Professional Documents
Culture Documents
Design of Hand Operated Forklift For Mill
Design of Hand Operated Forklift For Mill
Acknowledgements
First Thanks to our God to help our successful completion of our project .Second we are grateful
and we would like to express our sincere gratitude to our advisor TESFAYE.K for providing
their guidance, assistance and encouragement throughout the duration of the project. Third to all
our friends and classmates, thanks for the comments and suggestions given which is crucial for
the successful completion of this project. Special thanks to our lovely parents for their support,
love, and sacrifice throughout our life. We would like to appreciate their devotion, support and
faith in our ability to attain our goals.
By:- Hailu Gebru, Halid Yesuf and Babusew Bikis
ITR/502/03, ITR/1134/03, ITR/178/03
BSc, Mechanical Engineering
Kombolcha Institute of Technology,2015
Abstract
This project focuses in design and analysis of the part of manually operated forklift. to achieve
this project objective. This lift machine body structure and pulley system need to concern some
other criteria such as strength, safety and ergonomic design. This project flow machine design
procedure (i.e., material selection, geometric analysis design each components and assembly of
machine).Before develop the lift machine (using wire rope and pulley), it must compare with
other product (forklift) in market. It is because to study the customer need and to create a new
design with new feature.
Table of Content
Content Page
Acknowledgements .....................................................................................................i
Abstract ..................................................................................................................... ii
List of table ................................................................................................................v
List of Figure............................................................................................................ vi
CHAPTER ONE ........................................................................................................1
1. INTRODUCTION .................................................................................................1
1.1 Background of Hand Operated Forklift ..................................................................... 1
1.2 Problem statement and justification ........................................................................... 2
1.3 Objectives of the project ............................................................................................ 2
1.3.1 General objective the project .......................................................................................... 2
1.3.2 Specific objective of the project ..................................................................................... 2
1.4 Significant of the project ............................................................................................ 2
1.5 scope of Project .......................................................................................................... 2
1.6 Methodology .............................................................................................................. 2
1.7 Organization of the Thesis ...................................................................................... 3
CHAPTER TWO .......................................................................................................4
2. LITERATUR REVIEW .........................................................................................4
CHAPTER THREE ...................................................................................................8
3. Design Analysis .....................................................................................................8
3.1 Material selection ....................................................................................................... 8
3.2 Geometrical analysis .................................................................................................. 9
3.3 Force analysis ........................................................................................................... 11
3.4 Design of each components of hand operated forklift machines ............................. 17
3.4.1 Design of shaft .............................................................................................................. 17
3. 4. 2 Design of wire rope .................................................................................................... 19
3.4.3 Fork Design .................................................................................................................. 24
List of table
List of table page
List of Figure
Figure Page
Figure .2.1: A US airman operating a Hyster forklift …………………………………..……4
CHAPTER ONE
1. INTRODUCTION
A forklift has two metal forks on the front used to lift heavy weight. The forklift operator drives
the forklift forward until the forks lift over the surface. The forks, also known as blades or tines,
are usually made out of steel and can lift up to a few kilograms.
A forklift is a powerful tool that allows one person to precisely lift and place large heavy loads
with little effort .Using a tool such as a forklift. Instead of lifting and carrying items by hand can
reduce the risk that you will suffer a back injury. Hand operated lifts offer effortless lifting and
lowering capabilities. Sturdy push handless and rugged wheels or rollers provide easy mobility
and maneuverability. Some models feature upper level rollers to allow stacker to be positioned
on its back. Aluminum construction is corrosion resistant and the lifter .If you are serious about
reducing emissions, and your product doesn't weigh too much, then this human-powered forklift
may be a good.
It is important for forklift operators to follow all safety precautions when using a forklift. Drivers
should be careful not to exceed the forklift’s weight capacity. Forklift operators also need to be
able to handle forklifts. The driver must be aware of the forklift’s ever-changing center of gravity
and avoid making any quick sharp turns or going too fast .the center of gravity is a point in an
object around which all the weight is evenly distributed. This point is often different than the
physical center of the object. This is because the weight distribution is not always even.
1.6 Methodology
The hand operated fork lift helps to lift heavy load so that in order to design we must consider
the following. :
. Literature review:-In this portion we read about our topic, title and sub title ,this is
used increasing our knowledge about our thesis title. Also we discus in each literature
then we take the advantage &limitation of preview work and its working principle &over
all view of forklift and the method of that used to load and unloading of weight in the
milling house
Design Analysis:-Includes material selection, geometrical analysis force analysis&
component design. In addition to that preparing its prototype.
CHAPTER TWO
2. LITERATUR REVIEW
A forklift truck (also called a lift truck, a fork truck, or a forklift) is a powered industrial truck
used to lift and move materials short distances. The forklift was developed in the early 20th
century by various companies including the transmission manufacturing company Clark and the
hoist company Yale & Towne Manufacturing. Following World War II the use and development
of the forklift truck has greatly expanded worldwide. Forklifts have become an indispensable
piece of equipment in manufacturing and warehousing operations. In 2013 alone the top 20
manufacturers worldwide posted sales of $30.4 billion with 944,405 machines sold and the U.S.
forklift market was nearly $33 billion. The cost of a new forklift can vary between $15,000 to in
excess of $150,000, dependent on the model and in particular the capacity of the forklift. The
most common forklifts are typically gas powered and have a capacity of between 2 and 2.5 tones.
The cost of these varies from around $18,500, for some of the less well known Chinese
manufactured forklifts, up to around $20,000, for the German forklifts from well established
manufacturers; it is important to take into account fuel and maintenance costs when calculating
the total cost of ownership
Forklift truck
CHAPTER THREE
3. Design Analysis
NUT:- As we know there always a relative motion between screw and nut, which cause a
friction. The friction causes wear if some material is used for screw & nut it will wears both
components. So one out of two has to be softer than other so as to ease of replacement. The size
& shape of screw is costlier than nut, so generally we use softer material for nut than screw.
Phosphor bronze is ideal material for nut which is a copper alloy having 0.2%phospher which
increases tensile strength.
The material used for Nut should have the following properties
Handle:-the material we select for handle is the plain carbon steel30C8 ( S y =400N/mm2)
because the plain carbon steel has the following properties.
Screw :- The material used for screw is mild steel. It have the following properties
The material that used to the other components are same as the above.
H=HT – h1=2.3-1=1.3
b= 100mm+200m-50=250mm
𝐨𝐩𝐩 𝐛
tan (𝜽) = =
𝐚𝐝𝐣 𝐡
𝟐𝟓𝟎
= = 0.1923
𝟏𝟑𝟎𝟎
𝜽 = tan-1(0.1923) =10.88
=1KN×300mm
=300KNmm
Fork supporter:- it is moveable by means of rope & pulley the force analysis will be:-
.
F1
MA
F Ay 200
.A
. 50
F2
∑MA = 0
150×F1 +50×F2= 0
300KN
F1= = 1.5kN
200mm
∑FX = 0
F1+F2 = 0 F1=F2
T =FAy+ wf
=1KN+0.1KN
=1.1KN
B C TB TC
P P P P
P P P
TA
Calculate the tension P that exert at pulley at pulley A. T from the above
analysis TA=T=1.1KN
TB =2P=2(367N)=734N
TC =2P=2(367N)=734N
P=367N
RA 300 300 RB
∑MA=0 P×300N-RB×600=0
RA = P-RB
= 367N-183.5N
= 183.5N
Force analysis of frame:-has three parts the upper, vertical frame & base. All three parts are
welded .then calculate the applied load first on the upper frame.
TB+TC
A B
RA RB
From pulley analysis TB +TC are applied by the pulley then, TB=TC=734N
1468N
A B
RA 600 RB
RA +RB =1468N……………………………..Eq 1
RB=734N
RA = 1468N- 734N
= 734N
∑FX =0
RD-F1/2 =0 Where F1= 1.5KN from fork holder force analysis
∑Fy=0 , RA/2-RD =0 where RA= The load exerted by the upper frame
FV is The force exerted by the vertical frame, in one side two vertical fame transmit load to the
base FV1and FV2.
FV1=RD= FV2=367N
∑F y=0 RF+RR-FA-RB= 0 Where ,RB Is the force exerted by the shaft or the reaction
force on the shaft, from force analysis of shaft RB=183.5N
RF+RR=FV1+FV2+RB=367N+367N+183.5N
RR×900=183.5N×900+367N×600+367N×600
RR= 705.46N
RF+RR= 917.5N
RF = 917.5N-705.46N
= 212.04N
Therefore the applied force on the front &rear wheel are 212.04N and 705.46N respectively.
Indian standard designation Ultimate tensile strength ,MPa Yield strength, MPa
40 C 8 560 – 670 320
45 C 8 610 – 700 350
50 C 4 640 - 760 370
50 C12 700 Min. 390
The material used for shaft is steel(45C8) which have the following mechanical
properties that ultimate tensile (610-700)MPa strength ,yielding strength(350)MPa
because it have high strength good mach inability low notch sensitivity factor ,have good
heat treatment properties &high wear resistance properties.
367N
300 mm 300 mm
RA RB
From force analysis RA = 183.5N, RB=183.5
X1 V
M1
183.5N
∑Fy=0 V=183.5N
∑MA=0 (183.5N)X1=0 M1@0.3=0.3× 183.5N=55.05N
Section CB 367N
V2 M2
183.5N X2
V=367N-183.5N=183.5N
∑M2=0 183.5x2 -367(x2 – 0.3)=0
-183.5x2 +110.1 =0 , x2=0.6m
M2@x2 =06 = 0
𝝅×𝒅𝟑 𝝉
= ((110100)2 + 100002 ) τ:-= shear stress of the shaft
𝟏𝟔
τ = 42Mpa
d=25mm Therefore the diameter of the shaft is equal to 25mm.
3. Find the diameter of wire rope (d) by equating the tensile strength of the rope selected to the
design load.
4. Find the diameter of the wire (dw) and area of the rope (A) from the table below
Type of wire 6× 8 6 × 19 6 × 37 8 × 19
rope
Wire 0.106 d 0.063 d .045 d 0.050 d
diameter(dw)
Area of wire 0.38 d2 0.38 d2 0.38 d2 0.35 d2
rope(A)
Table 3.5 Steel wire suspension ropes for lifts, elevators and hoists [2]
2. Design load is determined by first extracting from the table a suitable factor of safety of n = 8
and multiplying it with 2
N = n * 2 = 8 * 2 = 16
Hence, the design load on the wire will equal the heaviest possible weight to be supported by the
wire times the new factor of safety:
W = N * W = 16* 1 KN = 16 KN Where W = weight of load
3. Rope diameter was determined by using the equation relating wire tensile strength to rope
diameter specific to 6X19 type from the table above:
By selecting rope grade of 1,400Mpa wire, the diameter of the rope is found as:
4350d2= 16000 N
d= 6 mm from the table above the nominal diameter is 6
4. From table (step 4) the wire diameter and the area of rope are given respectively as:
Where, dw = wire diameter; A = cross-sectional area of the rope; d = rope diameter
Therefore,
d w= 0.0383d = 0.0383 * 8mm = 0.228mm
Wollo University Kombolcha Institute Of Technology Page 21
Design of Hand Operated Forklift for Mill 2015
A = 0.38d2= 0.38 * (6)2 = 13.68mm2
𝛿 d = (WL + W r) / A
Where
σ d= direct tensile stress induced on rope;
WL= Carried load rope = weight of the rope
A = cross-sectional area of the rope
16000
=5
3467 .55
Since the actual factor of safety as calculated above are safe, therefore a wire rope of
diameter 6 mm and 6 × 19 type is satisfactory [2]
For more loading condition and lifting tolerance, the safety factor should be𝑛 = 5.
δall = δy / n
=100/5
=20Mpa
g =gravity or acceleration
Then, F max/2 is the load at each fork, because the fork acts on support reaction for the load.
F max
But when I consider the system, the mass of the load isn’t concentrated and balanced. It can
center at one end of the body. Therefore to lift this type of mass concentrated body, it should be
both end have the ability to lift the mass with balance. F max Should be applied at each fork.
F max =1KN
This is because for more lifting performance and initial height the fork should have tapered to the
thickness of almost zero and the bend at the end of the horizontal flat surface should have an
angle of 𝟗𝟎°to the vertical support holder part of the fork, that is upper flat horizontal surface of
the fork is 𝟗𝟎° with that of the vertical part of the for
𝜃 t1 t =10
50
150
𝜃 5
tan =
2 150
𝜃
= tan−1 (0.033333)
2
𝜃 = 3.8°
t2
0.0333 =
50
t2 =2mm
t=10mm therefore it can lift perfectly with good durability and strength.
1000N
Mb
M=300000Nmm
Fig 3.11 .bending moment diagram for fork
Depend on the fork width with the clearance h=650mm. assume, b=30mm,t=3mm
From the force analysis F1=F2=1.5KN AND MA=300KNmm
The maximum bending moment is at point A.
M ma x =1.5kN∗150mm
=225kNmm=225Nm
3 b1h13
bh
I xx = 12 – where, b1=b-2t h1= h-2t
12
b1 = 30-10=20mm
h1 = 650-10=640mm
30∗650 3 − 20∗640 3
I xx = =0.249∗10-3m4
12
M max ∗y 225Nm ∗0.325m 293.675N
δ b= = = =0.293Mpa
𝐈xx 𝟎.249∗ 10 −3 m 4 10 3
δ b≪ δ b max (300Mpa) therefore our design is safe‼
c 650 D
A B
700
MA =MB=0
V1 Mc V1 = F1=750N
F1
M max=18750Nmm
𝛿 b =M max
P1
25 x MD
F1
MD = P1(x -25)- F1∗x = 750(700 -25) - 750∗700
= -18750N
Therefore δ b ≪ δ b(max)(360Mpa) therefore the design is in safe limit . f.s= 300/117 =2.56
Fig .15.roller
F = 0.4(1KN) = 400N
F = 𝜋/4 ∗dc2∗δt
400 = 𝜋/4 ∗dc2 ∗100∗ 106
4× 400N
dc2 = = dc= 7.25 say 9 mm
𝜋×100 N/ mm
Since the screw also subjected to tensional shear stress, therefore to account for this , let us
adopt.
dc =14mm
Nominal or outer diameter of the screw do= dc + p = 14mm +6mm =20mm
Mean diameter d=do – p/2 = 20-6/2 =17mm
Then calculate the applied load on the leaver (i. e, p L) and efficient
p
F
L
PL
Fig 3.16.force on power screw
Applied torque =p L× L
𝟏𝟎𝟔.𝟒𝟑𝐍∗𝟖.𝟓𝐦𝐦
p2 = = 18N
𝟓𝟎 𝐦𝐦
𝐅𝐫𝐭𝐚𝐧(𝛂) 𝟒𝟎𝟎×𝟔
η= = = 45 %
𝐏𝟐∗𝐋 𝟏𝟖𝐍×𝟓𝟎𝐦𝐦×𝟐 × 𝝅
δ t = F/ 𝜋 (dc)2
400N
= (𝜋 /4)(14mm )2 = 2.6mpa
= 3.135Mpa
Therefore the maximum stress is within safe limit therefore the design of square threaded screw
is satisfactory
Let n = Number of threads in contact with the screw (i.e. square threaded rod).
Assuming that the load F is distributed uniformly over the cross-sectional area of the nut,
therefore bearing pressure between the threads ( pb )
h = p*n
= 6*4 = 24mm
1.5×20mm=30mm
The nut threads are subjected to crushing &shear, to cheek whether crushing is expected or not.
4×F 400×4
δc = = = 0.625Mpa
π (DO 2_ DC 2 )n π (20 2 −14 2 ) ×4
δc << δCy(112Mpa)
From the above result, crushing is not expected because crushing stress much smaller than the
bronze yield stress at compression.
F = τ π don t
t=6/2 = 6/2 = 3
𝜏 = F/π do n t fig.3.17.nut
= 400/π*17*6*8
Puller
The Puller in our in our design used to push the load to the horizontal direction by means of
screw ,the nut mounted in the puller at the center .the material of puller is steel fe E 250
(Syt=250N/mm2) the force acting on the puller is distributed .factor of safety equal to four
b= 50mm f. s =4
V=w∗x
At x=300mm Mb =666.7N/m∗0.32m2=60Nm=6000Nmm
hb 3 h50 3
I= = = 10416.67 h mm2
12 12
250N/mm 2
δ t =S yt / f.s= =62.5N/mm
4
Fig .3.18.handle
When the workers are at work, there is inconvenience and the resultant force is less than twice
the individual force. A coefficient of 0.9 is assuming in this case to account for reduction in force
to inconvenience. Therefore, total hands force exerted on the handle by workers (p) is given by,
P = (0.9× 1 × F)
The diameter of handle (d) is obtained from bending considerations. It is assumed that the effort
(p) applied on the handle acts at 2/3 rd it length.
The force exerted by the workers on the handle is given by:- F=145N
=130.5N
M = P× 2/3 × 𝑙
= 26100N mm
𝜋
Section of modulus Z = × 𝐷h
32
𝜋
Resisting of moment =𝛿 b× 𝑍= δ× 32 × 𝐷h
3 2×𝑝×𝐿×32
Dh= Where L – length of the handle
𝜋𝛿𝑏
3
Dh = 3766.242573𝑚𝑚3
Dh = 15.558𝑚𝑚
= 16mm
A chain drive is consists an endless chain wrapped around the two sprockets. Chain can be
The diameter of handle is 16mm
Locking mechanism
Locking mechanism is advice that is used to operate to lock or unlock. Atypical locking is a
small pieces of metal consisting of two parts of the blade which slides in the way of the lock.
The smallest teeth number is 19. next Find the number of teeth on the larger sprocket.
T2=T1*N1/N2
T2=17*(31/25) =21.08 =22
Where the T2 is the largest teeth number. We know that the design power
= Rated power × Service factor (K S )
The service factor (KS) is the product of various factors K1, K2 and K3. The values of these
factors are taken as follows:
Load factor (K1) for variable load with heavy shock = 1.5
Lubrication factor (K2) for drop lubrication =1
Rating factor (K3) for 16 hours per day = 1.25
∴ Service factor, KS = K1.K2.K3 = 1.5 × 1 × 1.25 = 1.875
And design power = 0.25 × 1.875 = 0.468 kW from the standard
Choose the type of chain, number of strands for the design power and r. p.m. of the smaller
Sprocket from Table 3.8
= 250W/0.27
= 0.925kN
The minimum centre distance between the smaller and larger sprockets should be 30 to 50 times
the pitch. Let us take it as 30 times the pitch.
1000 x
In order to accommodate initial sag in the chain, the value of centre distance is reduced by 2 to 5
mm.Correct centre distance.
X=1060- 4 = 1056mm
We know that the number of chain links
𝑇𝐼+𝑇2 2𝑥 𝑇2−𝑇1 2
K= + +( ) p/x
2 𝑝 2𝜋
=242mm
Length of the chain is L = k*p
= 242*9.525 = 2305.mm = 2.305m
10.5mm ∗(80mm )3
I XX = = 448000mm
12
M max ∗y 1425000𝑁𝑚𝑚 ∗ 40mm
δ b= = =120Mpa
Ixx 448000 mm 4
δb≪δmax (350Mpa) therefore our design is safe‼
∑F y = 0, RA+V2-1468=0 V2 =734N
M2 =RA∗x2-1468(x2-0.3) , x2 =0.6m
M2 = - 220.2Nm
Section EG
FV1
V2 Mb
RF 600 X
∑F y=0 RF –FV1-V2=0
V=212.04 - 367=0 V= -154.96
Then the direction of v is up ward
Mb = R F × X – FV1(X-600) at x= 680
=212.04×680 – 367(680-600) = 114827.2=114.827Nm
Section GR
FV1 FV2
600 80 v2 Mb
RF x1
183.5N
212.04N
127.224Nm
114.827Nm
0
Fig 3.21 bending moment diagram for lower base
M max = 126153.5Nmm
= 126.15Nm y
M max ×y/2
𝛿b = , y=b/2
Ixx
t tt t h
y
b h=30mm
b= 80 mm
I yy = t/6(b3+ht2 – 2t3) [2]
Let the thickness of the base t=3mm
= 3/6(803+30(30)3-2(3)3)
=1/2(512000+810-54) =256378mm4
M max ∗y/2 127224Nmm∗ 40mm
𝛿b = = = 19.85N/mm2
Ixx 256378 mm 4
𝛿 b≪ 𝛿 b(max) =350N/ mm2 then we use the of the frame for base ,t= 3mm
204 20 47 14
304 52 14
404 72 19
205 25 52 15
305 62 17
405 80 21
Table .3.11.for standard dimensions for radial ball bearing Ball bearing [2]
Fig 3.26.wheel
H f = base height
Assumption:- c1=10mm
c2 =3mm
c3=3mm
d=250-(10+3+3+4) =200mm Therefore, the diameter of the wheel will be 200mm the
width of the wheel will be equal to 40m
Results:-
The following are basic results:-
3.8.3.Weight of machine
Material Volume(v) Density(kg/m3) Mass(kg)
Fork holder(steel) Steel 1.5∗10-3 5850 9
−4
Fork(steel) Steel 5.1∗ 10 5850 3
Vertical frame Mild steel 4(1.6∗ 10−3 ) 5850 37.44
−4
Horizontal Mild steel 2(6.24∗ 10 ) 5850 7.3
frame(base)
Upper frame Mild steel 2(2.85∗ 10−4 ) 5850 3.34
Shaft Carbon Steel 3(3.73∗ 10−4) 5850 6.54
Other - 5
Total weight 71. 62
Table 3.13.weight of a machine
CHAPTER FOUR
4. Conclusion& Recommendation
4.1 Conclusion
The project is about the design procedure of a selected problem i.e. manual forklift for mill
house. we decided to design manual forklift, because A forklift is a powerful tool that allows one
person to precisely lift and place large heavy loads with little effort. Instead of lifting and
carrying items by hand can reduce the risk that you will suffer a back bone injury of our
mothers& sister. A gain also to save both labor and time .After manufactured it can be functional
in milling house, The design project is designed by following normal design procedures.
Problem statement→geometric analysis→force analysis→material selection and stress
analysis→part drawing and assembly drawing.
Check the fork lift machine near to the stair ,but not touch to the belt
Operator of forklift rotate the handle by medium speed s
When the forklift is in the operation the machine make it is sure that in normal
position if not in normal position damage will be cause
Keep the machine in dry place to keep the machine from rest.
Reference
1. David RH Jones &Michael F Ashby. An introduction to material microstructures processing
and design (3rd Edition)
2. R.S.KHURMI & J.K.GUPTA. A TEXT OF MACHINE DESIGN, Eurasia publishing house
(pvt) ltd RAM NAGAR, NEW DELH
3. Ir .Fiche Meresa. Teaching material for mechanical vibration .
4. Joseph E.shigly & Charles R.mischke Standard hand book of machine design (2nd
Editio]
6. Micelle p.Groover. Fundamentals of modern manufacturing,(3rg Edition) United states of
America
7. Shigley’s Mechanical Engineering Design, Eighth Edition
8. Machine Element 2nd Edition Bahardor.
9.http://www.altanitcomutal.com/losscontrol/vlce/forklift/stability.htm