Professional Documents
Culture Documents
Tunnikava - Prolog
Tunnikava - Prolog
Tunnikava - Prolog
Klass, vanuse- või haridusaste: põhikooli III kooliaste (aga sobib ka programmeerimisteemalisse huviringi või gümnaasiumi
informaatikatundide mitmekesistamiseks)
Tunni teema (sh alateemad): Keerulisemate tekstülesannete (ja loogikaülesannete ) lahendamine programmeerimiskeele Prolog abil, kasutades
SWISH-prolog veebikeskkonda http://swish.swi-prolog.org/
Alateemad:
Sissejuhatus
Tutvumine Swish-prologi veebikeskkonnaga.
Kuidas panna Prologis kirja erinevaid andmetevahelisi seoseid (predikaate)
Päringute tegemine Prologis
Tekstülesannete lahendamine Prologi abil (lihtsamatest keerulisemateni)
Tunni eesmärgid: Selles tunnis tehakse tutvust loogilise programmeerimiskeelega Prolog, tutvutakse põgusalt selle keele süntaksiga, õpitakse
tegema Prologis päringuid. Tunni käigus arendavad õpilased loogilist mõtlemist ja analüüsivõimet, samuti programmeerimisoskust.
1
Milliseid üld- ja ainepädevusi (sh läbivad teemad) toetatakse:
Tund toetab üldpädevustest õpipädevust, matemaatika-, loodusteaduste ja tehnoloogiaalane pädevust ning digipädevust. Ainepädevustest aga
eelkõige matemaatikapädevust: oskus püstitada probleeme, leida sobivaid lahendusstrateegiaid ja neid rakendada, analüüsida lahendusideed ja
kontrollida tulemuse tõesust, loogiliselt arutleda, põhjendada ja tõestada ning selleks erinevaid esitusviise kasutada ja neist aru saada.
Tund toetab ka Riikliku õppekava läbivat teemat "Tehnoloogia ja innovatsioon", kuna õpilane kasutab õppimise ja oma töö tõhustamiseks IKT
vahendeid ning õpitarkvara ja teemat "Väärtused ja kõlblus": Matemaatika õppimine ja õpetamine peab pakkuma õpilastele võimalikult palju
positiivseid emotsioone.
Õpitulemused:
õpilane arendab matemaatilist mõtlemist ning analüüsioskust tekstülesannete lahendamisel
oskab leida etteantud andmete vahelisi seoseid
oskab kasutada programmeerimiskeelt Prolog lihtsamate päringute tegemisel
2
Tunni käik:
I Ettevalmistus Sissejuhatus. 2 min Õpetaja tutvustab õpilastele Õpilased saavad teada, millega
Sissejuhatus Tutvumine eelseisva lühidalt programmeerimiskeelt da nad järgmiste tundidei
Tähelepanu haaramine ülesandega. Prolog ning seda, milleks jooksul tegelema hakkavad.
Häälestus õpilased seda kasutama
(eesmärgipüstitus, hakkavad.
motiveerimine)
Eelteadmiste Õpilased avavad arvutis prologi
. Õpetaja palub õpilastel avada
väljaselgitamine programmeerimiskeskkonna
Veebilehe swish- 5 min swish-prologi veebileht ning
Vajaminevate teadmiste ning kuulavad õpetaja selgitusi.
kordamine prologiga tutvumine selgitab lühidalt selle struktuuri
ning kasutamist.
II Põhiosa Teksti põhjal seoste 5-10 min Õpetaja palub õpilastel läbi Õpilased loevad läbi esimese
Peab tagama tunni leidmine lugeda esimese näidisülesande näidisülesande teksti ning
eesmärgi täitmise tekst ning pakkuda välja, püüavad selles esitatud seoseid
Õppemeetodid milliseid seoseid nad sellest analüüsida.
Harjutamine, kinnistamine leiavad.
ja/või rakendamine
3
Predikaatide 5-8 min Õpetaja tutvustab õpilastele, Õpilased kuulavad õpetajat ning
kirjapanek prologi kuidas neid seoseid esitada püüavad oma arvutites sama
abil. prologi reeglite järgi. teha.
15-30 min
Päringute koostamine Õpetaja selgitab õpilastele, Õpilased jälgivad õpetajat ning
(sõltuvalt
kuidas proloogis päringuid teevad kaasa.
õpilaste
tehakse ning näitab seda ette
tasemest)
suurel ekraanil.
4
Päringute tegemine 5-10min Õpetaja palub õpilastel teha Õpilased püüavad teha
teise ülesande kohta päringuid nagu 2.ülesandes päringuid vastavalt ülesande
palutud ning kontrollida, kas tekstis toodud juhendile ning
arvuti poolt antavad vastused on kontrollivad, kas saavad õiged
õiged. Kui ei ole, tuleks õpilasel vastused.
teha parandust oma programmis.
III Lõpetav osa Tagasiside tunni käigu 5-10 min Peale ülesannete lahendamist Õpilased hindavad ja arutlevad,
Tunni kokkuvõte/eesmärgi kohta. palub õpetaja õpilastel hinnata, mis oli selle tööülesande juures
saavutuse kontroll kuidas nad nende ülesannetega kõige keerulisem ning kas selle
Tagasiside/reflektsioon (sh toime tulid ning mida uut nad käigus sai ka matemaatika
uute eesmärkide juurde õppisid. selgemaks.
püstitamine)
Kodutöö
5
Hindamine: õpilaste hindamisel arvestatakse õpilase töössesuhtumist, tunnis kaasatöötamist, oskust valida omale jõukohane ülesanne etteantud
ülesannete hulgast ning loomingulisust sellele lahendusteede otsimist, rühma- või paaristöö korral lisaks ka meeskonnatöö oskust.