Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 4.0 PROSES HIDUP TUMBUHAN
STANDARD KANDUNGAN: 4.1 Ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh
STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.1 Menjelaskan dengan contoh melalui pemerhatian tumbuhan sebenar atau menerusi pelbagai media, ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri
4.1.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lisan, lakaran, TMK,penulisan atau lisan.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyatakan ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh.
PEMBELAJARAN: 2. Memerihalkan cara ciri khas tumbuhan melindungi diri daripada musuh
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 4 contoh cara tumbuhan melindungi diri daripada musuh.
2. Murid dapat menjelaskan 4 contoh cara tumbuhan melindungi diri daripada musuh melalui lakaran dan lisan.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Semua murid akan memberi respons terhadap soalan daripada guru “Apakah yang dilakukan oleh cicak, jika ingin
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI melarikan diri daripada musuhnya? Bagaimana pula Jika pokok ingin melindungi dirinya daripada musuh?
1: (Chunking/ Gabungan)
2. Murid akan berfikir dan memberikan jawapan yang berkaitan dengan tajuk pada hari ini.
AKTIVITI 1. Murid akan berada bersama-sama kumpulan masing-masing untuk menyiasat ciri-ciri khas tumbuhan.
2: 2. Setiap kumpulan akan diberikan kanta tangan, sarung tangan kain dan sampel tumbuhan (Pokok bunga kertas, betik, pokok
semalu, pokok serai)
3. Murid akan membina jadual pemerhatian sebelum menjalankan penyiasatan (rujuk m/s 54 Buku teks)
4. Pemerhatian ciri-ciri khas tumbuhan akan direkodkan didalam jadual.
5. Pembentangan hasil pemerhatian keatas tumbuhan akan dibuat setelah semua kumpulan selesai merekod pemerhatian
mereka.
AKTIVITI 1. Murid akan diberikan Lembaran peta pokok untuk mengelas ciri-ciri khas tumbuhan berserta contoh tumbuhan bagi
3 melindungi diri daripada musuh.
ABM/ BBM: / Cicak / Kanta tangan, sarung tangan kain dan / Lembaran peta pokok
sampel tumbuhan (Pokok bunga
kertas, betik, pokok semalu, pokok
serai
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi / Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul. /
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku / Lembaran peta pokok
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Chunking/ Gabungan / Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan Eksperimen /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 4.0 PROSES HIDUP TUMBUHAN
STANDARD KANDUNGAN: 4.1 Ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri
STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.2 Menjelaskan dengan contoh melalui pemerhtian tumbuhan sebenar atau menerusi media, ciri khas tumbuhan untuk menyesuaikan diri dengan
iklim dan perubahan musim
4.1.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lisan, lakaran, TMK,penulisan atau lisan
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyatakan ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri dengan iklim dan perubahan musim.
PEMBELAJARAN: 2. Memerihalkan cara ciri khas tumbuhan melindungi diri dengan iklim dan perubahan musim.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 4 contoh cara tumbuhan melindungi diri dengan iklim dan perubahan musim
2. Murid dapat menjelaskan 4 contoh cara tumbuhan melindungi diri dengan iklim dan perubahan musim melalui lakaran dan
lisan.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid akan mendengar dan cuba menjawab soalan teka-teki berkaitan dengan tumbuhan. “Tumbuhan apakah yang tiada
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI daun, berbatang dan boleh hidup lama walaupun tidak disiram?
1: 2. Jawapan murid akan dikaitkan dengan tajuk pada hari ini.
AKTIVITI 1. Murid akan berada dikumpulan masing-masing untuk melakukan aktiviti (Table Talker).
2: 2. Setiap kumpulan akan diberikan kad tugasan yang berbeza untuk perbincangan secara berkumpulan berkaitan dengan
bagaimana cara tumbuhan melindungi diri dengan iklim dan perubahan musim.
3. Hasil perbincangan akan ditulis di belakang kad tersebut.
4. Setelah selesai menjawab dalam masa 15minit, kad tersebut akan di hantar kepada kumpulan lain untuk disemak/ disunting/
dikomen jawapan mereka.
5. Murid boleh merujuk pada buku teks/ menanya guru jika ada kemusykilan terhadap jawapan yang disemak.
AKTIVITI 1. Semua murid akan diberikan dengan lembaran kerja bagi aktiviti peneguhan.
3
ABM/ BBM: / Kad tugasan / Lembaran kerja
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: / Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian /
Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6

Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan-teka teki / Gallery Walk


Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Table Talker / Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Projek
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 4.0 PROSES HIDUP TUMBUHAN
STANDARD KANDUNGAN: 4.2 Kemandirian spesies tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.1 Menyatakan cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah melalui pemerhtian tumbuhan sebenar atau menerusi pelbagai media.
4.2.2 Menghubungkait cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji benih atau buah melalui pemerhatian specimen sebenar atau menerusi pelbagai
media.
4.2.4Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyatakan cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah.
PEMBELAJARAN: 2. Menjelaskan melalui contoh hubungkait cara pencaran dengan cirri-ciri biji benih atau buah.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 4 cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah dengan betul.
2. Murid dapat menerangkan 3 cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji benih atau buah dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid diminta berfikir sejenak berkaitan cara pembiakan tumbuhan “ Apakah pendapat kamu berkaitan dengan
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI perkara ini, jika kamu pergi melawat ke mana-mana negeri seluruh malaysia, kita dapat makan buah betik dan
1: melihat pokok betik yang sama? Kenapa ?
2. Jawapan murid akan dikaitkan dengan pencaran biji benih.
AKTIVITI 1. Murid akan melengkapkan lembaran peta buih berkaitan cara pencaran biji benih terlebih dahulu sebelum menjalankan
2: penyiasatan ciri-ciri biji benih dengan cara biji benih dipencarkan.
AKTIVITI 1. Murid akan berada bersama-sama dengan ahli kumpulan yang lain untuk menjalankan penyiasatan.
3 2. Setiap kumpulan perlu menyediakan keperluan penyiasatan (Plastik Papan telur dan biji benih yang berbeza)
3. Murid akan diberikan dengan biji benih yang berbeza (biji benih pokok keembung, kemuncup, buah pinang, biji benih
lalang, buah betik)
4. Setiap biji benih akan di letakkan di dalam kelopak telur untuk dikelaskan mengikut cara pencarannya.
5. Setiap sampel biji benih dilabelkan cara pencarannya menggunakan stiker.
6. Semua hasil pemerhatian setiap kumpulan akan dipamerkan dan dibentangkan kepada rakan yang lain.
ABM/ BBM: / Pernyataan soalan KBAT / Lembaran peta buih / Plastik Papan telur, biji benih pokok
keembung, kemuncup, buah pinang, biji benih
lalang, buah betik, dan stiker
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: / Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: /
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku / Lembaran peta buih
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Ujikaji /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)


MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 4.0 PROSES HIDUP TUMBUHAN
STANDARD KANDUNGAN: 4.2 Kemandirian spesies tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.3 Menaakul kepentingan pencaran biji benih atau buah kepada kemandirian spesies tumbuhan.

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menaakul kepentingan pencaran biji benih atau buah kepada kemandirian spesies tumbuhan.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 3 kepentingan pencaran biji benih kepada kemandirian spesies tumbuhan.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Dua orang murid akan melakonkan watak kepada biji benih berlainan situasi:
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI Situasi 1: Biji benih tidak dipencarkan jauh daripada pokok induknya
1: Situasi 2: Biji benih dipencarkan jauh daripada poko induknya.
AKTIVITI 1. Semua murid diminta berada didalam kumpulan untuk menghasilkan komik ringkas berkaitan kehidupan sebiji biji benih
2: yang dipencarkan dan juga yang tidak dipencarkan.
2. Setiap murid di dalam kumpulan akan diberikan kertas A4, Pensel warna, gunting, gam dam kertas manila kad.
3. Jalan penceritaan dan rupa dan watak biji benih mengikut kekreatifan dan idea murid sendiri.
4. Murid diberikan masa selama 35 minit untuk menghasilkan komik.

AKTIVITI 1. Murid akan diberikan lembaran peta pelbagai alir untuk melengkapkan kesan dan kepentingan pencaran biji benih
2: kepada kemandirian spesies tumbuhan.
ABM/ BBM: / Kad situasi dan buku teks / Kertas A4, Pensel warna, gunting, gam / Lembaran peta pelbagai alir
dam kertas manila kad
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja/Buku Lembaran peta pelbagai alir
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play / Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan Projek /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 4.0 PROSES HIDUP TUMBUHAN
STANDARD KANDUNGAN: 4.3 Kepentingan kemandirian spesies tumbuhan
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.1 Menaakul kepentingan kemandirian spesies tumbuhan kepada hidupan lain.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menjana idea tentang kepentingan kemandirian spesies tumbuhan kepada hidupan lain.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 3 kepentingan kemandirian spesies tumbuhan kepada hidupan lain.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid akan memberikan respons kepada soalan guru “Berikan pendapat kamu, jika esok kita tidak lagi melihat
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI tumbuh-tumbuhan di sekeliling kita? Apa yang akan kita hadapi?
1: 2. Jawapan murid akan ditulis dihadapan oleh wakil murid dan semua jawapan yang diberikan akan dikaitkan dengan tajuk
pada hari ini.
AKTIVITI 1. Murid akan melengkapkan lembaran peta buih berkaitan kepentingan kemandirian spesies tumbuhan kepada hidupan
2: lain.
AKTIVITI 1. Bagi menghargai kepentingan berkaitan kepentingan kemandirian spesies tumbuhan kepada hidupan lain murid akan
3: membuat satu projek membina biji benih helikopter.
2. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan gunting, kertas manila dan tanah liat, murid hanya perlu menyediakan alat tulis
sendiri.
3. Murid akan merujuk pada halaman 68 untuk langkah-langkah membuat “Biji Benih Helikopter”
4. Semua murid akan menulis kata-kata nasihat/ pesanan kepada masyarakat mengenai kepentingan kemandirian spesies
tumbuhan kepada hidupan lain dan juga Negara.
5. Murid akan diberi kebenaran untuk menguji biji benih tersebut dengan kawalan guru.
ABM/ BBM: / Soalan KBAT / Lembaran peta buih / gunting, kertas manila dan tanah liat, alat tulis,
buku teks
ELEMEN MERENTAS / Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar / Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data / Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku / Lembaran peta buih
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play / Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan Projek - biji benih helikopter /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©

You might also like