Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Урок 5

Тема. Грецькі міфи.«Дедал та Ікар». «Нарцис»


Мета: збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження учнів,
удосконалювати навички читання, розвивати зв’язне мовлення, виховувати
зацікавленість грецькою міфологією.

Обладнання: відео

ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда за змістом міфу «Геракл і критський бик»

II. Вивчення нового матеріалу


1. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда.
— Над якою темою ми зараз працюємо?
— Що таке міф?
— З якої мови походить слово міф?
А на сьогоднішньому уроці повторимо міф стародавньої Греції «Дедал та
Ікар» (4 клас) і прочитаємо міф «Нарцис»

2. Відповідь на питання за змістом.


 Ким був Дедал? (Митцем, різьбярем, будівничим)
 Чому жерці у храмах прив’язували Дедалових дерев’яних богів? (Щоб
неповтікали, бо вони здавалися живими)
 Як звали учня Дедала? (Талос)
 За що майстер був вигнаний з Афін? (Нібито за причетність до
смерті свого талановитого учня Талоса)
 Куди вирушив Дедал? (На острів Кріт до царя Міноса)
 Ким доводився Дедалові Ікар? (Сином)
 Яке лихо спіткало царя Міноса і царицю Пасіфаю? (У них народилося
чудовисько з головоюі хвостом бика - Мінотавр)
 Що побудував Дедал для Мінотавра? (Лабіринт)
 Про що просив митець царя Міноса? (Відпустити його додому, на
батьківщину)
 Як вирішив дістатися батьківщини Дедал? (Небом)
 З чого виготовив крила майстер? (З пір’я і воску)
 Про що попереджав сина Дедал? (Щоб у повітрі він не піднімався
дуже високо, бо сонце розтопить віск, і не опускався дуже низько,
щоб хвилі не намочили крила)
 Чому загинув Ікар? (Він не послухався батькової перестороги і
піднявся високо до сонця)
 Як пам’ять про Ікара увічнилася на землі? (На його честь був названий
острів Ікарія та Ікарійське море)
 Яким чином Мінос вирішив вивідати місцеперебування Дедала?
(Запропонував загадку з мушлею)
 Як Дедал виконав це завдання? (Прив’язав нитку до мурашки і пустив
їїу мушлю)

3. Висновки
 Яку одвічну мрію людства втілено у цьому міфі? (Мрію про підкорення
небесного простору)
 Які географічні назви знаходять своє пояснення у переказі? (Названі на
честь героя міфу острів Ікарія та Ікарійське море)
 Чому у віках залишилося ім’я нестримного Ікара, а не розумного,
талановитого Дедала?(Ікар є втіленням непереможного потягу до
неба, за що він ладен був віддати своє життя)

4. Міф «Дедал та Ікар» у пам’ятках світового мистецтва


Сюжет цього міфу використовувався багатьма митцями. Дуже відомим є
картина Ван Дейка «Дедал та Ікар» (с. 22).

5. Розгляньте картину «Дедал та Ікар».


 Який епізод міфу ілюструє це зображення?
 Що роблять герої міфу?

6. Висновки
Міф про Дедала та Ікара дуже популярний через те, що Дедал є
втіленнямлюдини-майстра, митця, а Ікар - нерозважної, але сміливої людини,
що йде назустріч небезпеці.

7. Робота з підручником
 Прочитаємо коментар на с. 22

8. Визначення головної думки твору (у своїй творчості людина не має


межі, вона прагне найбільших висот – успіхів, і при цьому не зважає
на небезпеки).

2.Читаємо міф «Нарцис» (с. 23)

Вікторина до міфу «Нарцис»


 Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав
майбутнє)
 Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея)
 Про що хотіла дізнатися у віщуна Ліріопея? (Чи довго буде жити її
син, бо він - смертний?)
 Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що
Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить)
 Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі)
 Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо)
 Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те,
що вона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її
сестрами - німфами.)
 За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і
дівчат)
 У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе,
побачившисвоє віддзеркалення у воді)
 Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на
прекрасну білу квітку - нарцис.)
 Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не
зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на
каміння, а голос живе й досі)

Висновки
 Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та
квітки нарциса)

Доведіть, що цей переказ - міф.


Міф «Нарцис» у пам’ятках світового мистецтва
 Розглянемо репродукцію картини Дж. В. Вотерхауса «Ехо і Нарцис».
 Який саме епізод з міфу зображений на картині?
 Що відчуває в цей час юнак?
 Які почуття переживає німфа Ехо? Як це передано у виразі її обличчя?

Висновки
Міф про трагічну долю Нарциса був дуже популярний не тільки у давнину.
Легенда про горду людину, яка любить лише себе самого, широко відома і в
наш час.

Цікаво!
У сучасній мові нарцис (у перен. знач.) - самозакохана людина.

IV. Підсумок уроку


— Що цікавого дізналися на уроці?
— Відповіді на запитання підручника.
— Який розділ ми закінчили вивчати?

Домашня робота
с. 26. «Пігмаліон і Галатея» (прочитати, скласти план)
Інформація для вчителя. На уроці використовується підручник:
Ніколенко О. М., Конєва Т. М., Орлова О. В. та ін.: Світова література:
підруч. для 6 кл.загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2014.

You might also like