Professional Documents
Culture Documents
Ali Nizar
Ali Nizar
Ali Nizar
6
7
8
Electrostatic Stress
:
Capacitance
(F)
V (C) Q
C
C = Q / V F (Coulomb / Volt) (1-1)
C = A /d
o r
r d A
o 4 10 7 0
9
:C
(1 F =106 F
nF µF
pF
Prefix
10
Series-connected capacitors :
V = V1 + V2 + V3 (1-2)
Q
C= (1-3)
V
Q
V=
C
Q Q1 Q 2 Q3
= + +
C C1 C2 C3
11
1 1 1 1
= + + (1-4)
C C1 C2 C3
Q = Q1 = Q2 = Q3 (1-5)
1 1 1 C C2
= 1
C C1 C2 C1 C 2
C1 C 2
C (1-6)
C1 C 2
n
1 n 1 (1-7)
C i 1 Ci
1 1 1 1
= + +
C C1 C2 C3
12
1 1 1 1
= + + = 0.05 + 0.25 + 0.2
C 20 4 5
1 1
= 0.5 =C= = 2µF = 2×10-6 F
C 0.5
Q = Q1 = Q2 = Q3 = C×V
-6 -6
Q = 2×10 × 600 = 1200 ×10 C
6
Q 1200 10
V1 = 6
60 V
C1 20 10
6
Q 1200 10
V2 = 6
300 V
C2 4 10
Q 1200 10 6
V3 = 240 V
C3 6
5 10
13
12 F 4 F
100 V
C1 C 2 4 12 48
C 3 F , C 3 10- 6 F
C1 C 2 4 12 16
Q = Q1 = Q2 = C×V
-6 -4
Q = 3×10 × 100 = 3 ×10 C
4
Q 3 10
V1 = 75 V
C1 6
4 10
4
Q 3 10
V2 = 25 V
C2 6
12 10
100V
V1 + V2 = 75 + 25 = 100V
14
Parallel -connected capacitors
Q3 Q2 Q1 Q
Q = Q1 + Q2 + Q3 (1-8)
Q = V×C
15
V×C = V
V×C1 + V×C
V 2 + V×C
V 3 (1-9
9)
C = C1 + C2 + C3 (1-11
1)
n
C= Ci (1-12
2)
i 1
10 F 12 F 8 F
2200 V
C = C1 + C2 + C3 = 8 + 12 + 10 = 30 F
16
C = 8 + 12 + 10 = 30 F
-6
C = 30×10 F
V = V1 = V2 = V3 = 200V
Q = 6.0×10-3 C
8 F 2 F
300V
17
( - )
C1 C 2 2 8
C= = 1.6 F
C1 C 2 2 8
Q1 = Q2 = Q = 4.8 x 10-4 C
Q 4.8 10 4
V1 240 V
C1 2 10 6
Q 4.8 10 4
V2 60 V
C2 8 10 6
( - )
18
C = C1 + C2 = 2 + 8 = 10 F
V1 = V2 = V = 300 V
C1 =8 F, C2=5 F, C3 =3 F
100V
( - )
C2
a, b C3
Cab = C2 + C3 = 5 + 3 = 8 F
a, c C1 Cab
19
C1 Cab 8 8
Cac = = 4 F , Cac = 4 x 10-6 F
C1 Cab 8 8
Cab , C1
Q
Q = Cac V = 4 x 10-6 x 100 = 4 x 10-4 C
Q 4 10 4
V1 = 50 V
C1 6
8 10
Q 4 10 4
V2 = 50 V
Cab 8 10 6
Q1 = Q1 = 4 x 10-4 C
V
dQ Q
dW = V dQ
dW = V×dQ
Q
Q = C×V
dQ = C×dV
20
dW = C×V×dV
V
V V
v2 1
W= C v dv C C V 2 Joules (1- 13)
0
2 2
0
Q
Q =CV , V=
C
1 2 1 1 Q2
W= CV QV Joules (1- 14)
2 2 2 C
A (m2)
d
1 CV2 1 A V2
W=
2 Ad 2 d Ad
1 V 2
( ) (1- 15)
2 d
1 1 1 D2
E2 DE Joules /m 3
2 2 2
10 F 1000V 20 F
100V
21
Q1 = C1 V1 = 20 x 10-6 x 1000 = 0.02 C
C = C1 + C2 = ( 20 + 10 ) x 10-6 = 30 x 10-6 F
1 1
W1 = C1 V12 C 2 V22
2 2
1 1
W1 = 20 10 6 (1000)2 10 10 6 (100)2 = 10.05 Joules
2 2
1 Q2
W2 =
2 C
Q
Q = Q1 + Q2 = 0.02 + 0.001 = 0.021C
1 Q2 1 ( 0.021) 2
W2 = = 7.35 Joules
2 C 2 6
30 10
Q 0.021
V = 700 V
C 6
30 10
22
2 F
200V 20 F 4 F
12 F 6 F
300V
C1 =5 F, C2=16 F, C3 =4 F
120V
23
C1 = 5 F, C2= 4 F, C3 =10 F , C4= 3 F, C5= 7 F
600V
V1 , V2 , V3
15 F 1100V 25 F
150V
24
25
26
27
Laclanche Cell
( Manganic Cell
(NH4 CI)
28
29
.
30
.
(Pb) .
(Pb O2)
( H2 SO4 )
31
1.21
2.2 1.18
1.8
2.6
:(Sulfation)
(Pb SO4)
32
(Nickel Cadmium )
20%
6.8 100
1.2 100
H × A AH
(300AH) 300
600
33
R
R=V/I
V = I×R
I V (Resistance) R
(Ohm) Volt/Ampere R
V _
+
I R
34
E n
r
nE
nr
R+nr
n E
I=
R n r
R << n r
n E E
I= =
n r r
I
n r << R
n E E
I= =n
R R
n
R
1/n) r
35
R+ (r/n)
E
I=
R (r / n)
r / n << R
I= E/R
n I = n ( E /r ) R << r / n
n
m
n× r
n× r /m m
R + ( nr /m )
En
n E m nE N E
I= =
R (n r / m) m R nr m R n r
N
N = m×n
36
m×R + n×r
y = m×R+n×r
= ( m R )2 ( n r ) 2
=( m R n r ) 2 2 m R nr
m×R = n×r
I2 R R
I2 R I2 r R r
R r
2 1.5V
2
37
E = 1.5× 4 = 6 V
rint. = 2 × 4 = 8
E 6
I 0.6A
rint rext 8 2
E = 1.5 V
E 1.5
I 0.6A
rint rext 0.5 2
38
E = 1.5 x 2 = 3V
1 1
2
4 4
E 3
I 0.75A
rint rext 2 2
E
ri
R
V
V = E I×ri = I×R
E= I (R + ri)
dP
dI
E = 2×I× ri
R = ri
39
m×R = n×ri
Imax
r.i << R
Imax
R << r×i
0.8 1.4 V 15
30
E = 15 x 1.4 = 21V
= 0.8 x 15 = 12
= 12 + 30 = 42
I = 21 / 42 = 0.5 A
V = E I×r = 21 0.5×12 = 15 V
40
2 2.1 V 5
n R r
N m
m×n = N = 24 (4.2)
4-2 4-1
n=8 m=3
n E 8 2.1
I= = = 1.63 A
R (n r / m) 5 (8 2)/ 3)
41
1.0 1.5V
1.5 2V
10
2.0 0.6A
12 0.2A
42
43
44
Electric Current
45
3 2 -1
t Q I
dQ
Coulomb /second ( C / s) I (3-1)
dt
A Ampere
1 Ampere = Coulomb /second
46
Q
I Ampere (A) (3-2)
t
0.001 A mA
(0.000001A) µA
3-2
dQ
I (3-2-a)
dt
dt vdt v
n A
n×A×v×dt dt
dt e
dq = e×n×v×A×dt (3-3)
dQ
I
dt
n e v A (3-4)
47
J
J = I / A = n×e×v (3-5)
A
dA
J = dI / dA (3-6)
Quantity of Charge
t I
48
Electric Potential
Electromotive Force
V Volt E
49
Resistance and Ohms law
R=V/I (3-8)
I V (Resistance) R
Ohm Volt / Ampere R
I R
V
I
R
.
50
.
L
A
L
R ( ) (3-9)
A
Resistivity
A m L Ohm_meter _
2
m
(Conductivity
1 L
(mho) (3-10)
RA
51
G Conductance
-1
ohm) mho G G = 1 / R ( mho )
S (Siemens
T = 0 (1+ 0 T) (3-11)
0 T
T
L oL
RT ( ) , Ro ( )
A A
T
L o L (1
RT oT)
A A
RT = R0 ( 1+ 0 T) (3-12)
T2 T1
52
10
T
T
T1 = 0 /(1+ 0 T1 ) (3-15)
T1 T1
T R
5 mm 5m
20oC 20oC
1.72 10 8 .m
53
R= L/A
A L
A= D2 /4
D
200o C 7.8 0o C 7
200o C
R0 = RT1 [ 1+ T1 ( T0 T)]
7 = 7.8 [ 1+ T1 ( 0 T)]
T1 = -.8/(7.8×200) = -5.128×10-4
54
o
15 10% 25
20o C 50o C
30
RT = R0 ( 1+ 0 T)
R15 = 25 = R0 ( 1+ 15 0 ) ,
R50 = 25+2.5 = 27.5 = R0 ( 1+ 50 0 )
30
T = 850 C
T
T = 85 20 = 65° C
55
Electric Power and Energy
R I
V
dt dQ
dQ = I dt
dW = V dQ = V I dt
P = dW / dt = V I dt / dt = V I (3-16)
joule/s P
(Watt
V = I×R , I = V / R
P
P = V×I = I2 R = V2 / R Watt (3-17)
E
W
56
Efficiency
= Po / Pi (3-20)
Pi Po
Pi I E
Pi = Po + Ploss (3-22)
Ploss
Ploss = I2 R
R I
= W o / Wi
Wi Wo
16 V 2K
I
I = V / R = ( 16 / 2000 ) = 8 m A
R V
57
4A 5
P = I2 R = (4)2 (5) = 80 W
60 W
t P
80%
120 V 8A
% = ( Po / Pi ) (100 %)
Pi = V I = (120) (8) = 960 W
Po
0.80 = ( Po / 960)
58
Po = ( 0.8 )×(960 ) = 768 W
hourse_ Power ( hp
P120
P20 = V2 / R20
R20 = V2 / P20 = (110)2 / 220 = 55
R120 = R20 [ 1 + 20 ( 120 20 ) ] = 55 [ 1 + 0.00393 ( 100 )]
= 76.615
59
RT
RT = R1 + R2 + R3
N
RT = R1 + R2 + R3 + --------------- + RN (3-23)
I
I = E/RT A (3-24)
60
R1
P1 = V1 I1 = I12 R1 = V12 / R1 W (3-26)
Pdel = E×I W
N
(Pdelivered )
R3 R2 R1 V3 V2 V1
R3 R2 R1
3-23 RT
RT = R1 + R2 + R3 = 2 + 1 + 5 = 8
I
I = E / RT = 20 / 8 = 2.5 A
R3 R2 R1 V3 V2 V1
61
V1 = I R1 = (2.5) (2) = 5 V
V2 = I R2 = (2.5) (1) = 2.5 V
V3 = I R3 = (2.5) (5) = 12.5 V
V1 + V2 + V3 = 5 + 2.5 + 12.5 = 20V
R3 R2 R1
P1 =I12 R1 = (2.5)2 (2) = 12.5 W , P1 =V1 I1 = (5) (2.5)= 12.5 W
P2 = I22 R2 = (2.5)2 (1) = 6.25 W , P2 = V2 I2 = (2.5) (2.5) = 6.25 W
P3 = I32 R3 = (2.5)2 (5) = 31.25 W, , P3 = V3 I3 = (12.5) (2.5)= 31.25 W
V2 I RT
R 1 = R3 = R4
RT = N×R1 + R2 = (3)×(7) + 4 = 25
I = E / RT = 50 / 25 = 2 A
V2 = I×R2 = (2) × (4) = 8 V
62
RT =12K
I = 6mA
E R1
R1
RT = R1 + R2 + R3
12 = R1 + 4 + 6
R1 = 12 10 = 2k
E
E = I RT = (6×10-3) ×(12×103) = 72 V
V1 = I R1 = (6×10-3) ×(2×103) = 12 V
V2 = I R2 = (6×10-3) ×(4×103) = 24 V
V3 = I R3 = (6×10-3) (5) × (6×103) = 36 V
V1 + V2 + V3 = 12 + 24 + 36 = 72V = E
63
R =100
ET = E1 + E2 + E3
ET = 50 + 30 + 40 = 120 V
I = ET/R = 120/100=1.2 A
64
R =10
ET = 20 - 25+ 50 + 30 - 15 = 100V
I = ET/R = 60/10=6A
65
Kirchhoffs Voltage Law
a
a, b, c, d, a
-I1 R1 I2 R2 - I3 R3 +E = 0 , or
E= I1 R1 +I2 R2 + I3 R3
66
a, d, c, b, a
- E + I 3 R3 + I 2 R2 + I 1 R 1 = 0 , or,
E= I1 R1 +I2 R2 + I3 R3
I V2
R3 R1
67
-E + V3 + V2 + V1 = 0
V2 = E - V1 - V3 = 54 - 18 - 15 = 21 V
I = V2 / R2 = 21 / 7 = 3 A
R1 = V1 / I = 18 / 3 = 6
R3 = V3 / I = 15 / 3 = 5
7 7
50 12.5 I(4 + 4 + 7) =0
37.5 = 15×I
68
I = E / R T = (37.5) / 15 = 37.5 / 15 = 2.5A
V7 = I×R = (2.5)× (7) = 17.5 V
P7 = I2 R = (2.5)2×(7) = 43.75 W
I1 I2 I3
ABCDA
I2 = - 0.2143 A ,
I1 = 0.6786 A
(I1 + I2) = 0.6786 - 0.2143= 0.4643 A
69
Voltage Divider Rule
R T = R 1 + R2
RT
E
I
RT
E R1 E
V1 I R1 R1
RT RT
E R2 E
V2 I R2 R2 I = E / RT
RT RT
Rx E
Vx
RT
(3-28)
R6 E V6 R6
V6
RT
70
V3 V1
V3 V1
R1 E 2 103 45
V1
RT (2 5 8) 10 3
90
V1 6V
15
R3 E 8 103 45
V3
RT (2 5 8) 103
360
V1 24 V
15
71
GT G
GT = G1 + G2 + G3 + --------- GN (3-29)
(R = 1 / G ) R G
1 1 1 1 1
.............. (3-30)
RT R1 R2 R3 RN
RT
RT
GT
72
1/RT = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
= 1/2 + 1/4 + 1/5 = 0.95 S
RT = 1/0.95 = 1.053
GT = 0.95 S
R N
1 1 1 1 1 N
..............
RT R R R R R
RT
R
RT
N
G N GT
GT = N×G
73
RT
RT
RT = R / N = 2 / 4 = 0.5
RT R2 R1
1 1 1 R1 R 2
RT R1 R2 R1R 2
R1 R 2
RT (3-31)
R1 R 2
RT R3 R2 R1
R1 R 2 R 3
RT (3-32)
R1R 2 R1 R 3 R 2 R 3
74
I2 I1 RT
3-31
RT 3-31
= I× RT = 12×1.3333 =15.9996V
I1 = 15.9996/2 = 7.9998A
I2 = 15.9996/4 = 3.9999A
3-32
RT 3-32
75
RT = R1×R2×R3 / ( R1×R2 + R1×R3 + R2×R3 )
= (2)×(4)×(5)/[(2)×(4)+(2)×(5)+(4)×(5)] = 40/38 = 1.053
R3 R2 R1
RT = 16k R3 = 2R2 R2 = 2R1
76
R1 = 1.75 ×16 = 28
R3 R2
R2 = 2R1 = 2×28 = 56 , R3 = 4R1 = 4×28 = 112
I2 I1 IS RT
I2 I1 Is RT
RT = R1×R2/( R1 + R2 ) = (9×18)/(9 + 18 ) =162/27 = 6
IS = E/RT = 27/6 = 4.5 A
I1 = V1/R1 = E/R1 = 27/9 = 3A
I2 = V2/R2 = E/R2 = 27/18 =1.5A
IS = I1 + I2 = 3 +1.5 = 4.5A
77
4
IS E R3
P2 R2 I2
IS E R3
1 1 1 1
R T R1 R 2 R 3
1 1 1 1
4 10 20 R 3
1 1
0.25 0.1 0.05 0.15
R3 R3
1
0.1 , R 3 10
R3
E = V1 = I1 R1 = (4×10) = 40 V
IT = E/RT = 40/4 = 10A
P2 R2 I2
V2 E 40
I2 2A
R2 RT 20
78
Kirchhoffs Current Law
I3 = I1 + I2
I2 I1 I3
I2 I1
I1 = I2 + I3 + I4 I4 I3
79
I5 I3
a I3
I3 = I1 + I2 = 4 + 3 = 7 A
b I5
I3 = I4 + I5
7 = 1 + I5
I5 = 7 1 = 6 A
80
I = V/RT I Rx Ix
V = Ix R x Rx V
I = V/RT = Ix Rx /RT
RT
Ix = (RT/Rx ) I (3-33)
I1
I1 = ( RT/R1 ) I
I2
I2 = ( RT/R2 ) I
RT
RT = R1× R2 / ( R1 + R2 )
I1 = ( RT/R1 )\I = [(R1 R2/( R1 + R2 ))/R1] I
81
I1
I1 = I×R2/(R1+ R2) ( 3-34 )
I2
I2 = I× R1/( R1+ R2 ) ( 3-35)
I3 I2 I1
I1
I1 = [ R2/(R1+ R2)] I = [ (4)/(2 + 4) ]×(12) = 8 A
I2
I2 = [ R1/(R1+ R2)]×I = [(2)/(2 + 4) ]×(12) = 4 A
I2
I2 = I I1 = 12 8 = 4 A
82
I3
I3 = I1 + I2 = 8 + 4 = 12 A
I3
R2 R1
I3 = I = 12 A
R1
I1
I1 = [ R2 / ( R1+ R2 )] I
( R1+ R2 ) I1 = R2 I
R1 I1 + R2 I1 = R2 I
R1 I1 = R2 I - R2 I1 = R2 ( I I1 )
R1 = [R2 ( ]/I1
R1 R2 I1 I
R1 =[R2 ( I I1 )] / I1 =[(7) ( 27 21 )] / (21) = (7) (6) / (21) = 2
I2
I2 = I I1 = 27 21 = 6 mA
83
R1 V1 V2
V2 = I2 R2 = (6) (7) = 42 mV
V1 = I1 R1 = V2 = 42 mV
R1 = V1 / I1 = (42 mV) / (21 mA) = 2
I=0 Vab = E b a
V = I×R = (I)×(0) = 0V
84
R
I = E/R = E / 0 A
V I
R2 V I
I
R3 R2 R1
RT = R1 + R2 = 2 + 10 = 12
I = E/RT = 6/12 = 0.5 A
V= I×R2 = (0.5)×( 10) = 5 V
RT = R1 R2
I
85
I = E/RT = E/R1 = 6 / 2 = 3A
V
V = I×R2 = (I)×(0) = 0 V
86
RT
R2
R1
R3
RT
RT = RS + RP
RP RS
RS = R1 , RP = ( R2×R3 )/(R2 + R3 )
RT = RS + RP = R1 + ( R2×R3 )/(R2 + R3 )
87
10V 2 ab
1 2 I
a
+ I1 I2
V 6 12
-
b
10
I 5A
2
6 12
Rp 4
6 12
RT 1 2 4 7
Vab I RT 7 5 35 V
I2 I1 6
V2 10V , V1 I 1 5 1 5V
V6 Vab V2 V1 35 10 5 20V
20
I1 3.333 A
6
20 10
I2 A
12 6
88
230V 110V 60W
110V
P = 4×60 = 240 W
I R
+
230 V 110 V
89
I R
+
230 V 220 V
-
)
P 240
I 1.0909A
VL 220
VR 230 220 10V R I
R
10
R 9.167
1.0909
R
300 W 3
1 R I
+ +
90 V V3 3 6
-
-
90
V3 2
P3 300 W
3
V3 30V
V3 30
I3 10 A
3 3
V3 30
I6 5A
6 6
V V
I 10 5 15A
1 R (6 3) /(6 3) 3 R
V 45 15R 90 V
90 45
R 3
15
Ploss ( 30 2 / 6 ) ( 30 2 / 3 ) 3 15 2 1 15 2 1350 W
P = 15 x 90 = 1350 W
91
15V
I I2
I1
+
15V
-
I4
I3
I RT
I
I1
I2
+
15V
-
( 2 6)
RT 1 1 (3 / 2 ) 2.5
2 6
I
V 15
I 6A
RT 2.5
92
( I= 6A )
I2 2 /( 2 6 ) 6 1 .5 A
2
2
P2 I 22 ( 2) (1.5) 2 4.5W
I1 = 6 [ 6/ ( 2+6 ) ] = 4.5A
6
I3 ( 4.5) 3A
3 6
3
I4 ( 4.5) 1.5A
3 6
( I2 = 1.5A)
P = I2 R
P3 ( 3) 2 3 27 W P2 (1.5) 2 2 4 .5 W P1 ( 6) 2 1 36 W
93
( Y
T Y
Y
Y
N1 N3
94
Y
R 3R 2 R 2 R1 R 3 R1
Ra
R2
R 1R 2 R 2R 3 R 3 R1
Rb (3-36)
R3
R1R 2 R 2R 3 R 3 R1
RC
R1
Y
RaRb
R1
Ra Rb RC
RbRC
R2 (3-37)
Ra Rb RC
RaRC
R1
Ra Rb RC
1 , 34 12 R3 R2 R 1
Y
Ra , Rc , Rb
(3-36)
Rc[ ]? Rc[ ]? Rb [ ]? R2 [ ] R1 [ ] R3 [ ]
454 37.833 13.353 34 12 1 1
103.283 42.124 113.87 16.78 45.36 18.5 2
4221 2275 8121 657 2345 1264 3
82.829 24.113 1.593 18.402 1.216 0.354 4
683.886 453.333 272 220 132 87.5 5
140463 147864 29078 66453 12868 13546 6
95
27 , 76 , RB RC R A
Y 16
R2 , R1 , R3
(3-37)
RA [ ] RC [ ] RB [ ] R3 [ ]? R1 [ ]? R2 [ ]?
1 16 27 76 3.63 10.218 17.244
2 158 545 227 92.591 38.566 133.027
3 1320 725 38 459.434 24.081 13.226
4 0.76 1.45 3.12 0.206754 0.444878 0.84878
5 12000 45625 27210 6454 3849 14634
AB
96
Rao = (9×3) /(3+6+9) = 1.5
Rbo = (6×3)/(3+6+9) = 1
Rco = (6×9) /(3+6+9) = 3
97
18 12 % 28
20°C
35 20°C
20 V 4
850 W
120 V A8
98
(B) (A)
E R
99
(B) (A)
(B) (A)
IS
(B) (A)
100
VL
VL 2.2 K
VL
101
I1 I
. I2, I3
( )
102
IT
E
103
IT
10
E
104
105
106
Mesh Current Method (Loop Method)
107
R3 R2 R1 I2 I1
I2
A,B
B,C,D,A
1
108
2
-14 + 3I1 + I2 =0
14 = 3I1 - I2
.. (a)
2 B,E,F,C,B
(b) (a),
2 b 3 (a)
I1 = 5A , I2 = 1A
I2 I1
109
I1 , I2
I1
60 40 - 5 I1 6 I1 3(I1 I2) - 1×I1 =0
20 - 5 I1 6 I1 3I1 + 3I2 - 1×I1 =0
20 = 15 I1 3I2
(a)
I2
40 10 3(I2 I1) 3I2 4I2 - 2I2 =0
30 - 3I2 + 3I1 3I2 - 4I2 - 2I2 =0
30 = - 3I1 + 12I2
(b)
(a), (b)
5 b
20 = 15 I1 3I2
(a)
150 = - 15I1 + 60I2
(b)
170 = 57I2 , I2 = 170/57 = 2.98A
(b) (a) I2
I1 = 5A , I2 = 1A
20 = 15 I1 3(2.98 )
I1 = {20 + 3(2.98 )}/15 = 28.94/15 = 1.929A
110
Node Voltage Method
N KCL
Ia + Ib + Ic =0
111
I=V/R
2 1
V1 1 0
V2 V1 0 V2 2 0
0
112
1
1 0 1
2
2
2 0 2
1
[(V2 V1)/ 10 + [(V2 0)/12] - 2 =0
. (b)
V2 V1 b a
6
I2 = (V1 0)/6
, V2 V1
113
1 40V 1
1
V1 = 40V
.. (a)
2
(V2 - V1)/10 + (V2 - 0)/2 + (V2 - 0)/5 20 =0
V2 - V1 + 5V2 + 2V2 200 = 0
Superposition Theorem
Short Circuit
Open Circuit
114
6
3 6 3A
R = (3×6)/(3+6) = 2
115
V = I×R= 3×2 = 6V
6
I1 = V/R = 6/6 =1 A
6 2
I2 = 18/(3 + 6) = 2 A
V2 = 2×6 = 12 V
6
I = I1 + I2 = 1 + 2 = 3A
V = 6 + 12 = 18 V
116
20V 10V
0.0636A I1
I2 10V
117
I1 = 0.0636 A
I2 = 1.744 A
120V
118
'
I1
R' = 10 + 20 + 10 = 40
Rab = 40/2 = 20
R = 20 + 15 + 15 +30 = 80
240V
119
60 V
120
I2" I2' I2"'
I2" I2' I2
I3
I3"
121