Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

Припрема за час

Час број: 18
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Култура живљења
Наставна јединица Занимања људи у селу и граду
Врста (тип) часа Oбрада
Облици рада Фронтални, индивидуални, рад у групи
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода демонстрације,
игровне активности
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, Радна свеска Свет око нас 2, PowerPoint
презентација, мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, пројектор,
звучници, платно, домине, папирићи
Циљ часа  Усвајање знања о занимањима људи у селу и граду.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у свакодневном
животу.
 Развијање говорне културе.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање и
поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање,
упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 именује занимања људи у свом насељу са околином;
 сарађује са другима у групи на заједничким активностима.
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење, дигитална
компетенције компетенција, компетенција за сарадњу, за одговорно учешће у
демократском друштву
Кључни појмови Занимања
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише, процењује,
учитељице/учитељ подстиче ученике на активно учешће у играма, објашњава начин игре,
а прати активност ученика.
Активности Слушају, уче начин коришћења часовника, одговарају на питања, слушају
ученика одговоре других ученика, посматрају илустрације, закључују на основу
посматрања, сарађују са вршњацима у играма.
Производи /
ученичког рада
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)
PowerPoint презентација

Емоционална припрема

ИГРОВНА АКТИВНОСТ
ДОМИНЕ
Ова игра се игра да би се ученици подсетили неких занимања и да би повезали занимања
са алатом који је потребан за обављање тог посла. Игра се игра у групи.
Правила игре домина: Картице домина (Прилог 1) поређају се на сто лицем према доле,
затим се измешају. Ученици добијају по три домине, једна домина се стави на средину
стола, а остале домине се сложе на гомилу. Сваки тим, пре него што стави домину на сто,
мора да „купи” једну домину. Игра се завршава онда када се игра више не може наставити,
или када ученици потроше све домино картице.

Учитељица/учитељ пита децу која се све занимања појављују на доминама и да ли има занимања
којима се баве њихови родитељи.
Проверити домаћи задатак и питати ученике да ли су истражили која превозна средства користе људи
у насељу у коме живе.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о занимањима људи у селу и
граду.
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Занимања људи у селу и граду), а ученици га преписују
у свеске.

Главни део часа (25 минута)

Учитељица/учитељ ће започети разговор са ученицима о занимању људи у њиховој околини:


Зашо људи раде? Због чега се баве различитим занимањима? Наброј неколико занимања људи из
твог окружења.

Истаћи: Људи имају потребу да се хране, образују, лече, забаве, да се баве спортом, да купују,
уче... Један човек не може самосталним радом задовољити све потребе. Због тога се људи баве
различитим занимањима.

Дигитални садржај
Упутити ученике на дигитални садржај. Анализирати и коментарисати.

Интерактиван приказ
Занимања
Разговор усмерити на уџбеник на стране 30 и 31.
Упутити ученике да наброје занимања која су приказана на илустрацијама.
Шта ради продавац? Кога лечи ветеринар, а кога лекар? Упоредите занимање ветеринара и лекара,
шта им је слично, а шта различито. Који је посао учитеља? Како се зове особа која спрема јела?
Шта је посао домаћице? Ко доноси пошту? Шта ради косач? Чиме се баве сточари?

Напоменути ученицима да неки људи живе на селу, а неки у граду. Занимања људи у селу разликују
се од занимања људи у граду.
Којим занимањима се људи могу бавити само у селу? Објасните зашто.
Којим се занимањима баве људи који живе и раде у граду? Наведите занимања којима се могу
бавити становници и села и града.
Навести ученике да разврстају занимања на она којима се људи баве у селу и којима се баве у граду.

Дигитални садржаји

Анимација
Галеријаљуди у селу и граду
Занимања
Занимања људи у селу и граду
Занимања људи у селу и граду
Закључити да у насељима људи раде у школама, фабрикама, болницама, апотекама, поштама,
банкама, полицији, градском превозу и другим установама и предузећима. Истаћи да у селима
не постоје све установе којих има у граду. Људи из села због неких потреба одлазе у град, а неке
задовољавају у селу (храна, школа...).
У селу се често људи удружују у обављању послова да би лакше и боље живели.
Дигитални садржај
Задатак – Разговарај, размисли, размени Истаћи
Задатак – Шешир занимања да
сваки човек, без обзира на то да ли живи и ради у селу или граду, својим радом доприноси
бољем животу осталих људи.

Запис у свеске

Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважнија занимања људи у селу и граду.

Решавање задатака у Радној свесци

Упутити ученике на самосталан рад у Радној свесци на страни 23. Учитељица/учитељ обилази
ученике, прати њихов рад, усмерава их и на крају заједнички анализирају одговоре.

Завршни део часа (10 минута)


Игра пантомиме
Учитељица/учитељ пре почетка часа на папирићима исписује занимања и убацује их у кутију за
извлачење (Прилог 2). Ова игра се игра тако што ученик извлачи папирић и пантомимом показује
осталима радњу која је написана на папирићу. Остали ученици имају задатак да погоде о ком је
занимању реч.

Дигитални садржај
Задаци – Занимања људи у селу и граду
Едукативна игрица – Кад порастем, бићу
Домаћи задатак
Ученици добијају домаћи задатак да доврше задатке из Радне свеске на страни 24.
Питати ученике чиме би они волели да се баве. Да ли су размишљали о томе? Добијају налог да
нацртају у свесци себе на будућем радном месту.

Изглед табле

Занимања људи у селу и граду

У селу У граду и селу У граду


 земљорадник  возач  грађевински инжењер
 сточар  учитељ  радник у фабрици
 воћар  ветеринар  адвокат
 пастир  поштар  професор
 косач  лекар  певач
 домаћица  зидар  архитекта
 пчелар  апотекар  судија

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1
ПРИЛОГ 2
певач лекар фризер кувар

зубар библиотекар кошаркаш учитељ

музичар возач кројач полицајац

таксиста оџачар продавац поштар

косач глумац диригент балерина

чистач механичар посластичар часовничар

риболовац ловац молер конобар

пекар столар болничар професор

You might also like