Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Mjesečna tema:“JESEN I PONOVO SMO U ŠKOLI“ 11.

čas
Sedmična tema : Ponovo smo u školi
Datum realizacije :
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Upotreba zagrada u sabiranju i oduzimanju do 10
Tip sata-obrada
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik,radna sveska, kartice sa brojevima
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa zadacima
Zadaci:
 obrazovni- znati interpretirati motivacioni zadatak;uočiti faze zadatka;samostalno riješiti zadatke;povezati
ranije stečena znanja;riješiti numeričke zadatke;računati u skupu brojeva do 10
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja; razvijati radne
navike;upotrijebiti matematički jezik i simbole; glasovno obrazlagati način rješavanja
zadataka;koristiti zagrade;zaključiti da zagrade olakšavaju računanje
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost, kritičnost
Cilj nastave.
 znati koristiti zagrade u sabiranju i oduzimanju do 10

TOK AKTIVNOSTI

 DNEVNI SASTANAK - Razgovarati o aktuelnostima. Kakvo nam je danas vrijeme, zna li neko
koji je danas dan?Koji će biti sutra, koji je bio juče?Koji je ovo mjesec? Da li su nam svi učenici u
školi? Ko nam nedostaje?

UVODNI DIO ČASA- Pregled i analiza domaće zadaće.


Ponavljam sa učenicima naizmjenično pred tablom kako se sabiraju tri broja.
Najava računanja brojeva na novi način tj. pomoću zagrada( pomoćnici u računanju).
Najavljujem cilj sata Upotreba zagrada
GLAVNI DIO ČASA-
Učenici uočavaju motivacioni zadatak u Udžbeniku na 13. strani.
Objašnjavam šta je zagrada na primjeru i objašnjavam da je to „zamjena“ za oznaku koju su stavljali ispod brojeva.
Učenici vježbaju pisanje zagrada u svesku na način da ja započnem a oni pišu do kraja reda.

( ) zagrada
( ) ( ) ( )......

Također objašnjavam kako postupno rješavati ovakve zadatke, uz naglašavanje da se prvo računa ono što je u zagradi,
a tek onda ostalo.
3 + 2 + 4 =9

(3+2)+4= 5+4=9 ili


3+(2+4)=3+6=9

Uočavaju sličnost u računanju sa tri sabirka sa i bez zagrade.


Prelazim na objašnjavanje postupka računanja kada je upotrijebljen u zadatku i znak minus na primjeru:

(9-3)-2= 6-2=4 ili


9-(3-2)=9-1=8
Ponovo naglašavam da se prvo rješavaju računi u zagradi bez obzira gdje se ona nalazila, a sve ostalo samo
prepisujemo i računamo do krajnjeg rezultata.

Učenici prepisuju zapis sa table.


Na papiriće sam zapisala sve račune 3. zadatka iz Udžbenika.
Račune učenici izvlače iz vrećice. Za svakog učenika predviđen je jedan zadatak. Nakon izvlačenja zadatka, učenik u
svojoj svesci isti prepisuje i rješava ga. Donosi zadatak koji pregledam.
Ako je zadatak tačan, izvlači drugi zadatak. Ukoliko zadatak nije tačan, dajem upute za ispravak.
ZAVRŠNI DIO ČASA-Ponavljamo šta smo naučili na času.
Zadajem domaću zadaću-Radna sveska-1. i 2. zadatak.

AMAR- Radi na istom zadatku prilagođavajući zadatak


njegovom interesovanju, mogućnostima

Koristi kartice sa brojevima i slikovni prikaz skupa kako bi


povezao ispravnost npr.

+ 4

You might also like