Professional Documents
Culture Documents
Helsingin - Painesailio: Design Data & Process Information
Helsingin - Painesailio: Design Data & Process Information
Helsingin - Painesailio: Design Data & Process Information
Page: 1
Helsingin_Painesailio -
0 Vessel Tag No.:
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
GENERAL DESIGN DATA
PRESSURE LOADING: Design Component for Internal Pressure Only
PROCESS CARD:
General Design Data : Temp= 50°C, P=0.3500 MPa, c=0.0 mm, Pext=0.0000 MPa
SPECIFIC DENSITY OF OPERATING LIQUID................:SG 0.00
LIQUID HEAD.........................................:LH 595.00 mm
SHELL DATA
CYLINDER FABRICATION: Plate Material
WELD JOINT COEFFICIENT: Testing Group 4 (z=0.7)
DIAMETER INPUT: Base Design on Shell Outside Diameter
EN 10028-7:2007, 1.4301 X5CrNi18-10 C=Cold Rolled Strip, HT: THK<=8mm 50'C,A>=35%
Rm=540 Rp=260 Rpt=234.13 f=168.75 f20=180 ftest=270 E=197420(N/mm2) ro=7.93
OUTSIDE DIAMETER OF SHELL...........................:De 1200.00 mm
LENGTH OF CYLINDRICAL PART OF SHELL.................:Lcyl 700.00 mm
NOMINAL WALL THICKNESS (uncorroded).................:en 5.0000 mm
NEGATIVE TOLERANCE/THINNING ALLOWANCE...............:th 0.00 mm
Split shell into several shell courses and include welding information: NO
CALCULATION DATA
7.4.2 - CYLINDRICAL SHELLS UNDER INTERNAL PRESSURE
Required Minimum Shell Thickness Excl.Allow. emin :
emin = De * P / (2 * f * z + P) (7.4-2)
=1200*0.35/(2*168.75*0.7+0.35)= 1.7751 mm
Required Minimum Shell Thickness Incl.Allow. :
emina = emin + c + NegDev =1.78+0+0= 1.7751 mm
Analysis Thickness
ea = en - c - NegDev =5-0-0= 5.0000 mm
»7.4.1 Cond.of Applicabilty emin/De=0.0015 <= 0.16« » OK«
Internal Pressure emina=1.78 <= en=5[mm] 35.5% OK
CALCULATION SUMMARY
7.4.2 - CYLINDRICAL SHELLS UNDER INTERNAL PRESSURE
Required Minimum Shell Thickness Excl.Allow. emin :
emin = De * P / (2 * f * z + P) (7.4-2)
=1200*0.35/(2*168.75*0.7+0.35)= 1.7751 mm
Required Minimum Shell Thickness Incl.Allow. :
emina = emin + c + NegDev =1.78+0+0= 1.7751 mm
WARNING : THE MATERIAL PROPERTIES HAS NOT BEEN SELECTED BASED ON TEST GROUP
4 APPLICATION. 1 EN 10028-7:2007, 1.4301 X5CrNi18-10 C=Cold Rolled Strip, HT: THK<=8mm 50
C,A>=35%
Volume:0.7785 m3 Weight:104.2 kg (SG= 7.93 )
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: Other/DisConnected
Origo x-value referenced to the base coordinate system:x 200.00 mm
Origo y-value referenced to the base coordinate system:y 730.00 mm
Origo z-value referenced to the base coordinate system:z 350.00 mm
Angle between axis of symmetry and z-axis of the BCS:Teta 90.00 Degr.
Angle of rotation of z-axis projected in the x-y plane:Phi 90.00 Degr.
CALCULATION DATA
SECT. 7.6 - CONICAL SHELLS UNDER INTERNAL PRESSURE
Calculated angle of conical shell, alfa :
alfa = ATN( 0.5 * (DiL - DiS) / Lc)
=ATN(0.5*(601-269)/400)= 22.54 degr.
CALCULATION SUMMARY
SECT. 7.6 - CONICAL SHELLS UNDER INTERNAL PRESSURE
7.6.4 CONICAL SHELLS
Required Cone Thickness at Large Base Incl.Allow. emina :
emina = emin + c + th =0.965+0+0= 0.9700 mm
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: S1.1 Cylindrical Shell Main Shell
Location: Along z-axis zo= 0
DIMENSIONS OF END
CALCULATION DATA
7.5.3 - TORISPHERICAL ENDS UNDER INTERNAL PRESSURE
7.5.3.2 Required Minimum End Thickness
Required Thickness of End to Limit Membrane Stress in Central Part
es = P * R / (2 * f * z - 0.5 * P) (7.5-1)
=0.35*1050/(2*168.75*0.7-0.5*0.35)= 1.5567 mm
fb = Rpt02 / 1.5 (7.5-4) =190.13/1.5= 126.75 N/mm2
Required Thickness of Knuckle to Avoid Plastic Buckling
eb = (0.75*R+0.2*Di)*((P/(111*fb)*(Di/r)^0.825)^(0.667) (7.5-3)
=(0.75*1050+0.2*1190)*((0.35/(111*126.75)*(1190/96)^0.825)^(0.667)= 3.4796 mm
7.5.3.5 Formulas for Calculation of Factor Beta
Y = MIN( emin / R, 0.04) (7.5-9) =MIN(2.8/1050,0.04)= 0.0027
Z = LOG( 1 / Y) (7.5-10) =LOG(1/0.0027)= 2.5733
X = r / Di (7.5-11) =96/1194.39= 0.0804
N = 1.006 - 1 / (6.2 + (90 * Y) ^ 4) (7.5-12)
=1.006-1/(6.2+(90*0.0027)^4)= 0.8448
Beta006 = N*(-0.3635*Z^3+2.2124*Z^2-3.2937*Z+1.8873) (7.5-13)
=0.8448*(-0.3635*2.57^3+2.2124*2.57^2-3.2937*2.57+1.8873)= 1.5779
Beta01 = N*(-0.1833*Z^3+1.0383*Z^2-1.2943*Z+0.837) (7.5-15)
=0.8448*(-0.1833*2.57^3+1.0383*2.57^2-1.2943*2.57+0.837)= 1.0631
beta = 25 * ((0.1 - X) * Beta006 + (X - 0.06) * Beta01) (7.5-14)
=25*((0.1-0.0804)*1.58+(0.0804-0.06)*1.06)= 1.3157
CALCULATION SUMMARY
7.5.3 - TORISPHERICAL ENDS UNDER INTERNAL PRESSURE
7.5.3.2 Required Minimum End Thickness
Required Minimum End Thickness Excl.Allow. emin :
emin = emin =3.48= 3.4796 mm
Required Minimum End Thickness Incl.Allow. :
emina = emin + c + th =3.48+0+0= 3.4800 mm
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: S1.1 Cylindrical Shell Main Shell
Connect this nozzle to the nozzle neck of another nozzle: NO
LIMITS OF REINFORCEMENT
Reduction of Limits of Reinforcement: No Reduction Required
CALCULATION DATA
PRELIMINARY CALCULATIONS
Shell Analysis Thickness eas
eas = en - c - th =5-0-0= 5.0000 mm
Nozzle Analysis Thickness eab
eab = enb - c - NegDev =4-0-0.5= 3.5000 mm
Inside Radius of Curvature
ris = De / 2 - eas (9.5-3) =1200/2-5= 595.00 mm
dib = deb - 2 * eab =610-2*3.5= 603.00 mm
Min.Nozzle Thk.Based on Internal Pressure ebp
ebp = P * deb / (2 * fb * z + P)
=0.35*610/(2*130.8*1+0.35)= 0.8200 mm
Allowable Stresses
fob = Min( fs, fb) (9.5-8) =Min(168.75,130.8)= 130.80 N/mm2
GEOMETRIC LIMITATIONS
»Check Max.Diameter of Nozzle dib/(2*ris)=0.5067 <= 1.00=1[mm] «» OK«
Min.Nozzle Thk. ebp=0.82 <= eab=3.5[mm] 23.4% OK
9.5.2.4.5 Nozzles oblique to the shell, with or without reinforcement pads.
Calculation of Stress Loaded Areas Effective as Reinforcement
Area of Shell Afs
Limit of Reinforcement Along Shell
Iso = Sqr(( 2 * ris + eas) * eas) =Sqr((2*595+5)*5)= 77.30 mm
Set In Nozzle
Afs = eas * Is (9.5-79) =5*77.3= 386.49 mm2
CALCULATION SUMMARY
Min.Nozzle Thk. ebp=0.82 <= eab=3.5[mm] 23.4% OK
9.5.2.4.5 Nozzles oblique to the shell, with or without reinforcement pads.
Limit of Reinforcement Along Shell
Iso = Sqr(( 2 * ris + eas) * eas) =Sqr((2*595+5)*5)= 77.30 mm
Limit of Reinforcement Along Nozzle (outside shell)
Ibo = MIN( Sqr(( deb - eb) * eb), ho) (9.5-76)
=MIN(Sqr((610-3.5)*3.5,)100)= 46.07 mm
Limit of Reinforcement Along Nozzle (inside shell)
Ibi = Min( Ibi, 0.5 * Ibo) =Min(20,0.5*46.07)= 20.00 mm
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: S2.1 Conical Shell kartioputki
Connect this nozzle to the nozzle neck of another nozzle: NO
LIMITS OF REINFORCEMENT
Reduction of Limits of Reinforcement: No Reduction Required
CALCULATION DATA
PRELIMINARY CALCULATIONS
Shell Analysis Thickness eas
eas = en - c - th =1-0-0= 1.0000 mm
Nozzle Analysis Thickness eab
eab = enb - c - NegDev =2-0-0.25= 1.7500 mm
ris = De / (2 * Cos( alfa)) - eas (9.5-6)
=436.85/(2*Cos(22.54))-1= 235.49 mm
dib = deb - 2 * eab =60.3-2*1.75= 56.80 mm
Min.Nozzle Thk.Based on Internal Pressure ebp
ebp = P * deb / (2 * fb * z + P)
=0.35*60.3/(2*168.75*1+0.35)= 0.0600 mm
Allowable Stresses
fob = Min( fs, fb) (9.5-8) =Min(168.75,168.75)= 168.75 N/mm2
GEOMETRIC LIMITATIONS
»Check Max.Diameter of Nozzle dib/(2*ris)=0.1206 <= 1.00=1[mm] «» OK«
Min.Nozzle Thk. ebp=0.06 <= eab=1.75[mm] 3.4% OK
9.5.2.4.5 Nozzles oblique to the shell, with or without reinforcement pads.
Calculation of Stress Loaded Areas Effective as Reinforcement
Area of Shell Afs
Limit of Reinforcement Along Shell
Iso = Sqr(( 2 * ris + eas) * eas)
=Sqr((2*235.49+1)*1)= 21.73 mm
Set In Nozzle
Afs = eas * Is (9.5-79) =1*21.73= 21.73 mm2
CALCULATION SUMMARY
Min.Nozzle Thk. ebp=0.06 <= eab=1.75[mm] 3.4% OK
9.5.2.4.5 Nozzles oblique to the shell, with or without reinforcement pads.
Limit of Reinforcement Along Shell
Iso = Sqr(( 2 * ris + eas) * eas)
=Sqr((2*235.49+1)*1)= 21.73 mm
Limit of Reinforcement Along Nozzle (outside shell)
Ibo = MIN( Sqr(( deb - eb) * eb), ho) (9.5-76)
=MIN(Sqr((60.3-1.75)*1.75,)250)= 10.12 mm
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: S1.1 Cylindrical Shell Main Shell
Connect this nozzle to the nozzle neck of another nozzle: NO
RING DATA
Location of closure opening: Outside the shell
EN 10028-7:2007, 1.4301 X5CrNi18-10 C=Cold Rolled Strip, HT: THK<=8mm 50'C,A>=35%
Rm=540 Rp=260 Rpt=234.13 fr=168.75 f20=180 ftest=270 E=197420(N/mm2) ro=7.93
WIDTH OF RING (uncorroded)..........................:Ir 5.0000 mm
THICKNESS/HEIGTH OF RING............................:enr 50.00 mm
INSIDE DIAMETER OF RING (corroded)..................:dib 150.00 mm
Size of Flange and Nozzle:
Comment (Optional):
CALCULATION DATA
PRELIMINARY CALCULATIONS
Shell Analysis Thickness eas
eas = en - c - th =5-0-0= 5.0000 mm
Ring Analysis Thickness ear
ear = enr - c =50-0= 50.00 mm
Inside Radius of Curvature
ris = De / 2 - eas (9.5-3) =1200/2-5= 595.00 mm
Allowable Stresses
for/fob = Min( fs, fb) (9.5-8) =Min(168.75,168.75)= 168.75 N/mm2
CALCULATION SUMMARY
9.5.2.4.3 Shells with openings without nozzle, reinforced by reiforcement rings.
Pressure Area Required pA(req.)
pAReqL = P * (ApsL + Apr) (9.5-7) =0.35*(93964.58+1125)= 33.28 kN
pAReqT = P * (ApsT + Apr + 0.5 * Apphi) (9.5-7)
=0.35*(47046.38+1125+0.5*0)= 16.86 kN
pAReq = MAX( pAReqL, pAReqT) =MAX(33281.35,16859.98)= 33.28 kN
INPUT DATA
COMPONENT ATTACHMENT/LOCATION
Attachment: N.1 Nozzle,Seamless Pipe luukkuyhde S1.1
Location: Along z-axis z1= 102.5
Flange Design Method: Section 11 - Taylor Forge
SHELL/NOZZLE DATA
SHELL/NOZZLE SIZE & COMMENT: N.1
EN 10216-5:2013, 1.4301 X5CrNi18-10 seamless tube, HT:AT THK<=60mm 50'C TG 4,A>=35%
Rm=500 Rp=230 Rpt=218 fs=130.8 fs20=150 ftest=250 E=197420(N/mm2) ro=7.93
OUTSIDE DIAMETER OF SHELL/NOZZLE ...................:Do 610.00 mm
WALL THICKNESS OF NOZZLE/SHELL(uncorroded)..........:s1 4.0000 mm
FLANGE DATA
FLANGE HUB: Flange Without Hub
REVERSE FLANGE: No (The bolts are located on the outside)
INSIDE DIAMETER OF FLANGE corroded..................:B 602.00 mm
OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE..........................:A 765.00 mm
THICKNESS OF FLANGE(uncorroded).....................:e 42.00 mm
CORROSION ALLOWANCE FOR FLANGE FACE.................:cf 0.00 mm
EN 10222-5:1999, 1.4301 X5CrNi18-10 forging, HT:AT THK<=250mm 50'C TG 4,A>=35%
Rm=500 Rp=230 Rpt=215.38 SFO=144.38 SFA=150 ftest=250 E=197420(N/mm2) ro=7.93
BOLTING DATA
REDUCE SAFETY AGAINST ABUSE BY CAREFULLY CONTROLLING THE BOLTING-UP TORQUE: NO
BOLTING TORQUE CALCULATION: NO
NOMINAL BOLTING SIZE & COMMENT: M24x3 ;
EFFECTIVE BOLT AREA per bolt........................:Ae 324.30 mm2
RECOMMENDED MINIMUM BOLT CENTER TO EDGE CLEARANCE...:Bce 24.00 mm
RECOMMENDED MINIMUM BOLT CENTER/RADIAL CLEARANCE....:Bcr 33.00 mm
DIAMETER OF BOLT HOLES IN FLANGE....................:d 27.00 mm
NUMBER OF BOLTS.....................................:n 16.00
BOLT-CIRCLE DIAMETER................................:C 705.00 mm
EN 10269:2013, 1.7218 25CrMo4 bar, bolt, HT:QT THK<=100mm 50'C
Rm=600 Rp=440 Rpt=440 Sb=146.67 Sa=146.67 ftest=220 E=197420(N/mm2) ro=7.93
GASKET DATA
Table H-1 Gasket factors m & y Facing: User Specified Gasket Factors
GASKET FACTOR.......................................:m 3.5000
GASKET OR JOINT-CONTACT-SURFACE UNIT SEATING LOAD...:y 25.00 N/mm2
GASKET TYPE (remark) (Optional):
OUTSIDE DIAMETER OF GASKET/RAISED FACE..............:Go 680.00 mm
GREATER VALUE OF INSIDE DIAMETER OF GASKET/FLANGE FACE:A1 602.00 mm
TEMA RGP-RCB-11.7 Include Additional Loads from Pass Partition Plate Gasket: NO
CALCULATION DATA
Large Diameter Stress Correction Factor K
k (D < 1000 mm) = 1 =1= 1.0000
GASKET DETAILS
b = MIN VALUE(2.52 * Sqr(bo), bo ) = == 11.13 mm
FLANGE LOADS
H = 0.785 * G ^ 2 * p (11.5-5) =0.785*657.74^2*0.35= 118.86 kN
HG = (2 * PI * b * G * m) * p (11.5-6)
=(2*3.14*11.13*657.74*3.5)*0.35= 56.35 kN
HD = 0.785 * B ^ 2 * p =0.785*602^2*0.35= 99.57 kN
HT = H - HD (11.5-11) =1.1886E05-99570.5= 19.29 kN
MOMENT ARMS
hG = (C - G) / 2 (11.5-14) =(705-657.74)/2= 23.63 mm
hD = (C - B) / 2 (11.5-13) =(705-602)/2= 51.50 mm
hT = (2 * C - B - G) / 4 (11.5-15) =(2*705-602-657.74)/4= 37.56 mm
BOLT LOADS
Operating condition
Wop = H + HG (11.5-8) =1.1886E05+56346.64= 175.21 kN
Bolting up condition
Wamb = PI * b * G * y (11.5-7) =3.14*11.13*657.74*25= 574.97 kN
BOLTING AREA
Am1 = Wop / Sb =1.7521E05/146.67= 1194.59 mm2
Am2 = Wamb / Sa =5.7497E05/146.67= 3920.13 mm2
Required Bolting Area Am
Am = MAX( Am1 , Am2) =MAX(1194.59,3920.13)= 3920.13 mm2
Available Bolting Area Ab
Ab (num.bolts*root area) = n * Ae =16*324.3= 5188.80 mm2
FLANGE MOMENTS
Mop = HD * hD + HT * hT + HG * hG (11.5-18)
=99570.5*51.5+19293.8*37.56+56346.64*23.63= 7183.99 Nm
Mamb = W * hG (11.5-17) =6.68E05*23.63= 15783.60 Nm
Bolt Spacing
Bs = C * PI / n =705*3.14/16= 138.43 mm
Bolt Pitch Correction Factor
CF = MAX( Sqr( Bs / (2 * db + 6 * e / (m + 0.5))) , 1) (11.5-20)
=MAX(Sqr(138.43/(2*24+6*42/(3.5+0.5))),1)= 1.1200
Mo = Mop * CF / B (11.5-27) =7183.99*1.12/602= 13.37 Nm/mm
Ma = Mamb * CF / B (11.5-26) =15783.6*1.12/602= 29.36 Nm/mm
OPERATING CONDITION
M = Mo =13.37= 13.37 Nm/mm