Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TINGKATAN 2

KUMPULAN 3 : KBAT DAN KPS

KELAS : 2A (BIL. : /30 ) MASA : 01.20-02.10 PM TARIKH : JUMAAT

TEMA : WARISAN NEGARA Rujukan : RPH lepas

STANDARD KANDUNGAN : 5.1 KERAJAAN ALAM MELAYU

STANDARD PEMBELAJARAN :

5.1.1: Menjelaskan konsep Alam Melayu

5.1.2:Menerangkan kewujudan kerajaan Alam Melayu

Objektif Pembelajaran: agar pelajar dapat; Kriteria Kejayaan pembelajaran:

Menyenaraikan 4 contoh Kerajaan Melayu. Sebagai bukti kejayaan pembelajaran, pelajar dapat;

Menghuraikan konsep Kerajaan Alam Melayu. 1. Menyatakan

Elemen Kewarganegaraan : 2. Menyenaraikan

K5.1. Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik yang 3. Melukis peta konsep/buih/alir


menyumbangkan kepada sesebuah kerajaan.
4. Menghuraikan

5.

Konsep Konsep Alam Melayu, bukti arkeologi,

Sumber /Bahan Bantu Belajar Peta yang ada gambar Pentas Sunda

Peta Asia Tenggara

Buku Teks, Modul latihan

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK) Nilai K&S -Menghormati lambang-lambang negara kita.

Berbangga dengan warisan Kerajaan-Kerajaan Melayu

KPS-Meneroka bukti (maklumat)

ENT - Mencintai negara Malaysia

KBAT-Menilai (Menghubungkaitkan pengaruh sosio-budaya


masyakat Melayu lama dengan masyarakat Melayu masa
kini)

I think – peta buih

Semakan pembelajaran (Berpusatkan Murid)


1. Soal jawab

2. Perbincangan

3. Aktiviti kumpulan/individu

4.Pembelajaran pembezaan

5.

Differentiation:

Aktiviti Pembelajaran :(Set Induksi) -5 minit

I. Permulaan Soalan Induksi:

1.Memperkenalkan lokasi Kerajaan Alam Melayu di dalam buku teks.

2.Menayangkan video Kerajaan-kerajaan Alam Melayu.

3.Menjelaskan topik yang akan diajar pada hari ini.

II. Pertengahan (Aktiviti berpusatkan murid)-25 minit

4.Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan (5 orang). Arah mereka bergerak dalam kumpulan.

5.Edar template Arahan tugasan murid dan 5 kertas berwarna. Jelaskan tugasan kepada setiap kumpulan.

6.Kerja Kumpulan : Murid berada dalam kumpulan dan meneroka bukti dari sumber buku teks.

7.Guru membimbing: setiap kumpulan melengkapkan tugas masing-masing.

Pembentangan murid:

8.Wakil pembentang akan membentangkan kerja kumpulan dalam bentuk Peta I-Think (kertas berwarna yang disediakan
guru)

9. Arah wakil kumpulan membentangkan tugasan.

10.Soal-jawab.

11.Guru mengulas pembentangan kumpulan.

III. Penutup
13.Guru merumus konten pembelajaran hari ini.

14.Guru menerapkan unsur patriotisme.

15.Arah murid buat latihan pengukuhan ( Buku Kerja)

Refleksi:

Objektif Pembelajaran :

Kekuatan pdpc hari ini:

Kelemahan pdpc hari ini :

Penambahbaikan :

Catatan:

Disediakan Oleh : Disemak Oleh :

You might also like