Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Rancangan Pelajaran Harian PSK Tahun 4


Nama Guru: Jong Siew Fung
Tahun: 4 Bestari Bidang/Tema:
Tarikh: 11 .08. 2010 (Rabu) Kenali Budaya Malaysia.
Waktu : 1110-1140
Tajuk Pelajaran: Jangkamasa: 30 minit
Keunikan pakaian yang kita warisi
Isi Pelajaran:
i. Mengetahui dan mereka keunikan pakaian tradisional pelbagai kaum
ii. Menghormati warisan budaya pakaian tradisional pelbagai kaum
Hasil Pembelajaran:
 Membandingkan keunikan pakaian tradisional pelbagai kaum
 Mereka pakaian berasaskan pakaian tradisional pelbagai kaum
 Menghormati warisan budaya pakaian tradisional pelbagai kaum
Objektif:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
i. Membandingkan sekurang-kurangnya 3 jenis keunikan pakaian tradisional
pelbagai kaum Malaysia.
ii. Mereka cipta satu pakaian yang menggabungkan ciri-ciri pakaian
tradisional palbagai kaum Malaysia.
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid pernah disebarkan mengenai budaya pelbagai kaum sejak kecil lagi.
Unsur Patriotisme/Nilai Murni
a. Melahirkan sikap hormat-menghormati dan berasa bangga dengan warisan
budaya pakaian tradisional pelbagai kaum.
Bahan Bantu Mengajar (Bahan Sumber PP)
Ceongsam
Baju kurung
Punjabi
Gambar
Buku teks
Labuci
Selendang
Kertas mahjong
Lembaran kerja

Langkah / Prosedur Pelaksanaan Elemen Catatan


Isi Pembelajaran
Pelajaran Bestari / konsep

Set Induksi i. Guru mempamerkan


(± 3 minit) baju ceongsam, baju
kurung dan Punjabi.
ii. Guru bersoal jawab
tentang mana satu Pembelajaran Nilai
kaum kontekstual Hormat -
yang pakai baju menghormati
ceongsam, baju kurung
dan Punjabi serta
mengaitkannya
dengan tajuk pelajaran.
iii. Guru menerapkan nilai
menghormati warisan
budaya pakaian
tradisional pelbagai
kaum.

Langkah i. Guru meminta murid-murid


Pertama membaca petikan pada Membaca Buku teks
(8 minit) buku teks muka surat 49. Gambar
ii. Guru menunjukkan jadual Labuci
yang besar dan meminta Direktif Seledang
murid-murid membaca Verbal-linguistik
nama pakaian tradisional
mengikut kaum.
iii. Guru menunjukkan bagi
murid-murid mengenali
pakaian tradisional
pelbagai kaum dan
membuat penjelasan.
iv. Guru juga menjelaskan
ciri pakaian tradisional
seperti fesyen baju dan
hiasan pelengkap.
v. Guru menekankan
pakaian tradisional
pelbagai kaum di Malaysia
mempunyai keunikann
tersendiri.
Langkah i. Guru membahagikan murid
kedua kepada 6 kumpulan. Mereka cipta
(12 minit) ii. Guru memberikan kertas Kertas mahjong
mahjong kepada murid. Kreativiti
iii. Guru meminta murid
mereka cipta satu pakaian visual ruang
yang menggabungkan ciri- direktif
ciri pakaian tradisional kinestetik
pelbagai kaum Malaysia.
iv. Murid membentangkan
hasil rekaan pakaian di
hadapan kelas.

Langkah 3 i. Guru mengedarkan


Aktiviti lembaran kerja kepada
pengukuha murid. Lembaran kerja
n ii. Guru memantau murid
menjawab soalan.
(5 minit) iii. Guru berbincang
bersama-sama dengan
murid-murid.

Penutup i. Guru menyoal murid


(2 minit) berdasarkan apa yang
telah dipelajari
ii. Guru membuat rumusan Hormat-
tentang keunikan pakaian Verbal linguistik menghormati
tradisional pelbagai kaum dan bangga
dan menerapkan nilai
hormat-menghormati dan
berasa bangga dengan
warisan budaya pakaian
tradisional pelbagai kaum.

You might also like