Professional Documents
Culture Documents
Midterm Mock Exam - Solution
Midterm Mock Exam - Solution
Instructions / Guidelines
S P Jain School of Global Management (SPJSGM) aims to sculpture Global Leaders who are consistently
able to demonstrate the upmost professionalism and ethical integrity. This exam Honour Code reflects
the standards which the School expects of all its students when taking exams.
Do note that cheating and plagiarism are considered extremely serious offenses and will be punished
accordingly
Plagiarism: This includes falsely representing the ideas, words and facts or any part of other sources
work as your own without properly acknowledging and referencing that source.
Cheating: This includes the unauthorized use of communications technology, internet access as well as
communicating verbally or non-verbally with other students within the examination room.
Punishment for Violations: Punishments can vary from downgrading by 1 or 2 grade notches to
suspension or even expulsion from the Course. Please be warned.
__________________________________ on ______________________________
Signed Date
Q1. Value Chain Cost Analysis (10 marks)
General Motors incurs the following costs on Chevrolet Camaro (Car). Classify each of the cost
items into one of the business functions of the value chain: Research and development; Design
of products and processes; Production; Marketing and sales; Distribution; Customer service.
After classifying the cost identify an appropriate cost driver for each of the cost item.
a. Electricity costs for the plant assembling the Chevrolet Camaro. Production
b. Transportation costs for shipping the Camaro to dealers. Distribution
c. Payment to Shelby Designs for the design of the Camaro. Design
d. Salary of an engineer working on the next generation of Camaros to be launched in
future. R&D
e. Cost of GM employees' visit to an auto show to demonstrate the Camaro. Marketing
f. Cost of Testing each one of the Camaro produced at the GM track. Production
g. Payment to television network for running Camaro advertisements. Marketing
h. Cost of brake pads purchased from outside supplier to be installed on the Camaro.
Production
i. Cost of the team handling the customer complaints, queries and issues. Customer
Service
j. Cost of the steel used in making the car. Production
5 marks for identifying the Business Function and 5 marks for an appropriate cost driver
Jarvis uses labour hour as denominator level and estimated labour hours per year is 72,000
hours and estimated fixed manufacturing overhead is $120 000 per month.
Required:
a. Calculate the FMOH application rate per unit. (2 mark)
FMOH App Rate = 120000/6000 = 20 per labour hour.
Each unit requires 15 minutes, hence FMOH application rate per unit = $5
b. Calculate the total cost per unit manufactured under absorption costing approach. (1
mark)
TMC pu = DM + DL + VMOH + FMOH App Rate = 20 + 6 + 4 + 5 = $35
c. Calculate the unadjusted COGS under absorption costing approach. (3 marks)
Op FG = 1000 * 35 = 35,000
COGM = TMC = V TMC + FMOH Applied = 30,000*30 + 30,000*5 = 900,000 + 150,000
Cl FG = 3000* 35 = 105,000
Un adj COGS = 35,000 + 900,000 + 150,000 – 105,000 = 980,000
d. Calculate the adjustment to COGS under absorption costing approach. (1 mark)
Adj to COGS = 132,000 – 150,000 = -18,000
e. Calculate the gross margin & operating Income under absorption costing approach. (2
mark)
Revenue = 28,000 * 50 = $1,400,000
Adj COGS = 980,000 – 18,000 = $962,000
Gross margin = $438,000
Fixed Expenses = $40,000
Variable Expenses = $2 * 28000 = $56,000
Operating Income = $342,000
f. Calculate the variable COGS. (3 mark)
Op FG = 1000 * 30 = 30,000
COGM = V TMC = 30,000*30 = 900,000
Cl FG = 3000* 30 = 90,000
V COGS = 30,000 + 900,000– 90,000 = 840,000
g. Calculate the contribution margin and operating Income under VC approach. (2 mark)
Revenue = 28,000 * 50 = $1,400,000
V COGS = 30,000 + 900,000– 90,000 = 840,000
Variable Expenses = $2 * 28000 = $56,000
CM = $504,000
FMOH Actual = $132,000
Fixed Expenses = $40,000
Operating Income = $332,000
h. Reconcile the AC operating income and VC operating income. (1 mark)
AC OI = $342,000
FMOH in OP FG = 1000*5 = $5,000
FMOH in Cl FG = 3000*5 = $15,000
VC OI = $342,000 + $5,000 – $15,000 = $332,000