Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

,,TANGRAM’’

- priprema za aktivnost –

Oblast vaspitno obrazovnog rada: Razvoj početnih matematičkih pojmova;


Oblast razvoja: Intelektualni razvoj;
Cilj: Doprinos razvoju logičko matematičke i prostorno vizuelne inteligencije, divertgetnog mišljenja i
kreativnosti;
Polazišta:
Većina dece poznaje pojmove geometrijskih slika: trougla i kvadrata, nepoznat im je pojam paralelograma.
Sva ispitana deca imaju izgrađen pojam brojeva do 10.
Većina ispitane dece je sa uspehom rešila zadatak vezan za razumevanje konzervacije broja.
Interesovanje za zagonetna pitanja, rešavanje problema i različite oblike ,,kvizova’’.
Prilagođavanje deci sa posebnim sklonostima:
Jedan broj dece ima izgrađen pojam brojeva do 20 i više. Uspešni su u sabiranju i oduzimanju. (Grupa dece sa odličnim postignućima u
oblasti logičko matematičkog mišljenja).
Grupa dece sa povećanom potrebom za kretanjem i manipulativnim aktivnostima.
Grupa dece u aktivnostima po njihovom izboru samostano se organizuje i crta zajedničke radove….

TOK AKTIVNOSTI

UVODNI DEO
Priča o nastanku Tangrama (Video materijal propraćen pričom o nastanku tangrama).
Oblik rada: rad sa celom grupom (frontalni);

CENTRALNI DEO

Prvi deo – UPOZNAVANJE DELOVA TANGRAMA

Aktivnost: Dolaženje do tačnog rešenja i izbora ,,zagonetnog’’ dela tangrama kroz proces logičkog
zaključivanja i dogovaranja sa drugom decom.
Zadatak za dete: Logičko razmišljanje i rešavanje problema. Upoznavanje delova tangrama. Dogovor u
grupi i poštovanje postavljenih pravila u okviru aktivnosti.
Zadatak za vaspitača: Bodriti decu u rešavanju problema. Podsticati razmišljanje i bodriti razmenu
mišljenja. Kod eventualnih grešaka do tačnih rešenja dolaziti ponavljenjem postavljenog zadatka i traženjem
da se ponovo razmisli u potrazi za tačnim rešenjem. Dokumentovati i beležiti dečje ponašanje u grupi dece
tokom aktivnosti.
Oblik rada: frontalni, grupni;
Tok atkivnosti:
U sredini sobe, na tepihu, nalaze se delovi onoliko tangrama koliko ima formiranih grupa dece. Zadatak:
Potrebno je da se iz središnjeg skupa izdvoji deo tangrama koji odgovara traženom opisu.
Bira se kapiten za svaku grupu. Vaspitač objašnjava pravila (da se do rešenja dolazi dogovorom. Kapiten
donosi dogovoreni deo i postavlja ga na hamer ispred grupe).
Prvi zadatak:
,,Nas je dvoje potpuno istih. Najmanji smo al, šta nam fali. Tri strane nisu naše mane. Tri ugla nisu naša
tuga. Braća naša veća to su naša sreća. Koji smo mi delovi tangrama? Odgovor: dva najmanja trougla.
Drugi zadatak:
I nas je dvoje istih. Mi smo najveći delovi tangrama. I mi imamo tri strane i tri ugla, naša su braća najmanji
delovi tangrama, a imamo i brata koji je malo veći od njih. I mi ličimo na krovove kuća. Koji smo mi delovi
tangrama? Odgovor: dva najveća trougla.
Treći zadatak:
Ne ostavljajte me samog među ovim četvorouglovima! I ja sam vaš brat, isti sam kao vi, od nekih sam veći a
od drugih manji. Reče jedan.... Odgovor: Trougao srednje veličine.
Četvrti zadatak:
Da se upoznamo, ja sam parallelogram. I ja želim da se igram sa vama. Objašnjenje: Ostali su samo kvadrat
i paralelogram. Ne uzimati kvadrat (koji deca poznaju) znači uzeti paralelogram.
1
Nataša Anđelković, strukovni vaspitač.
mart 2011.
Peti zadatak:
Uzmite i kvadrat. Uočite koliko delova ima tangram. Koliko ima istih delova? Koliko ima trouglova? Koliko
ima četvorouglova?
Šesti zadatak:
Napravi tangram gledajući u šemu.

Drugi deo – ISTRAŽIVANJE ODNOSA IZMEĐU DELOVA TANGRAMA

Aktivnost: Otkrivanje odnosa između delova tangrama. Pronalaženje više tačnih rešenja za postavljeni
zadatak.
Zadatak za dete: Rešiti postavljene zadatke kroz istraživanje, isprobavanje, divergentno razmišljanje,
logičko matematičko zaključivanje i korišćenje dosadašnjih znanja.
Zadatak za vaspitača: Objasniti zadatak tako da deca shvate da treba tražiti više rešenja (onda kada ih ima
više). Bodriti decu da razmišljaju i isprobavaju. Zabeležiti ukoliko dete
 brže od drugih dolazi do rešenja,
 sa posebnom motivacijom učestvuje u rešavanju problema i
 istrajno je u pokušajima da reši problem.
Ovo su pokazatelji koji ukazuju da dete ima razvijeniju logičko matematičku i prostorno vizuelnu inteligenciju. Četvrti zadatak je moguće
planirati kao individualni rad sa detetom u cilju beleženja i dokumentovanja, uz korišćenje odgovarajućeg instrumenta.
Oblik rada: frontalni, grupni i individualni;
Tok atkivnosti:
Vaspitač postavlja zadatak i traži odgovor(e). Javljaju se deca koja žele da reše zadatak pred grupom, drugi
imaju mogućnost da rešavaju zadatak po postojećim grupama.
Prvi zadatak:
Pronađite načine da od dva trougla napravite kvadrat…Postoje dva tačna rešenja. (Prvo: Od dva mala
trougla. Drugo: od dva velika trougla). Uočiti da dva mala trougla čine kvadrat koji je jedan deo tangrama.
Drugi zadatak:
Koje još delove tangrama (osim kvadrata) mogu da naprave dva mala trougla? Rešenja: kvadrat, srednji
trougao, paralelogram.
Treći zadatak:
Koja tri dela tangrama mogu da naprave jedan veliki trougao? Prvo rešenje: kvadrat i dva mala trougla.
Drugo rešenje: paralelogram i dva mala trougla. Treće rešenje: srednji trougao i dva mala trougla.
Četvrti zadatak (dodatni)*
Otkrij koliko malih trouglova ima u celom tangramu (svim delovima). Ako jedan mali trougao vredi (=1) koliko
onda vredi kvadrat? Odgovor: 2. Isto važi za paralelogram i trougao srednje veličine. Na sličan način
postavljati pitanja za sve ostale delove dok se ne dođe do broja 16, kolika je vrednost svih delova tangrama.
(Pogledati Power Point prezentaciju i planirati da je pokažemo deci tokom narednih dana).
Dodatno istraživanje mogućnosti dece: Podstaći razvoj pojma konzervacije površine pitanjem: Ako se Lana igra u ovom dvorištu (dva
trougla) a Siniša u ovom (kvadrat koji se može napraviti spajanjem dva trogula), ko se igra u većem dvorištu?...

Treći deo aktivnosti – RAZLIČITI ZADACI PO GRUPAMA

AktivnostI: igre tangramom (rešavanje problema, kretivno stvaranje,individualno i grupno);


Oblik rada: frontalni, grupni, individualni;
Tok atkivnosti:
Vapitač nudi različite aktivnosti deci, pravi organizaciju prostora (koristi se i prostor ispred sobe) i organizuje
rad po grupama. Deca se individualno odlučuju kojoj grupi žele da se priključe. Planira se više aktivnosti a
pretpostavlja se da neće sve biti realizovane.
Prva grupa:
Napravi neku životinju od tangrama. Svako dete ima papir i svoj tangram. Kada napravi životinju, opcrtava je
olovkom a zatim nastavlja da radi (crta) na dobijenom crtežu.
Druga grupa:
Napravi čoveka od tangrama. Svako dete ima papir i tangram… (isto kao i prethodna grupa);
Treća grupa:
Grupni rad: Napravite sliku korišćenjem delova od 3 tangrama a zatim završite rad crtanjem.Tema je
slobodna, važna je saradnja.
Četvrta grupa:
Napravite neko prevozno sredstvo od velikih delova tangrama. (Pripremljena su dva velika tangrama koja se
mogu slagati na podu).
Peta grupa:
2
Nataša Anđelković, strukovni vaspitač.
mart 2011.
Reši zadatak – napravi traženu sliku- lik iz priče o nastanku tangrama (mudrac, sova, lisica,slon...). Koriste
se tangrami srednje veličine sa početka aktivnosti i hamer sa nacrtanim okvirom slike koju treba napraviti.

Šesta grupa:
Rešavanje zadataka tangrama na računaru. Za jednim računarom je dvoje dece. Kada reše zadatak na
računaru prelaze u drugu grupu a druga deca ih zamenjuju.

Sedma grupa:
Spajanje linija tangrama i isecanje nacrtanog tangrama po označenim linijama.Sredstva: radni listovi.

ZAVRŠNO OKUPLJANJE:
Kratak razgovor o protekloj ativnosti. Dogovor za dalje igre i aktivnosti.
Ukoliko postoji interesovanje i potreba, organizovati jednu od planiranih igara.
Moguća igra: ,,Igra ,,Ko uze tangram iz kovčežića?’’ Tok igre: u sredini je kovčežić. Deci se podele
presavijeni papiri a samo na jednom papiru je nacrtan tangram. Papiri stoje ispred deteta I niko ne sme da
ih otvara.Peva se i tapše naizmenično na kolena I dlanom o dlan: Ko uze tangram iz kovčežića? (Ime deteta)
uze tangram iz kovčežića. Prozvano dete pokazuje rukom na sebe. Zar ja? Ostali potvrđuju: Da ti! Dete sada
otvara papir I ako kod njega nije tangram kaže: Ne ja. Ostali pitaju: Ko je onda? Dete imenuje drugo dete.
Igra se natavlja sve dok se ne pronađe onaj kod koga je tangram.
Moguća igra ,,Grupisanje bez dogovora’’: Svako dete zamisli da li je ,,trougao’’ ili ,,četvorougao’’. Uz
prijatnu muziku (kinesku), bez reči, deca se pozdravljaju rukovanjem svako sa svakim. Ko je zamislio da je
trougao pozdravlja se sa tri stiska šakom. Ko je zamislio da je četvrougao pozdravlja se sa četiri stiska
šakom. Na kraju se traži od dece da se grupišu po grupama. Ne govoriti i ne pokazivati gde su trouglovi a
gde četvorouglovi. ,,Grupišite se bez razgovora, na jednom mestu neka budu svi trouglovi a na drugom svi
četvorouglovi.’’ Na kraju proveriti tačnost grupisanja razgovorom između učesnika.

3
Nataša Anđelković, strukovni vaspitač.
mart 2011.
*dodatni zadaci su zadaci sa povećenim zahtevima, planirani kao podsticaj za grupu dece koja imaju naročita postignuća u domenu logičko
matematičkog mišljenja

4
Nataša Anđelković, strukovni vaspitač.
mart 2011.

You might also like