Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RAZREDNI ODJEL: 6.

__
NASTAVNO PODRUČJE Književnost i stvaralaštvo

Jasminka Tihi-Stepanić,
NASTAVNA JEDINICA Kako napisati pjesmu

TIP NASTAVNOGA SATA obrada


TRAJANJE AKTIVNOSTI 1 školski sat
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ B.6.2. Učenik objašnjava događaj, opisuje ulogu likova te mjesto u književnome tekstu.
HJ B.6.1. Učenik uočava kako stavovi i vrijednosti u književnim tekstovima utječu na čitatelje, uspoređuje ih s
vlastitim stavovima i vrijednostima.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– izražava vlastite predodžbe o stvarnosti i uvjerenja na temelju vlastitoga iskustva
– povezuje književni tekst s društvenim i osobnim kontekstom
– objašnjava događaj, opisuje ulogu likova
– prepoznaje različite obrasce ponašanja likova
– uočava mjesto i vrijeme radnje u književnome tekstu
– objašnjava kako mjesto i vrijeme radnje utječu na uvjerljivost priče
– oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje na temelju jezičnih
vještina
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR A.3.3.
− pojedinac je odgovoran za svoje ponašanje
OSR B.3.2.
− treba preuzeti odgovornost za svoje postupke i izbore
UKU A.3.1.
− povezuje nove informacije s postojećim znanjima, grupira ih i klasificira te se njima koristi u novim situacijama
učenja
UKU D.3.2.
– surađuje u skladu sa svojom ulogom u paru, dijeli ideje, sudjeluje u postavljanju ciljeva i njihovu ostvarivanju
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
− odgovaranje na pitanja koja provjeravaju razumijevanje teksta
– suradničko učenje i rad tijekom rada u paru
– nadgledanje vlastitoga rada (vrednovanje i samovrednovanje)
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– provjeravanje razumijevanja postavljanjem pitanja
− opažanje i praćenje učenikovih aktivnosti tijekom rada u paru

Vrednovanje kao učenje


– rezultati kviza
– učenik uspoređuje vlastite odgovore s odgovorima vršnjaka
– vrednovanje i samovrednovanje: učenik vrednuje sadržaje i aktivnosti, učenik samovrednuje svoju uključenost u rad

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
Motivacijska se aktivnost provodi prema uputi u čitanci.
Učenici:
– promatraju ilustraciju u čitanci
– objašnjavaju zašto se kaže da su u laži kratke noge
– pripovijedaju o situaciji u kojoj su njima ili njihovim prijateljima ,,bile kratke noge”.

Najava sadržaja učenja


Poslušajte/pročitajte ulomak iz romana Baš kao Harry Potter koji je napisala Jasminka Tihi-
-Stepanić, suvremena spisateljica za djecu i mlade. Ulomak je naslovljen Kako napisati pjesmu.

2. aktivnost: slušanje/čitanje teksta


Učenici slušaju zvučni zapis teksta. / Učenici čitaju tekst.

3. aktivnost: izražavanje dojma, povezivanje s vlastitim iskustvima


Slijediti pitanja u čitanci:

 Objasnite zašto se „pola razreda smijulji, a druga polovina umire od smijeha”. Hoće li se ostvariti Brunine
želje o kojima je maštao prije sata hrvatskoga jezika? Pripovijedajte o sličnoj školskoj (ne)zgodi koja se
dogodila vama ili vašim prijateljima.

4. aktivnost: kviz
Provjerite koliko ste pojedinosti upamtili slušajući/čitajući tekst.
Kviz se nalazi na poveznici:
https://view.genial.ly/5ebadbb5bdaf590d71d59cfd/interactive-content-kako-napisati-pjesmu-jasminka-tihi-stepanic.
Osvrt na učeničke odgovore.

5. aktivnost: razgovor o tekstu


Slijediti pitanja u čitanci:

 Procijenite težinu zadatka koji je zadala profesorica. Kojim je riječima pokušala ohrabriti svoje učenike?

 Izrecite što u vezi sa zadatkom Bruno prešućuje svojoj majci. Objasnite zašto to čini. Jeste li i vi kada učinili
slično? Ako jeste, navedite razloge zbog kojih ste to učinili.

 Što o Tini i njezinu odnosu s Brunom saznaješ iz ulomka?

 Navedite osobine koje Bruno iskazuje svojim postupcima i razmišljanjem. Navedene osobine potvrdite
navodima iz teksta.

 Izrecite svoje mišljenje o Bruninu odnosu prema školi. Što biste mu poručili?

6. aktivnost: obrada novih sadržaja − rad u paru


Slijediti upute u čitanci.
Istražite u tekstu:
 Imenujte mjesta na kojima se odvija radnja ulomka.
 Za svako mjesto radnje navedite: likove koji se pojavljuju
događaje koji se odvijaju.
Zaključite:
 Bi li radnja bila jednako zanimljiva da se odvija samo na jednome mjestu?
 Utječe li mjesto radnje na uvjerljivost priče?
 Što se ostvaruje promjenom mjesta radnje u tekstu?

Analiza i korekcija učeničkih odgovara.

7. aktivnost: procjena aktivnosti i rada tijekom sata


Ocjenama 1 – 5 ocijenite: zanimljivost sadržaja današnje nastavne jedinice, zanimljivost provedenih aktivnosti i svoju
uključenost u rad.

elementi vrednovanja ocjena

zanimljivost sadržaja

zanimljivost aktivnosti

uključenost u rad
Zadavanje zadataka za samostalan rad
Po izboru učitelja/učenika:

a) Poslovice često izriču životne mudrosti u prenesenome značenju. Potraži poslovice o laganju, istini i laži. Izaberi
jednu od njih i ilustriraj je. Izabranu poslovicu možeš prikazati i na šaljiv način (promotri primjer).

b) Na internetu istraži što se u 19. stoljeću zapisivalo u Sramotnu knjigu glavne učione u Zagrebu (kopija se čuva u
Hrvatskome školskom muzeju, http://www.hsmuzej.hr). O spoznajama razgovaraj s prijateljima iz razreda, usporedite
iskustva i izvedite zaključke.

PLAN PLOČE

Jasminka Tihi-Stepanić, Kako napisati pjesmu

– likovi: Bruno
Brunina majka
Tina
profesorica
– Bruno:
→ lakomislen, naivan
→ samodopadan → „Profesorica će samo zijevnuti od čudaˮ
„jedva čekao da zadivim profesoricuˮ
„naslađivao sam se uspjehomˮ
→ ne osjeća grižnju savjesti → „nimalo me nije pekla savjestˮ

mjesta radnje obiteljski dom ispred zgrade obiteljski dom škola

Bruno Bruno Bruno Bruno


likovi Brunina majka Tina profesorica
učenici

razgovor Brune i razgovor Brune i Bruno prima Bruno čita pjesmu


njegove majke o Tine, Tina se nudi pjesmu, pažljivo pred razredom
događaji zadatku iz hrvatskoga napisati Bruni je prepisuje u
jezika, majka ne želi pjesmu bilježnicu
napisati Bruni pjesmu

– mjesto radnje u književnome djelu → doprinosi uvjerljivosti priče

You might also like