Professional Documents
Culture Documents
Mao Ni Edited Greg
Mao Ni Edited Greg
Mao Ni Edited Greg
Building
Submitted by:
Christian Lance S. Cenon
Greg F. Felizarta
Jaryl Van I. Oliveros
Jeoffrey G. Bardon
Mark Elgen Ganot
Rodrigo Siguar
Submitted to:
Dr. Cresencio Genobiagon Jr.
June 2021
PROJECT SUMMARY:
The goal and purpose of this study is to analyze the Fire protection Systems of the College of
Hospitality Education at University of Mindanao Matina campus, Davao City. Only the building itself
is analyzed in this project. This report provides prescriptive base analysis focusing on the sprinkler
system. The Resources used are the buildings floor plan’s available pages from the building’s
blueprints, and the building’s sprinkler plans is based and according to Fire protection Handbook, and
NFPA 13, NFPA 14.
While the building’s systems all meet code requirements, and the building performed adequately in a
simulation, the University needs to ensure that the College of Hospitality Education Building is never
occupied over its maximum capacity during special events and in its average occupants every day.
Overfilling the space can lead to crowding, which could potentially cause life-threatening accidents
such as stampede and delays in evacuation. The University must implement fire safety management
not only during special events held in the College of Hospitality Education Building but also from
day-to-day operation. This is to ensure safety of all faculty staffs and students. It is better to be
proactive that reactive is such situations.
INTRODUCTION
The College of Hospitality Education Building is one of the most occupied building during
the school year. Students from other colleges enters this building for their classes. This is also the
building where the exit of the students when they go to NCCC mall before. Due to its accessibility to
the students, it is important that this building must have enough protection when it comes accidents
such as fire. This is because the safety of the faculty and the students is the main priority. This is to
avoid any casualties and to prevent any further damage. Figure 1 below shows the map of the UM
campus, with the College of Hospitality Education with a red circle and arrow. From the map this
building can be seen on the southern part of the campus.
System Type
The Gymnasium of the University of Mindanao Matina Campus is outfitted with a wet pipe
system and fast response sprinklers. A wet pipe system is defined as a sprinkler system that uses
automated sprinklers attached to a piping system that already contains water in Section 3.4.11 of the
2016 Edition of NFPA 13.
Occupancy Classification by rooms
Every room on campus is classified as either light danger or ordinary hazard (group 1).
According to NFPA 13, light hazard occupancies are ones in which the amount and/or combustibility
of the contents is restricted, and the projected flames have modest heat release rates. Ordinary hazard
(group 1) occupancies are those with low combustibility, a moderate number of combustibles, and
projected fires with moderate heat release rates, according to NFPA 13 Section 5.3.1.
Structure The risk assessment is based on the National Fire Protection Association's (NFPA) 13
standard. According to NFPA 13, light hazard occupancies are ones in which the amount and/or
combustibility of the contents is restricted, and the projected flames have modest heat release rates.
Ordinary hazard occupancies are ones in which the combustibility is low, the amount of combustibles
is moderate, and the expected flames release moderate heat, according to Section 5.3.1 of NFPA 13.
• Room “A”
Floor Area = 3.5 x 7 = 24.5 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 24.5/12.1
= 2.02 ≈ 2 sprinklers
• Room “B”
Floor Area = 3.5 x 7 = 24.5 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 24.5/12.1
= 2.02 ≈ 2 sprinklers
• Room “C”
Floor Area = 3.5 x 7 = 24.5 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 24.5/12.1
= 2.02 ≈ 2 sprinklers
• Room “D”
Floor Area = 5 x 7 = 35 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 35/12.1
= 2.89 ≈ 3 sprinklers
• Room “E”
Floor Area = 11 x 7 = 77 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 77/12.1
= 6.36 ≈ 6 sprinklers
• Room “F”
Floor Area = 18.5 x 9 = 166.5 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 166.5/12.1
= 13.76 ≈ 14 sprinklers
• Room “G”
Floor Area = 2.5 x 18.5 = 46.25 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 46.25/12.1
= 3.8 ≈ 4 sprinklers
• Room “B”
Floor Area = 9 x 6.75 = 60.75 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 60.75/12.1
= 5.02 ≈ 6 sprinklers
• Room “C”
Floor Area = 9 x 6.75 = 60.75 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 60.75/12.1
= 5.02 ≈ 6 sprinklers
• Room “D”
Floor Area = 9 x 6.75 = 60.75 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 60.75/12.1
= 5.02 ≈ 6 sprinklers
• Room “E”
Floor Area = 9 x 6 = 54 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 54/12.1
= 4.46 ≈ 5 sprinklers
• Room “F”
Floor Area = 12 x 9 = 108 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 108/12.1
= 8.9 ≈ 9 sprinklers
• Room “G” or Hallway
Floor Area = 2.5 x 45 = 112.5 sq. m
Protection Area = 12.1 sq. m
No. of Sprinklers = Floor Area/Protection Area
= 112.5/12.1
= 9.29 ≈ 9 sprinklers
Ground Floor
Ground Floor
Room “A”
No. of sprinkler 2
Pipe size 1”
Total pipe length = 6.25 m
Distance of head to wall = 1.75m (x-axis)
Distance of head to wall = 3.5 (y-axis)
Room “B”
No. of sprinkler 2
Pipe size 1”
Total pipe length = 6.25 m
Distance of head to wall = 1.75m (x-axis)
Distance of head to wall = 3.5 (y-axis)
Room “C”
No. of sprinkler 2
Pipe size 1”
Total pipe length = 6.25 m
Distance of head to wall = 1.75m (x-axis)
Distance of head to wall = 3.5 (y-axis)
Room “D”
No. of sprinkler 3
Pipe size 1 1/4”
Total pipe length = 8.75 m
Distance of head to wall = 2.5m (x-axis)
Distance of head to wall = 3.5 (y-axis)
Room “E”
No. of sprinkler 6
Pipe size 2”
Total pipe length = 23.25 m
Distance of head to wall = 5.5 (x-axis)
Distance of head to wall = 3.5 (y-axis)
Room “F-1”
No. of sprinkler 7
Pipe size 2”
Total pipe length = 25.25 m
Distance of head to wall = 4.5m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “F-2”
No. of sprinkler 7
Pipe size 2”
Total pipe length = 27.25 m
Distance of head to wall = 4.5m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “G”
No. of sprinkler 4
Pipe size 1 1/2”
Total pipe length = 13.75 m
Distance of head to wall = 4.625m (x-axis)
Distance of head to wall = 1.5 (y-axis)
Room “A”
No. of sprinkler 6
Pipe size 2”
Total pipe length = 18.625 m
Distance of head to wall = 3.375m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “B”
No. of sprinkler 6
Pipe size 2”
Total pipe length = 18.625 m
Distance of head to wall = 3.375m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “C”
No. of sprinkler 6
Pipe size 2”
Total pipe length = 18.625 m
Distance of head to wall = 3.375m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “D”
No. of sprinkler 6
Pipe size 2”
Total pipe length = 18.625 m
Distance of head to wall = 3.375m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “E”
No. of sprinkler 5
Pipe size 1 1/2”
Total pipe length = 13.75 m
Distance of head to wall = 3.375m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “F”
No. of sprinkler 9
Pipe size 2”
Total pipe length = 30.25 m
Distance of head to wall = 6m (x-axis)
Distance of head to wall = 4.5 (y-axis)
Room “G”
No. of sprinkler 9
Pipe size 2”
Total pipe length = 50 m
Distance of head to wall = 5m (x-axis)
Distance of head to wall = 1.25 (y-axis)
Design Calculation
Our presentation deals with hydraulic calculations of the wet sprinkler system of a GET
building under Light Occupancy Hazard Classification. The area cover by sprinkler is 146 sq.ft
with a water density of 0.15gpm/sq.ft, the sprinkler K-factor is 8 and the C-factor of pipe is 120
for Black Steel.
Flow Rate(gpm) @ end sprinkler
Q = Area x Density
Q = 146 x 0.15 = 21.2 gpm
For required pressure
Q = (K)(P)1/2
P = (21.2/8)2
P = 7 psi - so it fits to a minimum pressure.
Formula for Friction loss
4.52 x Q 1.85 xL
Pf = 1.85 Formula for Flow adjustment
C x D 4.87
PH
Qadj =Qx
√PL
Where:
Qadj = adjusted flow rate
Q = calculated flow rate
PH = High Pressure
PL = Low Pressure
Total Pt 87.98
Sprinkler Flow Pipe size Fittings Pipe C- Pressure Req. K-
(gpm) & Equivalent facto Loss Pressure factor
Location
Devices Length r
(psi) (psi)
Tot 16.4 Pe 0
C q 47.68 Nom. 3.5” Lgt 16.4 Pt 32.3
h 9
None 120 8
Ftg 0 Pf 1.6
Tot 17.3 Pe 0
HQ
WHp=
3960
H = height ΔP in ft. (115 ft)
Q = flow rate (GPM) (546.53 = 550)
115 ft . x 550
WHp= =15.97 Hp
3960
WHP
Hp rating, @ 70% efficiency: Hp rating= =¿22.817 hp
.7
HQ (.01) 115ft . x 55
WHp= = =1.59 hp
3960 3960
WHP 1.59 hp
Hp rating, @ 70% efficiency: Hp rating= = =2.27=2.5 hp
.7 .7
https://www.theprojectestimate.com/black-iron-steel-pipes-price/
Ground Floor & Second Floor
Pipe Size Price per length in Total length No. of length Cost (Php)
Php (6 meter) (meter)
1” 1,077.00 18.75 4 4,308.00
1 ¼” 1,470.00 8.75 2 2,940.00
1 ½” 1,701.00 13.75 + 13.75 5 8,505.00
2” 2,268.00 50.5 + 104.75 26 58,968.00
3½“ 7,219.00 59.5 + 50 (19) 19 137,161.00
Total cost - - - 211,882.00
Sprinklers Costing
Sprinkler Type No. of sprinkler needed Cost (Php)
Upright Sprinkler 76 19139.08
Pendent Sprinkler 16 4835.04
Total cost - 23974.12
Supports Cost
Fittings Cost
(Source: https://www.theprojectestimate.com/black-iron-steel-pipes-price/)
Pump costing