RPH Backward Design-Rozaini

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

CIKGU ROZAINI BINTI NONE– SK TELOSAN

PERINGKAT 1: Hasil diharapkan (Desired result)


Hasil Pembelajaran

SAINS TAHUN 2 (TAJUK : HAIWAN MEMBIAK)

Standard Kandungan:

4.1 Pembiakan dan Tumbesaran haiwan

Standard Pembelajaran:

4.1.1 Menyatakan cara haiwan membiak dengan aktiviti

Big Idea / Enduring Understanding Essential Question

CARA PEMBIAKAN HAIWAN

Pelajar akan menguasai :

● Pelajar boleh mengenalpasti 1.Apakah maksud pembiakan?


jenis pembiakan haiwan.
2.Bagaimanakah cara haiwan membiak?

● Pelajar boleh mengelaskan 3.Mengapakah haiwan perlu membiak?


cara pembiakan haiwan.
4. Bagaimana haiwan tersebut menjaga anak
atau telurnya?

Pengetahuan Kemahiran

Student will know ……. Student will be able …….

1. Haiwan boleh membiak dengan dua Pelajar akan menguasai :


cara iaitu bertelur dan melahirkan
1.Kemahiran Memerhati
anak.
2. Membezakan jenis haiwan yang 2.kemahiran Mengelas
bertelur atau melahirkan anak.
3. Haiwan boleh bertelur banyak atau 3.Kemahiran Membuat Inferens
sedikit. 4.Kemahiran Berkomunikasi
4. Haiwan boleh melahirkan anak
banyak atau sedikit.
PERINGKAT 2: BUKTI PENTAKSIRAN (Assessment Evidence)
Performance Task (How will we know if students Evidence (What will we accept as evidence of
have achieved the desired results?) student understanding and their ability to use (transfer)
their learning in new situations?)

● Menjalankan eksperimen
Pengumpulan bukti:
● Membina model eksperimen
● Proses (Mengelas)
● Mengumpul data dalam jadual
● Produk (Model eksperimen yang dapat
dibina untuk mendapatkan hasil yang
dikehendaki dan jadual hasil eksperimen)

● Laporan eksperimen

PERINGKAT 3: PELAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pembelajaran (Berdasarkan Model Instruksi 5E)

Fasa Engage
i. Guru mengedarkan satu set kad gambar haiwan kepada setiap kumpulan
ii. Pelajar diminta menjawab soalan spontan guru secara lisan.

# SAYA BOLEH SENARAIKAN NAMA HAIWAN-HAIWAN INI.


# SAYA TAHU HAIWAN-HAIWAN INI MEMBIAK SECARA BERTELUR DAN
JUGA MELAHIRKAN ANAK.

iii. Pelajar menjawab soalan guru.


➢ Namakan haiwan-haiwan yang terdapat dalam gamabar?
➢ Bagaimanakah cara haiwan-haiwan ini membiak?

Fasa Explore
i.Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
ii. Setiap kumpulan diberi 10 jenis gambar haiwan,kertas lukisan,pen penanda.
iii. Murid membina jadual pengelasan cara pembiakan haiwan.
iv. Murid menjalankan eksperimen dengan mengisi maklumat dalam jadual
yang dibina secara bergilir-gilir.
Fasa Explain
i. Murid mencatat hasil keputusan dalam jadual daripada eksperimen yang
dijalankan.
ii. Murid berbincang dalam kumpulan.
iii. Murid mempersembahkan hasil kerja di hadapan kelas.
➢ Nyatakan pemerhatian daripada aktiviti yang dijalankan
➢ Nyatakan inferens daripada pemerhatian tersebut

Fasa Elaborate
i.Murid melengkapkan jadual yang telah dibina.

Fasa Evaluation
i.Hasil kerja dipamerkan melalui pendekatan Gallery Walk.
ii. Jadual eksperimen/pengelasan ditampal pada dinding bilik sains.
iii. Ahli kumpulan lain meletakkan bintang sebagai penilaian terhadap hasil
kerja mereka.

Lampiran B

Skala
amat lemah penguasaan amat tinggi
penguasaan
Standard
Prestasi
1 2 3 4 5

TP1 /

TP2

TP3

TP4 /

TP5

TP6
Standard Kandungan
4.1 Pembiakan dan tumbesaran haiwan.

Standard Pembelajaran
4.1.1 Menyatakan cara haiwan membiak dengan menjalankan aktiviti.

Standard Prestasi
TP 2 Menyatakan cara haiwan membiak.
TP 4 Menaakul mengapa haiwan perlu membiak.

You might also like