Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 1

Mjesečna tema:“JESEN I PONOVO SMO U ŠKOLI“ 10.

čas
Sedmična tema : Ponovo smo u školi
Datum realizacije :
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Izračunavanje zbirova od tri sabirka do 10
Tip sata-obrada
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik,radna sveska
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa zadacima
Zadaci:
 obrazovni- znati navesti u čemu se ogleda postupnost sabiranja tri sabirka;interpretirati motivacioni
zadatak;uočiti faze zadatka;samostalno riješiti zadatke;povezati ranije stečena znanja
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja; razvijati radne
navike;upotrijebiti matematički jezik i simbole
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost, kritičnost
Cilj nastave:
 znati izračunavati zbirove od tri sabirka do 10

TOK AKTIVNOSTI

UVODNI DIO ČASA-


Pregled i analiza domaće zadaće.
Ponovljamo način sabiranja dva broja kroz igru.
Pronađi par
Iz vrećice učenici izvlače zadatke sa računima do 10 ili sa zbirom do 10. (papirića ima koliko i učenika.)
Zadatak učenika je da nakon izvučenog papirića pronađe odgovarajući par.
Najavljujem cilj sata.

Izračunavanje zbirova od tri sabirka

GLAVNI DIO ČASA-


Učenici uočavaju motivacioni zadatak u Udžbeniku na 12. strani. Nakon analize ilustracije, objašnjavam postupak
sabiranja više brojeva bez zagrade na tabli. Naglasak je na postupnosti sabiranja.
3+2+2=7

Ponavljam postupak rješavanja sa učenicima i na 2. zadatku.


Učenici prepisuju zapis sa table.
Na tablu lijepim grafički prikaz 4. zadatka iz Udžbenika. Naizmjeničnim izlaskom pred tablu učenici ga rješavaju.
Učenici prelaze na rješavanje 3. zadatka iz Udžbenika sa zapisom u svoje sveske. Pratim rad učenika, dajem upute i
vršim korekcije ako je potrebno.
Nakon toga rješavamo 5. i 6. zadatak uz objašnjenje postupka računanja.
ZAVRŠNI DIO ČASA
Ponavljamo šta smo naučili na času.
Zadajem domaću zadaću-Radna sveska,7.str.
AMAR- Radi na istom zadatku prilagođavajući zadatak
2+4+1=
njegovom interesovanju, mogućnostima
5+1+2=
2+1+3
9+0+1=
2+5+3=
4+1+3=

You might also like