Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ОПШТИ ПОДАЦИ

Кандидат:
Учитељ-ментор:
Датум:
Школа:
Разред и одељење: I
Час:

ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставна тема: Природни бројеви- прва стотина


Наставна јединица: Бројеви прве стотине
Претходна наставна јединица: Сабирање и одузимање десетица
Наредна наставна јединица: Одређивање непознатог сабирка
Потребно знање ученика: Ученици именују десетице прве стотине,
разликују појмове ''претходник'' и
''следбеник''.
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Научити ученике бројеве прве стотине,
научити их да именују бројеве сваке
десетице понаособ.
Оперативни задаци часа:
Усвајање правилног изговарања и
-образовни: писања бројева прве стотине.
Оспособљавање ученика да разликују
претходнике и следбенике свих бројева.
Разликовање парних и непарних бројева
свих десетица прве стотине.
-функционални: Правилна примена стеченог знања у
новим, практичним примерима
-васпитни: Развијање самосталности при раду
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Метода демонстрације, метода
разговора, метода писања.
Наставна средства: Укрштеница, картончићи за
систематизацију
Коришћена литература: Дејић, М., Егерић, М., ''Методика
наставе математике'', Учитељски
факултет у Јагодини, Јагодина, 2005.
Ћук, М., Јевтић, З., Марковић, Б.,
''Разиграна математика'', уџбеник за
први разред основне школе, Нова школа,
Београд, 2006.
Структура часа са временском артикулацијом

Уводни део часа: Решавање укрштенице помоћу које се


трајање: 10 минута обнавља претходно градиво.
Централни део часа: Вођено вежбање и индивидуалан рад
трајање: 30 минута ученика уз колективну проверу.
Завршни део часа: Систематизација наученог садржаја.
трајање: 5 минута

Ток часа

Уводни део часа: На почетку ученици решавају укрштеницу


Обнављање садржаја чије је коначно решење стотина ( Прилог
1).
Најав анаставне јединице Говорим ученицима да смо на претходним
часовима учили десетице прве стотине а на
данашњем часу ћемо научити све бројеве
прве стотине. Пишем наслов на табли.
Главни део часа: Неко од ученика броји до 10. Питам их
Стварање мотива и учење новог садржаја колико јединица а колико десетица има број
10. Говорим ученицима да прву десетицу
чине управо бројеви до 10. На табли лепим
табелу, а ученици добијају одштампане које
ће попуњавати у току часа ( Прилог 2 ).
Када смо избројали прву десетицу
попуњавамо табелу. Питам ученике да броје
даље јер су они већ научили бројеве до 20.
Констатујемо да другу десетицу чине
бројеви од 11 до 20 и уписујемо их у табелу.
Питам да ли неко од ученика можда зна
који бројеви чине 3. десетицу? Ако не знају,
кажем им да када броју 20 додамо једну
јединицу тај број је 21, и тако редом до 30.
Записујемо бројеве 3. десетице. Наглашавам
први и последњи број сваке десетице и
пишемо слово ''и'' између претпоследњег и
последњег броја сваке десетице. Када
завршимо са бројењем бројева прве
стотине, опет питам ученике да ми кажу
колико број 100 има десетица а колико
јединица. Записујемо то у табелу.
Завршни део часа: Систематизација кроз квиз. ( Прилог 3)
Систематизација наученог градива Ученици помоћу црвених и зелених
картончића одговарају на питања.

Изглед табле
Бројеви прве стотине

Прилог 1

Прилог 1 Укрштеница

1. Који знак користимо код операције сабирања? плуС


2. Који је најмањи двоцифрени број? десеТ
3. Који је број претходник броју 9? Осам
4. Која је десетица следбеник десетици 50? шездесеТ
5. Који знак користимо код операције одузимања? мИнус
6. Први број у операцији одузимања зовемо? умањеНик
7. 1Д има 10? јединицА

Прилог 2

БРОЈЕВИ ПРВЕ СТОТИНЕ

1. десетица 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10
2. десетица 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20
3. десетица 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 и 30
4. десетица 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 и 40
5. десетица 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 и 50
6. десетица 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 и 60
7. десетица 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 и 70
8. десетица 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 и 80
9. десетица 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 и 90
10. десетица 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 и 100

1 СТОТИНА = 10 ДЕСЕТИЦА = 100 ЈЕДИНИЦА


Прилог 3

1. Број 11 припада првој десетици? Ц


2. Број 100 припада десетој стотини? З
3. Пета десетица почиње бројем 41? З
4. Последњи број прве десетице је број 9? Ц
5. Седма десетица почиње бројем 61? З

You might also like