Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

KaHo Sint-Lieven

Bachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs


Campus WAAS
Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas
Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03
E-mail: stagesecundair@kahosl.be

Naam sec school – Gemeente: Sint Carolus, Sint STAGELES 1-2 SO


Niklaas

Vak: Wiskunde Datum 10 april 2008

Vakmentor: Sonja van Overmaet Student: : Ismail Kolkiran


e-mail: ismail.kolkiran@kahosl.be
e-mail:
Klas: 1A AB Aantal lln. 19
Vaklector: Hilde de Maeschalck
Uur: 2°uur Lokaal: 215 e-mail: hilde.demaeschalck@kahosl.be

Lesonderwerp: Distributieve eigenschap

Basiscompetenties bij lesvoorbereiding en lesrealisatie


Lesvoorbereiding Administratie identificatiegegevens – beginsituatie bepalen -
doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan, vakoverschrijdende eindtermen –
correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases(verwerven – verwerken
-synthese) , timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken - krachtige
Begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen Motiverende leeromgeving, vooropgestelde
doelen bereiken, duidelijke instructie en vragen, interactie, authentieke situaties, inbreng van de
leerlingen, actief ontdekken en verwerken, inductieve aanpak, doelstellingvalide opdrachten en
oefenbladen, differentiatie,
Inhoudelijk expert eigen en
Volledige didactisch
foutlozehandelen toetsen
leerinhoud, achtergrondkennis, vakterminologie
Opvoeder Positief leefklimaat creëren, sociale omgang voorleven en leren toepassen, waarden
stimuleren, gezondheid en veiligheid waarborgen

Organisator gestructureerd werkklimaat en lesverloop opbouwen, timing


Zelfreflectie en kunnen inspelen op adviezen
Taalcompetenties stemgebruik, correct, vlot en expressief taalgebruik, aangepast aan het niveau
van de lln
Attitudes Belangstellend, enthousiast, leerling gericht, leergierig, kritische ingesteld,
organisatievermogend, beslissingsvermogend, flexibel, zin voor samenwerking,
verantwoordelijkheidszin (stiptheid-zorg), creatieve gerichtheid

Positieve punten Aandachtspunten en adviezen

54391584.doc 26-3-2011 p. 1/6


Positieve punten Aandachtspunten en adviezen

Globale indruk en aanbeveling

Naam van de vakmentor / vaklector / pedagoog: Handtekening:

Reflectie van de student

54391584.doc 26-3-2011 p. 2/6


KaHo Sint-Lieven
Bachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs
Campus WAAS
Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas
Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03
E-mail: stagesecundair@kahosl.be

Naam sec school – Gemeente: Sint Carolus, Sint STAGELES 1-2 SO


Niklaas

Vak: Wiskunde Datum 10 april 2008

Vakmentor: Sonja van Overmaet Student: Ismail Kolkiran


e-mail: ismail.kolkiran@kahosl.be
e-mail:
Klas: 1A AB Aantal lln. 19 Vaklector: Hilde de Maeschalck
e-mail: hilde.demaeschalck@kahosl.be
Uur: 2°uur Lokaal: 215

Lesonderwerp: Commutatieve en associatieve eigenschap

LEERPLANSITUERIN Wiskunde-1997-032: 23B


G:

BEGINSITUATIE:
De lln kennen de commutatieve en associatieve eigenschap. Ze kunnen die
gebruiken bij oefeningen.

DOELSTELLING: 1. De betekenis van de distributiviteit van de


vermenigvuldiging ten opzichte van de optelling
verwoorden.
2. Producten berekenen door toepassen van de distributiviteit.
3. Eigenschap herkennen in gelijkheden.
4. Distributieve eigenschap gebruiken bij het hoofdrekenen.

GERAADPLEEGDE • Delta Nova 1b (p157-158) ; Integraal1: Getallenleer (p51-53)


WERKEN:

54391584.doc 26-3-2011 p. 3/6


Lesfase titel + timing: 15

Doelstellingen: 1

Inhouden Leer- Didactisc Leeractiviteiten


middele he
n werkvor
men
Bord OLG
Rechtho De lk hangt een groot rechthoekvorming blad op het bord.
Om een getal met een som te ek- Op welke 2 manieren kan je de oppervlakte van deze
vermenigvuldigen: vormig rechthoek berekenen?
blad De lk schrijft een andere oefening op het bord waarbij de
• Vermenigvuldig je dat getal met elke eigenschap wordt toegepast.
term van de som. Op welke manier kunnen we dit product berekenen?
• Tel je de gevonden producten op. Wat is de andere manier?
Doceren De lk geeft nog een ander voorbeeld.
a.(b+c)= a.b+a.c (a+b).c= a.c+b.c We zeggen dat de vermenigvuldiging distributief is t.o.v. de
a.(b-c)=a.b-a.c (a-b).c=a.c-b.c optelling.
De lkr noteert de eigenschap symbolisch op met eventueel
nog voorbeelden voor de duidelijkheid.

Verantwoording: ‘Distributief’ komt van het Latijns woord ‘distribuere’ wat ‘verdelen’ betekent.

Lesfase titel + timing: 15’

Doelstellingen: 2+3

Inhouden Leer- Didactisc Leeractiviteiten


middele he
n werkvor
men

54391584.doc 26-3-2011 p. 4/6


Transpar Opdracht De lln maken oef 17 (1,3,5 en 7), 18 en 35 in hun handboek.
ant (berekeningen met breuken worden niet gemaakt)
Bord De oefeningen worden klassikaal verbeterd.

Verantwoording: Door oefeningen wordt de eigenschap ingeprent in de hersenen.

Lesfase titel + timing: 15’

Doelstellingen:4

Inhouden Leer- Didactisc Leeractiviteiten


middele he
n werkvor
men
Transpar OLG Hoeveel is 75.11 uit het hoofd.
Je kan de distributieve eigenschap handig
ant Hoe bereken je dat?
gebruiken bij het vermenigvuldigen door één
Bord Herken je daar de distributieve eigenschap?
van de factoren als een som of een verschil
Wie kan nog een voorbeeld geven waarbij de distributieve
te schrijven.
eigenschap wordt toegepast bij het hoofdrekenen?
Vermenigvuldigen met 9
Vermenigvuldigen met 15
De lln maken oef 22, 23, 24 en 25
De oefeningen worden op het bord verbeterd.

Verantwoording: De distributieve eigenschap zeker ook toepasbaar bij het hoofdrekenen.

54391584.doc 26-3-2011 p. 5/6


Bordschema

Manueel in te vullen in bordschrift

Linkerzijbord Middenbord Rechterzijbord

Distributieve eigenschap

Om een getal met een som te Oppervlakte rechthoek: 5.(9+3)=5.12=60


vermenigvuldigen: of 5.9+5.3=45+15=60
5
• Vermenigvuldig je dat
Dus 5.(9+3) = 5.9+5.3
getal met elke term van
de som.
7
• Tel je de gevonden
3
producten op.
2.(12+3)= 2.15= 30
a.(b+c)= a.b+a.c (a+b).c= a.c+b.c = 2.12+2.3=30
a.(b-c)=a.b-a.c (a-b).c=a.c-b.c
24.(100-1)=2400-24
=24.99

75.11=75.(10+1) of korter: 23.11=230+23


=75.10+75.1
=750+75
=825 Agenda: Distributieve eigenschap

34.9=34.(10-1) of korter: 49.9=490-49=441


=34.10-34.1
=340-34
=306

47.15=47.(10+5) of korter: 38.15=380+190=570


=47.10+47.5
=470+235
=705

54391584.doc 26-3-2011 p. 6/6

You might also like