Professional Documents
Culture Documents
Seperate Culvert Calc
Seperate Culvert Calc
Earth fill load is the load over the footing due to the earth that is backfilled. The
pressure or earth fill load is considered by using the below formula.
Load of soil (pressure, kN/m2) = Density ` of soil (kN/m3) x soil height above footing slab (m)
Using different fill earth fill heights for external and internal face of the wall.
Select D
Internal wall:
Density of soil, ρI = 18 (kN/m3)
Soil height above footing slab,hI = 2.4 m
External wall:
Density of soil, ρE = 18 (kN/m3)
Soil height above footing slab hE = 3.4 m
The lateral earth pressure exerted by soil on a structure, occurring when the soil is allowed to yield
sufficiently to cause its internal shearing resistance along a potential failure surface to be
completely mobilized.
= 0.53 x 18 x 3.4
= 32.44 kN/m3
The lateral earth pressure from the soil fill on the external face is the worst case and hence the
lateral earth pressure due to the soil fill from internal face is not considered.
CHECK FOR HYDROSTATIC PRESSURE
Hook Design:
Saturated soil density,ρsat = 20 kN/m3
Water Pressure = 16 mm
a) HL93
i. Truck + Lane Load (LT1 / LT2)
ii. Tandem + Lane Load (LT3/LT4)
b) TSV
c) Truck in shell document
It is analyzed that HL93 is the controlling load among all live loads for bearing pressure calculation
part and structural design. The comparison is shown at last calculation.
The distribution due to the vehicle wheel area in contact with the road.
Distribution width = Tire Width + Contact slope = 0.51+ ( 2x 0.36)
= 1.23 m
Distribution length = Contact length +Contact slope = 0.25+ ( 2x 0.36)
= 0.97 m
HL93 – Tandem
HL-93 Design Tandem consist of twin axles spaced 4’ (1.2m) apart, weight of each axle is 25kip (110
kN). The distance between the tyres in an axle is 6’ (1.8m).
For maximum sagging moment
Max. Axle Load = (110kN x 1.5) x 1.0 = 165 kN x 1.0 = 165 kN per 1 axle
No. of loaded lanes = 2 Nos.
Multiple presence factor. = 1.0
Max. Axle Load = 165.0 kN
The factored Max. Load per 1 wheel = 165/2
= 82.5 kN
Unfactored Max load per 1 wheel = 82.5/1.5
= 55.00 kN
To calculate the dynamic earth pressure on this project have used Mononobe-Okabe Seismic
Coefficient Analysis as per AASHTO LRFD specification.
cos2 (ɸ - θ - β)
Kae =
( sin (ɸ+δ) x sin (ɸ - θ - i)
cosθ x cos2β x cos(δ+β+θ) x { 1 + √ ( )
cos (δ + β + θ ) x cos ( i - β)
Required Reinforcement (Same Size for Top & Bottom). Considering both Hogging and Sagging
moment are same, as the slab is designed for the max bending moment. Also, there can be reversal
of stresses due to vehicle movement. Hence slab to be designed for max moment and reinforcement
arrived is provided for both top and bottom
K' = 0.156
K = Mu / ( b x d2 xfcu)
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032 < 0.156 OK
2
The Ratio , K = Mu / ( b x d xfcu) Refer section 3.4.4.4
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032
The area of steel calculated from the no. of bars required for per m width multiplied by area of the
rebar bar diameter.
Provide T16 @ 150 top and bottom for the Slab of 600 mm thick
Checking of One-Way Shear stress – Slab.
The slab is designed for one-way shear stress as the critical shear shall be very close to the support.
Therefore, the slab is checked for one-way shear a distance d from the support. Two-way shear is
not applicable as the support in this case is the culvert wall/abutment which is linear and there is no
punching happening due to the support.
Plate
Load Shear (1) Design Shear
Plate No. Combination Slab Depth (2) (m) Nos(3) Σ(1)*(2)*(3) (kN/m)
(kN/m/m)
(ea)
52 102 275.822 0.6 165 165.49
Vu = 165.49 kN d = 525 mm
b = 1000 mm
fc = 40 Mpa D 600 mm
fy = 460 Mpa Cc = 75 mm
2
Min. design shear stress at section Vmin = 0.8 √fck or 5 N/mm > V
= 3.16 or 5N/mm2
0.79*(100*I499)/(G525*G524)1/3*(400/G524)1/4 /(1.25*(40/25)1/3
0.067199
Crack width calculation for flexure - Slab
Deflection = 6.76/0.6
11.266667 < 20
1.25
Select Design code check : ASD AISC 2005
1.1
3.85
266.7
Ā
Ā
Ā
P
i
ĀĀ n
ĀSt
iffe h
ner Ā o
Ā l
Ā e
M
ai
n
pl
at
e Ā
Ā
Ā
F
fa 8 fip fop fa fip fop
+ ( +
Fa 9 Fip Fop )
≤ 1. 0 +( +
2Fa Fip Fop )≤ 1.0
zontal and vertical seismic coefficients kh and kv
EARTH PRESSURE (EH)
The lateral earth pressure exerted by soil on a structure, occurring when the soil is allowed to yield
sufficiently to cause its internal shearing resistance along a potential failure surface to be
completely mobilized.
= 0.53 x 18 x 3.4
= 32.44 kN/m3
The lateral earth pressure from the soil fill on the external face is the worst case and hence the
lateral earth pressure due to the soil fill from internal face is not considered.
266.7
n
i
P
fa fip fop
( )
Ā
Ā + + ≤ 1.0
Ā
2Fa Fip Fop
LIVE LOAD SURCHARGE (LS)
A surcharge load is any load such as spoil embankments, streets or highways, construction
machinery which is imposed upon the surface of the soil close enough or distance to the excavation.
This load causes a lateral pressure to act on the system in addition to the basic earth pressures.
a) HL93
i. Truck + Lane Load (LT1 / LT2)
ii. Tandem + Lane Load (LT3/LT4)
b) TSV
c) Truck in shell document
It is analyzed that HL93 is the controlling load among all live loads for bearing pressure calculation
part and structural design. The comparison is shown at last calculation.
The Tire width is 510 mm and the contact length are 250 mm. Refer to clause 3.6.1.2.5 of
AASHTO LRFD
Tire Width = 0.51 m
Contact length = 0.25 m
Contact Slope = 0.36 m
The distribution due to the vehicle wheel area in contact with the road.
Distribution width = Tire Width + Contact slope = 0.51+ ( 2x 0.36)
= 1.23 m
Distribution length = Contact length +Contact slope = 0.25+ ( 2x 0.36)
= 0.97 m
HL93 – Tandem
HL-93 Design Tandem consist of twin axles spaced 4’ (1.2m) apart, weight of each axle is 25kip (110
kN). The distance between the tyres in an axle is 6’ (1.8m).
To calculate the dynamic earth pressure on this project have used Mononobe-Okabe Seismic
Coefficient Analysis as per AASHTO LRFD specification.
cos2 (ɸ - θ - β)
Kae =
( sin (ɸ+δ) x sin (ɸ - θ - i)
cosθ x cos2β x cos(δ+β+θ) x { 1 + √ ( )
cos (δ + β + θ ) x cos ( i - β)
Required Reinforcement (Same Size for Top & Bottom). Considering both Hogging and Sagging
moment are same, as the slab is designed for the max bending moment. Also, there can be reversal
of stresses due to vehicle movement. Hence slab to be designed for max moment and reinforcement
arrived is provided for both top and bottom
K' = 0.156
K = Mu / ( b x d2 xfcu)
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032 < 0.156 OK
2
The Ratio , K = Mu / ( b x d xfcu) Refer section 3.4.4.4
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032
The area of steel calculated from the no. of bars required for per m width multiplied by area of the
rebar bar diameter.
Provide T16 @ 150 top and bottom for the Slab of 600 mm thick
Checking of One-Way Shear stress – Slab.
The slab is designed for one-way shear stress as the critical shear shall be very close to the support.
Therefore, the slab is checked for one-way shear a distance d from the support. Two-way shear is
not applicable as the support in this case is the culvert wall/abutment which is linear and there is no
punching happening due to the support.
Plate
Plate No. Load Shear (1) Design Shear
Slab Depth (2) (m) Nos(3)
Combination (kN/m/m) Σ(1)*(2)*(3) (kN/m)
(ea)
52 102 275.822 0.6 165 165.49
Vu = 165.49 kN d = 525 mm
b = 1000 mm
fc = 40 Mpa D 600 mm
fy = 460 Mpa Cc = 75 mm
2
Min. design shear stress at section Vmin = 0.8 √fck or 5 N/mm > V
= 3.16 or 5N/mm2
0.79*(100*I499)/(G525*G524)1/3*(400/G524)1/4 /(1.25*(40/25)1/3
0.067199
Crack width calculation for flexure - Slab
Deflection = 6.76/0.6
11.266667 < 20
To calculate the dynamic earth pressure on this project have used Mononobe-Okabe Seismic
Coefficient Analysis as per AASHTO LRFD specification.
cos2 (ɸ - θ - β)
Kae =
( sin (ɸ+δ) x sin (ɸ - θ - i)
cosθ x cos2β x cos(δ+β+θ) x { 1 + √ ( )
cos (δ + β + θ ) x cos ( i - β)
Required Reinforcement (Same Size for Top & Bottom). Considering both Hogging and Sagging
moment are same, as the slab is designed for the max bending moment. Also, there can be reversal
of stresses due to vehicle movement. Hence slab to be designed for max moment and reinforcement
arrived is provided for both top and bottom
K' = 0.156
K = Mu / ( b x d2 xfcu)
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032 < 0.156 OK
2
The Ratio , K = Mu / ( b x d xfcu) Refer section 3.4.4.4
= -34.815x 10^5)/(1000x525x525x40)
= 0.0032
The area of steel calculated from the no. of bars required for per m width multiplied by area of the
rebar bar diameter.
Provide T16 @ 150 top and bottom for the Slab of 600 mm thick
Checking of One-Way Shear stress – Slab.
The slab is designed for one-way shear stress as the critical shear shall be very close to the support.
Therefore, the slab is checked for one-way shear a distance d from the support. Two-way shear is
not applicable as the support in this case is the culvert wall/abutment which is linear and there is no
punching happening due to the support.
(1) Plate
Load Design Shear
Plate No. Combination Shear Slab Depth (2) (m) Nos(3) Σ(1)*(2)*(3) (kN/m)
(kN/m/m)
(ea)
52 102 275.822 0.6 165 165.49
Vu = 165.49 kN d = 525 mm
b = 1000 mm
fc = 40 Mpa D 600 mm
fy = 460 Mpa Cc = 75 mm
2
Min. design shear stress at section Vmin = 0.8 √fck or 5 N/mm > V
= 3.16 or 5N/mm2
Vc x b x d = (0.409*525*1000)/1000
214.725 kN > Vu
Deflection = 6.76/600
0.0112667 < 20
Required Reinforcement (Same Size for Top & Bottom). Considering both Hogging and Sagging
moment are same, as the wall is designed for the max bending moment. Also, there can be reversal
of stresses due to vehicle movement. Hence wall to be designed for max moment and reinforcement
arrived is provided for both top and bottom
K' = 0.156
K = Mu / ( b x d2 xfcu)
= -151.69x 10^5)/(1000x325x325x40)
= 0.0359 < 0.156 OK
2
The Ratio , K = Mu / ( b x d xfcu) Refer section 3.4.4.4
= -151.69x 10^5)/(1000x325x325x40)
= 0.0359
The area of steel calculated from the no. of bars required for per m width multiplied by area of the
rebar bar diameter.
Provide T20 @ 150 top and bottom for the wall of 400 mm thick
Checking of One-Way Shear stress – Wall
The wall is designed for one-way shear stress as the critical shear shall be very close to the support.
Therefore, the wall is checked for one-way shear a distance d from the support. Two-way shear is
not applicable as the support in this case is the culvert wall/abutment which is linear and there is no
punching happening due to the support.
Load Plate
Plate No. Shear (1) Wall Depth (2) (m)
Design Shear
Nos(3) Σ(1)*(2)*(3) (kN/m)
Combination (kN/m/m)
(ea)
52 102 275.822 0.6 165 165.49
Vu = 165.49 kN d = 325 mm
b = 1000 mm
fc = 40 Mpa D 400 mm
fy = 460 Mpa Cc = 75 mm
2
Min. design shear stress at section Vmin = 0.8 √fck or 5 N/mm > V
= 3.16 or 5N/mm2
Vc x b x d = (0.708*325*1000)/1000
230.1 kN > Vu
The wall is designed as cantilever. The wall is considered as propped cantilever because it supports
the culvert slab at the top of the wall. There is a local thickening up to a thickness of 650mm of wall
from below where the slab sits on the wall.
Hence the deflection of the wall shall be checked for the slenderness ration of the wall as per
BS:8110 Table:3.23. The condition used is unbraced wall.
Le / h = 30
Deflection = 4/0.4
10 < 30
K' = 0.156
K = Mu / ( b x d2 xfcu)
= -87.65x 10^5)/(1000x375x375x40)
= 0.0156 < 0.156 OK
2
The Ratio , K = Mu / ( b x d xfcu) Refer section 3.4.4.4
= -87.65x 10^5)/(1000x375x375x40)
= 0.0156
The area of steel calculated from the no. of bars required for per m width multiplied by area of the
rebar bar diameter.
Provide T16 @ 150 top and bottom for the Footing of 450 mm thick
Checking of One-Way Shear stress – Footing
Load Plate
Plate No. Shear (1) Slab Depth (2) (m)
Design Shear
Nos(3) Σ(1)*(2)*(3) (kN/m)
Combination (kN/m/m)
(ea)
15 101 339 0.45 1 152.55
Vu = 152.55 kN d = 375 mm
b= 1000 mm
fc = 40 Mpa D 450 mm
fy = 460 Mpa Cc = 75 mm
2
Min. design shear stress at section Vmin = 0.8 √fck or 5 N/mm > V
= 3.16 or 5N/mm2
Vc x b x d = #VALUE!
#VALUE! kN #VALUE! Vu
Deflection = 7.54/450
0.0167556 < 20