Professional Documents
Culture Documents
Finance Mid Terms Questions and Answers
Finance Mid Terms Questions and Answers
Q1
BioTech has decided to finance the project with initial investment of $50,000 through debt
financing. The bank has offered loan at 9% interest for a period of 5 years based on 3 different
repayment methods. Recommend which method of debt financing is most cost effective and
explain why. Support your recommendation with relevant workings.
(a) All principal and compound interest are paid back on the 5th year. Show the loan
amortization table.
FV = 50,000 X ( 1+ r )n
= 50,000 x ( 1 + 0.09 )5
= 50,000 x 1.53862
=$76931.20
(8 marks)
(b) Interest are paid yearly with principal paid at end of the 5th year. Show the loan
amortization table.
Annual Interest Payment (Years 1-4) = 50,000 x 0.09 x 4 =18000
Year 5 payment= Annual interest payment + Principal payment
Year 5 payment = 4,500 + 50,000 = 54,500
Total payment = 18000+ 54,500 = 72500
Interest paid = 22,500
Year Open bal Interest Payment Closing bal
Interest 22,500
(8 marks)
(c) Pay 5 equal payments at each year inclusive of interest and principal. Show the loan
amortization table.
PMT = 12854.62
Total payment = 5 x 12854.62 = 64273.10
Interest paid= Total Payments - Loan Amount
Interest paid = 64273.10-50,000 = 14273.10
(8 marks)
(d) Recommend which method of debt financing is most cost effective and explain why.
● The amortized loan is the one with the lowest interest expense since it requires a
higher annual payment, part of which reduces the unpaid balance on the loan
and thus results in less interest being charged over the 5-year term
Q2
Bond prices and use the information in the following table.
Bond Par Value Coupon Rate Years to Yield to Price
Maturity Maturity
A $1000 10% 12 9% ?
B $1000 8% 12 9% ?
Par Value
(a) Price the bonds from the table with annual coupon payments.
Bond A:
716.07 + 355.53
= 1071.60
Bond B :
=80[1-(1.09)^-12/0.09] + 1000/(1.09)^12
= 572.86 + 355.53
= 928.39
(10 marks)
(b) Price the bonds from the table with semiannual coupon payments.
(10 marks)
[20 marks]
Bond A :
Coupon rate = 10% [ 10/2 = 5% ]
Par value = 1000
Maturity = 12 [ 2 x 12 =24 ]
YTM = 9% [ 9/2 = 4.5 ]
Q3
Preferred stock and common stock valuation: Constant growth. You are a financial analyst
for ProQuest Company, and you are looking for undervalued securities. After searching the
market, you identify Stock A and Stock B as potential purchases. Stock A is currently selling
at $380 with last dividend of $10 and constant growth rate of 5%, while Stock B is a
preferred stock, currently selling at $60 with a $5 dividend paid each year. Answer the
following questions on the basis that you believe the required rates of return for both stocks
should be 8%:
D0 = 10
g= 5%
r=8%
D1=D0(1+g)
=10(1+0.05)
=10(1.05)
= 10.5
P0= D1/(R-g)
P0 = $350
(5 marks)
b. How much would you pay for Stock B?
Value = $60
Dividend = $5
R= 8%
Stock A is undervalued since current market price i.e. $100 is less than $120 as
calculated above.Stock B is overvalued since current market price i.e. $60 is higher than
$50 as calculated above.
(10 marks)
[20 marks]
Q4
Debt: 13,000, 6.2 percent coupon bonds outstanding, with 15 years to maturity and a
quoted price of 107. These bonds pay interest
semiannually.
Common stock: 345,000 shares of common stock selling for $73.50 per
share. The stock has a beta of .90 and will pay a
dividend of $3.35 next year. The dividend is expected
to grow by 5 percent per year indefinitely.
Preferred stock: 10,000 shares of 4.1 percent preferred stock selling at $86
per share.
Market: 12 percent expected return, risk-free rate of3.5 percent, and a 35 percent tax
rate.
Calculate the WACC for Parrothead Enterprises.
fv= 1000
Common stock
fv= 1000
cp= 73.50
DI =3.35
P0 = 73.50
Growth rate = 5%
= 9.56 %
= 11.15%
= 10.355%
Preferred stock
Cp = 86
13910000+860000+25357500=40127500
Weight of debt
860000/40127500=0.0214
860000/40127500=0.0214
Weight of common stock
25357500/40127500 = 0.6319
[30 marks]
{100 marks}