Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа Основна школа ,,Вук Караџић“ Место Пирот


2. Наставник
Оливера Видановић
(име и презиме)
3. Предмет: Свет око нас Разред I

4. Наставна тема - модул: Разноврсност природе


5. Наставна јединица: Биљке које човек гаји
 Стицање и проширивање знања о биљкама које гаји човек
 Оспособљавање за посматрање, истраживање и примену знања о биљкама
 Развијање еколошке свести према природи и заштити природе
 Подстицање самосталности у раду
6. Циљ наставне јединице:  Развијање одговорног односа према себи и окружењу
 Самостална брига о биљци разумевање потреба биљака
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање, упоређивање, слободно
исказивање својих запажања
Ученик ће бити у стању да:
- идентификује биљке и животиње из непосредног окружења на основу њиховог спољашњег изгледа;
7. Очекивани исходи:
- уочава разноврсност биљака и животиња на основу спољашњег изгледа;
- не угрожава биљке и животиње у непосредном окружењу.
Метода усменог излагања, метода разговора, метода рада на тексту, илустративна метода, игровне
8. Методе рада:
активности
9. Облици рада: Фронтални, идивидуални
10. Потребна опрема / Уџбеник Свет око нас 1 , радна свеска Свет око нас 1, мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, пројектор,
услови / наставна средства звучници, платно, Power Point презентација
за реализацију часа
11. Дигитални образовни , мултимедијални ПДФ уџбеник, Power Point презентација
материјали / дигитални
уџбеници коришћени за
реализацију часа
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
12.1. Уводни део часа - организује Игру асоцијација - учествују у Игри асоцијација
- истиче циљ часа, најављује наставну јединицу - записују наслов у свеске
и пише наслов на табли
12.2. Средишњи део часа - покреће разговор на основу централне - посматрају илустрацију и одговарају на питања
илустрације у Уџбенику;
- говори о биљкама које се гаје у повртњаку, - слушају пажљиво
воћњаку, винограду, њиви, парковима;
- покреће дискусију о радовима при гајењу - учествују у дискусији
биљака ;
- указује на користи од биљака ; - наводе лична искуства са биљкама које користе
- наводи ученик на закључак ; у припреми хране
- разговара о процесу прављења хлеба; - изводе закључак
- набрајају фазе у процесу прављења хлеба
12.3. Завршни део часа - даје инструкције за самосталан стваралачки - цртају омиљени оброк;
рад – цртање омиљеног оброка; - набрајају здраву храну.
- води дебату о здравој храни;
- прави узложбу радова ;
- даје налог да за домаћи задатак залепе
сличице биљака у свеску.
13. Линкови • https://drive.google.com/open?id=10--OkddDrTtbGZ2tJzeH2NxTTCDHkzfr
• ка презентацији уколико је •https://drive.google.com/open?id=1pQgcFZmdhsxOvmTbfyZ8QCyoAakRuRNz
она урађена у онлајн алату •https://www.eucionica.rs/lesson/view/5675167702319104/next/~courses~5701908975058944
• ка дигиталном образовном •
садржају уколико је
доступан на интернету
• ка свим осталим онлајн
садржајима који дају увид у
припрему за час и његову
реализацију
14. Начини провере - учешће ученика у активностима на часу;
остварености исхода - одговори на питања у дискусији;
- извођење закључка ;
- цртање;
15. Оквир за
преиспитивање оствареног
часа:
•планирани начини провере
остварености исхода;
•избор активности;
•одступања/потешкоће
приликом остваривања
планираног. Шта бих
променио/ла, другачије
урадио/ла?

*Уз припрему за час пожељно је приложити и презентацију коришћену за реализацију часа (уколико је презентација коришћена).
Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, Zoho Show, Sway, Canva или
било који други). Уколико је презентација урађена у онлајн апликацији, доставља се тако што се линк ка презентацији наводи у обрасцу у
реду „13. Линкови“.

**Ред „14. Начини провере остварености исхода“ и „15. Оквир за преиспитивање оствареног часа“ се попуњава ако је час реализован.

***Уколико наставник жели у припрему за час може уврстити и додатне описе (нпр. стандарди, кључни појмови, корелација,
међупредметне компетенције и сл.). Ове описе навести на крају припреме (после реда 15.) додавањем нових редова у табелу.

****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТА


https://digitalnaucionica.edu.rs/

You might also like