 76 .... 66 12 .... 22
... 100 59 .... 69 99 .... 100 59 .... 69
линију упиши одговарајући број. 2. На линију упиши одговарајући број.
˂ __ ˂ 31 48 ˂__ ˂ 50 29 ˂ __ ˂ 31 48 ˂__ ˂ 50
> 99 > ___ 40 > ___ > 38 ___ > 99 > ___ 40 > ___ > 38
ваком кругу обој црвеном бојом поље у коме је написан највећи 3. У сваком кругу обој црвеном бојом поље у коме је напи
ој, а плавом бојом поље у коме је написан најмањи број. број, а плавом бојом поље у коме је написан најмањи б
55 39 55 39
52 25 93 99 52 25 93 99
15 89 15 89

You might also like