Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа ОШ „Јосиф Панчић“ Место Београд


2. Наставник (име и Јелена Вуковић
презиме)
3. Модел наставе (изабрати из падајућег ( )
менија):
4. Предмет: Српски језик и књижевност Разред VI

5. Наставна тема - модул: Књижевност ̶ драма


6. Наставна јединица: Драма (одлике, врсте и основни драмски појмови)

Циљ је да се ученици упознају са одликама и врстама драме и основним драмским појмовима и да буду у
7. Циљ наставне јединице:
стању да примењују научено у конкретним примерима драмских текстова у настави.

Ученици ће овладати основним појмовима који се тичу драме као књижевног рода, препознавати у
конкретним примерима драмских текстова који се обрађују у настави одлике драме и сврставати драмске
8. Очекивани исходи:
текстове у одређене драмске врсте. Такође, ученици ће користити изворе у електронском облику и интернет
у едукативне сврхе и у циљу задовољавања потребе за културом и уметношћу.
9. Методе рада: дијалошка, текстуална, демонстративна, истраживачка
10. Облици рада: фронтални, индивидуални, групни
11. Потребна опрема / компјутер, пројектор или интерактивна табла, паметни телефони, PowerPoint презентација
услови / наставна
средства / софтвер –
апликације - алати за
12. Детаљан опис начина PowerPoint презентација се употребљава у средишњем делу часа. Садржај се пажљиво анализира слајд по
употребе дигиталних слајд, јер садржи појмове који ученици треба да усвоје и доведу у везу са обрађеним драмским текстовима и
образовних материјала / примењују убудуће када се буду обрађивали драмски текстови.
дигиталних уџбеника / Google упитник се користи у завршном делу часа да би ученици проверили јесу ли овладали основним
апликација и алата* драмским појмовима и наставнику је показатељ да ли су остварени исходи часа.
У уводном делу часа, у оквиру ког се осврћемо на претходно обрађену комедију Косте Трифковића
,,Избирачица“, користи се дигитални уџбеник ̶ Читанка за 6. rазред ,,Извор“, Издавачке куће Klett, која садржи
страну рукописа ове комедије. У току часа такође се употребљава овај дигитални уџбеник, јер омогућава да се
увелича одређени део текста, што олакшава уочавање и препознавање драмских одлика на конкретном
примеру.
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
13.1. Уводни део часа У уводном делу часа обнавља се садржај обрађене Ученици наводе садржај и закључке анализе обрађене
комедије ,,Избирачица“ подстицајним питањима комедије. Износе запажања, дискутују о ликовима и
и захтевима наставника. Ученицима се приказује догађајима. Износе запажања поводом фотографије
страна рукописа ове драме, јер приказивање рукописа комедије Косте Трифковића.
тренутка стваралачког процеса може ученицима
бити занимљиво, може им приближити
уметничко стварање и заинтересовати их за
књижевно дело.
13.2. Средишњи део часа Наставник приказује припремљену PowerPoint Ученици анализирају садржај слајдова презентације и
презентацију која садржи појмове које ученици наводе, уз помоћ увеличаних сегмената текста комедије
усвајају да би разумели законитости драмских ,,Избирачица“ из дигиталног уџбеника, примере за фазе
текстова и подстиче ученике да све одлике драме драмске радње, за драмски сукоб, одлике ове врсте
и драмске појмове доведу у везу са обрађеном драмског текста, примере дидаскалија, монолага, реплика,
комедијом ,,Избирачица“ и раније обрађеним дијалога, објашњавају и приказују на примеру појам чина
драмским текстовима (на пример, ,,Кирија“ и и сцене и тако даље.
,,Аналфабета“ Бранислава Нушића). Након тога, ученици се припремају да у групама изражајно
Након тога, наставник дели ученике у групе у читају одломке комедије ,,Избирачица“ и притом схватају
којима ће изводити одломке из комедије како изгледају аудиције за улоге у драмској представи и
,,Избирачица“ притом упознајући их са радом рад редитеља.
редитеља драмске представе.
13.3. Завршни део часа Ученицима се приказује линк за Google упитник Ученици приступају Google упитнику са својих паметних
који садржи основне појмове које су упознали и телефона, раде задатке и одмах добијају повратну
усвојили на овом часу и коме треба да приступе. информацију јесу ли усвојили основне податке о драми.
На самом крају часа ученицима се препоручује На самом крају часа ученици бележе препоруке за
неколико драмских представа намењених позоришне представе које могу да погледају на интернету,
њиховом узрасту, а доступних на интернету и а за које ће линкове наћи на Едмодо платформи.
мотивишу се да погледају неку од њих. Линкови
за одабране представе се објављују на Едмодо
платформи која се користи у настави од почетка
пандемије коронавируса.
14. Линкови** PowerPoint презентација:
• ка презентацији која прати https://docs.google.com/presentation/d/1X5J7OwyJA3hpGGoTNIVQ2rDcdCDuX4uotsca8MbwSrY/edit?
час usp=sharing
• ка дигиталном образовном
садржају / алатима / Google упитник: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdzHQX-
апликацијама 0sgyvruBcSbx7RTIFXsc6pMmAbrg86aZVI1lar54Tg/viewform?usp=sf_link
• ка свим осталим онлајн
садржајима који дају увид у Линкови ка препорученим позоришним представама:
припрему за час и његову 1) ,,Аутобиографија“ Бранислава Нушића, Студио ,,Бис!“ https://www.youtube.com/watch?
реализацију v=c2IN2vxt2R4&t=15s

2) ,,Мушки дневник“, по мотивима романа Душана Пејчића, , Студио ,,Бис!“


https://www.youtube.com/watch?v=NzGlK0gzVuw
3) ,,Власт“ Бранислава Нушића, драмска секција Пожаревачке гимназије
https://www.youtube.com/watch?v=cxPQkSpCWFc&t=458s

4) ,,И ми трку за коња имамо“, Миодрага Станисављевића, Крушевачко позориште


https://www.youtube.com/watch?v=_FhtrwP66Ic&t=2516s

5) ,,Укроћена горопад“, Вилијама Шекспира, Студио ,,Бис!“


https://www.youtube.com/watch?v=QLYG-2ssyhA

15. Начини провере Оствареност исхода проверава се резултатима Google упитника, анализом погледаних препоручених
остварености исхода позоришних представа, приликом обраде наредних драмских текстова, а и у току самог часа, у
припреми за изражајно читање и у току самог читања у групама, када се употребљавају претходно
усвојени појмови.
16. Остало (нпр. стандарди,
кључни појмови,
корелација, међупредметне
компетенције и сл.)***

*Детаљно опишите на који начин се користе функције и сегменти дигиталних образовних ресурса / алата, апликација и софтвера при
реализацији овог часа.

**Уз припрему за час пожељно је приложити и линк ка презентацији или линкове ка онлајн апликацијама и алатима коришћеним за
реализацију часа (уколико су коришћене презентације и онлајн алати). Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду
презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, Zoho Show, Sway, Canva или било који други), а избор онлајн алата и апликација је у
потпуности слободан (то могу бити алати приказани на обуци, али и било који други које користите у вашем раду). Презентације треба да
буду подељене преко линка ка неком од алата за складиштење података у облаку (Google Drive, OneDrive, Dropbox…). Презентације
(линкови) се не могу слати преко онлајн сервиса као што је WeeTransfer и слични, јер је време складиштења података на оваквим
сервисима обично ограничено на 10-15 дана, након чега се линк и подаци бришу. Презентација часа може бити и у виду видео презентације
(материјала) постављене на неки од сервиса као што су YouTube, Dailymotion, TikTok…
Уколико користите дигиталне уџбенике за реализацију овог часа, довољно је само да наведете дигитални уџбеник (назив и издавача) који
користите и у реду „12. Детаљан опис“ опишете на који начин се користи (који сегменти и функције) при реализацији часа.

***Ред „16 Остало“ није обавезан, али може да утиче на избор за Базу радова.

****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТА


https://digitalnaucionica.edu.rs/

You might also like