Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII

Data: 16.03.2021r.

Temat lekcji: Cukrzyca- epidemia XXI wieku.

Prowadzący: Joanna Płodzidyn- Darabasz

Klasa: VII

Czas trwania: 45min

Cel główny:
- zapoznanie z istotą, przyczynami i objawami cukrzycy,

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie czym jest cukrzyca,
- wymienia i opisuje poszczególne typy cukrzycy,
- zna przyczyny cukrzycy,
- wymienia objawy, towarzyszące cukrzycy,
- wie co to jest hipoglikemia i hiperglikemia,
- wymienia objawy hipoglikemii i hiperglikemii,
- potrafi udzielać pierwszej pomocy osobie z hipoglikemią i hiperglikemią,
- wskazuje skutki nieleczonej cukrzycy,
- wie, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę,
- potrafi współpracować w grupie i komunikować się w niej,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

- dowiesz się, co to jest cukrzyca, jakie są jej typy (rodzaje), będziesz znał
przyczyny, objawy i skutki nieleczonej cukrzycy, poznasz zjawisko
hipoglikemii i hiperglikemii, będziesz wiedział, jak pomóc osobie w przypadku
wystąpienia u niej silnej hipoglikemii i hiperglikemii, dowiesz się, czy
prowadzony styl życia człowieka ma wpływ na zmniejszenie
prawdopodobieństwa jego zachorowania na cukrzycę,
- wykonasz proste ćwiczenia , które ułatwią Ci zrozumienie zagadnień
związanych z cukrzycą,

Metody i formy pracy:


- audiowizualna, ćwiczeniowa, praca z tekstem, metody aktywizujące: burza
mózgów, techniki szybkiego czytania, kosz i walizeczka, elementy oceniania
kształtującego: wydłużenie czasu oczekiwania na odpowiedź, ocena koleżeńska,
samoocena, Informacja zwrotna,
- praca w grupach, zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne:
- karty pracy, broszury informacyjne na temat cukrzycy, materiały do ćwiczeń,
film na temat cukrzycy, monitor interaktywny

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:
1. Czynności organizacyjne i porządkowe (1min).

2. Podanie celów lekcji; zapisanie tematu lekcji na tablicy monitora


interaktywnego i w zeszytach (2min).

3. Wprowadzenie do nowego tematu. Sformułowanie pojęcia cukrzycy na


podstawie „burzy mózgów” (3min).

Faza realizacyjna:

1. Projekcja fragmentu filmu „Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem” na


monitorze interaktywnym. Podczas filmu uczniowie poznają istotę choroby, jak
ona przebiega, jakie są skutki przecukrzenia dla organizmu (7min)

2. Podział uczniów na grupy według wcześniej przyjętego kryterium (3 grupy).


Wyznaczenie liderów w każdej grupie przez uczniów, należących do danej
grupy. Wyjaśnienie zadania do wykonania przez każdą z grup. Rozdanie kart
pracy i potrzebnych pomocy dydaktycznych do pracy poszczególnym grupom.
Wykonywanie wyznaczonych zadań według instrukcji i pod kierunkiem
nauczyciela (10min).

2. Po skończeniu pracy liderzy zespołów przedstawiają efekty pracy swoich


grup na forum klasy. Nauczyciel i uczniowie wskazani przez nauczyciela
oceniają efekty pracy grup swoich kolegów. (5min)

3. Wklejenie do zeszytów notatki na temat cukrzycy otrzymanej od nauczyciela


(2min).

4. Ćwiczenie „Jak żyć zdrowo, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo


zachorowania na cukrzycę?” . Nauczyciel wyświetla na monitorze kartę pracy z
koszem i walizką. Zadaniem uczniów jest połączenie czynników mających
wpływ na nasze zdrowie z odpowiednim symbolem- kosza lub walizki. Każdy z
uczniów podchodzi po kolei do tablicy i umieszcza czynniki, zwiększające
prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę (te których musimy się
wyzbywać) w koszu, a czynniki, zmniejszające prawdopodobieństwo
zachorowania na cukrzycę (te które musimy przestrzegać) w walizce. Następnie
wybrany uczeń przedstawia czynniki umieszczone w koszu i walizce (5min)

Faza końcowa:

1. Przypomnienie i podsumowanie wiadomości z lekcji- Nauczyciel prosi


wybranych uczniów o dokończenie zdania:

Dzisiaj dowiedziałam się…………… Osoby nie mogą się powtarzać (3min).

2. Nauczyciel zadaje, zapisuje na tablicy monitora i wyjaśnia pracę domową :


Wyjaśnij, co to jest glukometr i do czego służy? Uczniowie zapisują treść
zadania domowego w zeszytach (2min).

3. Po zadaniu pracy domowej nauczyciel stara się uzyskać od uczniów


informację zwrotną na temat przeprowadzonej lekcji w błyskawicznej formie:
Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie
wiadomości
z dzisiejszej lekcji (2min).

0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

4. Ocena aktywności uczniów na zajęciach. Zaznaczenie na termometrze


temperatury swojego zadowolenia po zajęciach biologii. Czynności
porządkowe. Pożegnanie (3min)

Karta pracy grupa I


1. Wyjaśnij, co to jest cukrzyca i podaj skalę zachorowalności na nią?
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

2. Podaj i krótko opisz typy (rodzaje) cukrzycy.


……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

3. Wymień przyczyny zachorowania na cukrzycę:


……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

Karta pracy grupa II


1. Wymień objawy, świadczące o zachorowaniu na cukrzycę.
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

2. Wyjaśnij, co to jest hiperglikemia i hipoglikemia, podaj ich objawy.


Napisz jak pomóc osobie z silną hipoglikemią i hiperglikemią?

Hiperglikemia
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………….
Pomoc w przypadku silnych objawów hiperglikemii
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
Hipoglikemia
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
Pomoc w przypadku silnych objawów hipoglikemii
……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………...

3. Podaj skutki nieleczonej cukrzycy dla organizmu człowieka:


……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………….

Cukrzyca to choroba przemiany materii, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem


cukru (glukozy) we krwi, wynikającym z niedoboru lub braku wydzielania insuliny- hormonu
trzustki. Rozpoznanie cukrzycy po badaniu krwi to powyżej 200mg/dl (miligramów na
decylitr krwi) niezależnie od pory dnia
Skala i zasięg zachorowania na cukrzycę
Na świecie żyje blisko 300 mln ludzi chorych na cukrzycę. W Polsce na cukrzycę choruje 2,6
mln, czyli 5% społeczeństwa. Co pięć sekund na świecie umiera człowiek z powodu
cukrzycy.
Typy(rodzaje) cukrzycy:
- Cukrzyca typu 1- ten rodzaj cukrzycy polega na tym, że tkanki reagują na insulinę, ale jej
wydzielanie jest niedostateczne. Najczęściej chorują na nią osoby, które nie ukończyły 30 lat.
- Cukrzyca typu 2- to najczęstsza postać cukrzycy, występuje u ponad 80% chorych, głównie
u osób w starszym wieku. Polega ona na tym, że organizm jest mniej wrażliwy na insulinę, a
jej wydzielanie jest niewystarczające.
- Cukrzyca ciężarnych- ten rodzaj cukrzycy jest efektem zmian hormonalnych, jakie
zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Na cukrzycę tego typu zapadają kobiety, które do
tej pory nie chorowały. Szacuje się, że około 3% ciężarnych dotyka ten problem.
Przyczyny wystąpienia cukrzycy:
- niezdrowy tryb życia, szczególnie żywienie zawierające duże ilości cukrów i tłuszczu
zwierzęcego, mała aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała, palenie papierosów i
spożywanie alkoholu, czynniki genetyczne i środowiskowe w przypadku cukrzycy typu 1,
czynniki stresogenne.
Objawy cukrzycy:
- uczucie silnego pragnienia, częstsze oddawanie moczu w zwiększonej ilości, senność,
głęboki oddech, szybka utrata wagi, bóle brzucha, nudności, wymioty, ciągłe odczuwanie
zmęczenia, uczucie suchości w ustach, zaburzenia widzenia, zapach acetonu z ust,
Skutki nieleczonej cukrzycy: udary mózgu, zawały serca, zaburzenia w funkcjonowaniu
nerek, miażdżyca naczyń krwionośnych, zaburzenia krążenia, pogorszenie wzroku z czasem
nawet jego utrata, trudne gojenie się ran.
Hiperglikemia- to stan podwyższonego poziomu glukozy (cukru) we krwi, powyżej
180mg/dl. Objawy: wzmożone pragnienie, wielomocz, ból głowy, złe samopoczucie,
rozdrażnienie, ból brzucha, nudności, wymioty, trudności w koncentracji, apatia.
Hipoglikemia- to stan zbyt obniżonego poziomu glukozy (cukru) we krwi, poniżej 75mg/dl.
Objawy: niepokój, słabość, drżenie rąk, bladość i nadmierne pocenie się, objawy splątania,
chwilowe zaburzenia pamięci i koncentracji, trudności w wysławianiu się, brak koncentracji
ruchowej, silne uczucie głodu, tzw. śpiączka cukrzycowa.

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

Zaznacz „kółkiem” na skali 6 – cyfrowej stopień opanowania przez ciebie


wiadomości
z dzisiejszej lekcji
0 1 2 3 4 5 6
nie opanowałam opanowałam

You might also like