Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ŠKOLA: Osnovna škola

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: Broj: 2


Predmet:: Muzička kultura Razred: I
Nastavna jedinica: PJEVANJE I SVIRANJE „Djeca rastu,“ Asim Horozić
Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli,
f) CD player g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni

Cilj sata:. Izražajno pjevati i jasno izgovarati tekst obrađene pjesme, slušno percipirati muzičko
izražajne sastavnice pjesme
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti):
Usvajanje teksta i melodije pjesme, učestvovanje u zajedničkom pjevanju i poštovanje pravila, razumijevanje
i korigiranje grešaka u pjevanju
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija):
Razvijanje opsega glasa, muzičko pamćenje i koordinacija pjevanja i pokreta, glasnoće tona i zapisivanja
istog dogovorenim znakovima., razvijanje osjećaja za dinamiku, potreba za muzičkim izražavanjem
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti):
Razvijanje pozitivnog stava prema slušanju vrijednih umjetničkih dijela, afirmiranje potrebe za slušanjem
muzike te razvijanje estetske osjetljivosti učenika

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


Upjevavanje- ponavljanje brojalice „En, ten, tini“
Motivacija (pričanje kratke priče učenicima)
Djeca se od pamtivijeka vole igrati. Bile to igre skrivača, lovice, penjanja
po drveću, igre s lutkama ili sportske igre. Ranije djeca nisu imala mnogo
igračaka, pa su igre osmišljali sami u slobodno vrijeme. Sastajali su se
pred školom ili na livadi, i plesali i smišljali nove pjesmice. Kako su
uvijek bili veseli i svojim smijehom i igrom ukrašavali svijet mnogi
pjesnici su pjevali o djeci, ljepoti njihove igre i načinu na koji oni
ukrašavaju svijet. Takav jedan pjesnik je i Asim Horozić koji je napisao
mnoge lijepe pjesme za djecu pa tako i pjesmu „Djeca rastu.”
Razgovor i najava nastavne jedinice
2. GLAVNI DIO SATA:
Slušanje pjesme
Razgovor o pjesmi, kako im se dopada, koja osjećanja u njima budi, da li su prepoznali neki
instrument...
Ponovno slušanje
Zajedničko pjevanje, igra jeke
Učenici pjevuše pjesmu, ritam prate pokretima prstiju, a zatim sviraju ritam pljeskanjem te
stupanjem
3. ZAVRŠNI DIO SATA:
Pohvale učenika i upute za rad kod kuće- otpjevati pjesmu dragoj osobi, ko zna možda ćeš imati
priliku i da nekoga naučiš!
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ……………………………….

You might also like