Professional Documents
Culture Documents
Esmen, Charmaine D. Leonardo, Ray Oscar D. Lim, Jaezer CEE32
Esmen, Charmaine D. Leonardo, Ray Oscar D. Lim, Jaezer CEE32
CEE32
UNIT COST
ITEM WORK UNIT QTY. TOTAL REMARKS
MATERIAL QTY. TOTAL
DESCRIPTION AMOUNT
Concreting
1.0 Column m3 5.44 Cement 732 Bags 250.00 183,000.00
1.1 Footing m3 32.32 Sand 30.47 m3 1,100.00 33,517.00
1.03 Stairs m3 1.65 Gravel 60.94 m3 1,150.00 70,081.00
1.04 Slab m3 15.71
1.05 Lintel Beam m3 0.62
1.06 Beam m3 4.39
Total Volume: 60.13 Total Concreting Works: Php 286,598.00
SOLUTION:
*Concrete Volume for F5 (N/A: This footing is not used in the plan)
Vol. for 1 Footing = 0.7m x 0.85m x 0.3m = 0.1785m3
Total Volume = 0.1785m3 x 0 = 0m3
9th Step
Width = 1.075
0.1277(0.0887) 0.2053(0.1427)
A = 0.1(0.6) + 0.085(0.0447) + 0.1737(0.2053) + +
2 2
A = 0.11977176m2
10th Step
Rise = 0.1737m
0.85(0.855)
A (top view) = 0.85(0.1064) + = 0.453815m2
2
Volume = 0.453815(0.1737) = 0.0788276655m3
11 Step
th
Rise = 0.1737m
Total height = 0.1737 + 0.03 = 0.2037m
A (top view) = 0.945(1.005) = 0.949725m2
Volume = 0.949725(0.2037) = 0.1934589825m3
12th Step
Rise = 0.1737m
0.8611(0.8806)
A (top view) = = 0.37914233m2
2
Volume = 0.37914233(0.1737) = 0.06585702272m3
19th Step
Rise = 0.1737m
Total Concrete Volume for T&B 2, Bedroom 2, and Hall (2nd Floor)
2S-2
Thickness = 0.1m
Total Volume = [(2.8m x 3.25m) + (1.75m x 4.75m)] x 0.1m = 1.74125m3
Total Concrete Volume for T&B 1, and Front of Stairwell (2nd Floor)
2S-3
Thickness = 0.1m
Total Volume = [(1.25m x 3.75m) + (2m x (3.05m-1.25m)] x 0.1m = 0.82875m3
LINTEL BEAM
Wall Thickness:
Exterior = 150mm
Interior = 100mm
D-2:
Length = 0.9 + 0.3 + 0.3 = 1.5m
Volume = 1.5 x 0.2 x 0.15 = 0.045m3
Total Volume = 0.045 x 3 sets = 0.135 m3
D-3:
Length = 0.9 + 0.3 + 0.3 = 1.5m
Volume = 1.5 x 0.2 x 0.1 = 0.03m3
Total Volume = 0.03 x 3 sets = 0.09 m3
D-4:
Length = 0.85 + 0.3 + 0.3 = 1.45m
Volume = 1.45 x 0.2 x 0.1 = 0.029m3
Total Volume = 0.029 x 1 set = 0.029 m3
D-5:
Length = 0.8 + 0.3 + 0.3 = 1.4m
Volume = 1.4 x 0.2 x 0.1 = 0.028m3
Total Volume = 0.028 x 2 sets = 0.056 m3
D-6:
Length = 0.7 + 0.3 + 0.3 = 1.3m
Volume = 1.3 x 0.2 x 0.1 = 0.026m3
Total Volume = 0.026 x 1 set = 0.026 m3
D-7:
Length = 0.7 + 0.3 + 0.3 = 1.3m
Volume = 1.3 x 0.2 x 0.1 = 0.026m3
Total Volume = 0.026 x 2 sets = 0.052 m3
Total Volume
= 0.18 + 0.048 + 0.135 + 0.09 + 0.029 + 0.056 + 0.026 + 0.052
= 0.616m3
Concrete Volume for 2B-9 (N/A: This Beam is not used in the plan)
ADDITIONAL CONCRETING
Kitchen Countertops
Countertop 1:
Length = 2.325m
Width = 0.6m
Thickness = 0.08m
Countertop 2:
Length = 1.6623m
Width = 0.6m
Thickness = 0.05m
Countertop 2:
Length = 0.6m
Width = 0.6m
Height = 0.9m
Thickness = 0.15m
12 𝑏𝑎𝑔𝑠
Cement: 60.94 m3 x = 731.28 ≈ 732 bags
𝑚3
Costing:
𝑃ℎ𝑝 250.00
Cement = x 732 bags = Php 183,000.00
1 𝑏𝑎𝑔
𝑃ℎ𝑝 1100.00
Sand = x 30.47m3 = Php 33,517.00
𝑚3
𝑃ℎ𝑝 1150.00
Gravel = x 60.94m3 = Php 70,081.00
𝑚3