Professional Documents
Culture Documents
Liber Mesuesi Fizika 8 PDF
Liber Mesuesi Fizika 8 PDF
BOTIME
BOTIME
Shtëpia botuese: Tel: 042 374 947 cel: 069 40 075 02 botimepegi@botimepegi.al
Sektori i shpërndarjes: Tel/Fax: 048 810 177 Cel: 069 20 267 73
Shtypshkronja: Tel: 048 810 179 Cel: 069 40 075 01 shtypshkronjapegi@yahoo.com
PËRMBAJTJA
Plani mësimor 5
Hyrje
4
LIBËR PËR MËSUESIN
PLANI MËSIMOR
LËNDA: FIZIKË
Klasa: VIII
Programi sintetik
Teori: 36 orë
Zgjidhje detyrash: 10 orë
Punë laboratori: 7 orë
Përsëritje: 5 orë
Test: 4 orë
Orë të lira: 8 orë
5
6
Kapitulli Orë teorike Zgjidhje detyrash Punë laboratori Përsëritje Test Total
I 6 1 1 1 1 10
II 6 2 2 1 1 12
FIZIKA 8
III 10 5 1 1 1 18
IV 6 1 2 1 1 11
V 8 1 1 1 - 11
Total 36 10 7 5 4 62 + 8 O.L =70
Orë Kreu Objektivat e Kreut Tema mësimore për çdo orë mësimi Shënime
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
1. Të japë përkufizimin e molekulës.
1 I. 2. Të shpjegojë si lëvizin molekulat. 1.1 Ndërtimi i lëndës
3. Të krahasojë lëvizjen e molekulave në temperaturë të ulët me atë në
Ndërtimi molekular temperaturë të lartë.
i lëndës
(11 orë) Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
1. Të tregojë se molekulat kanë përmasa të vogla dhe të japë shembuj
Teori 6 orë që tregojnë se ndërmjet molekulave ka hapësira të lira.
2 Zgjidhje detyrash 1.2 Karakteristikat e molekulave dhe atomeve
2. Të shpjegojë se molekulat përbëhen nga atomet dhe të bëjë
1 orë krahasimin ndërmjet molekulave dhe atomeve.
Punë laboratori 3. Të dallojë lëndën e thjeshtë nga lënda e përbërë.
1 orë
Përsëritje 1 orë Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
Test 1 orë 1. Të tregojë se molekulat bashkëveprojnë dhe të japë shembuj ku
Orë e lirë 1 orë tregohet ndërveprimi shtytës dhe tërheqës.
3 Orë e lirë 2. Të japë përkufizimin e energjisë termike dhe të shpjegojë pse 1.3 Ndërveprimi molekular dhe energjia termike
molekulat zotërojnë energji.
3. Të shpjegojë si ndikon temperatura në energjinë termike të një
trupi.
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
1. Ndryshimi i energjisë termike lidhet me
4 Orë e lirë 1. Të japë shembuj dhe të diskutojë për lidhjen e ndërsjellë midis
ndryshimin e temperaturës
temperaturës dhe energjisë termike.
7
LIBËR PËR MËSUESIN
8
Orë Kreu Objektivat e Kreut Tema mësimore për çdo orë mësimi Shënime
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësit duhet:
1. Të përkufizojë elektrizimin me fërkim dhe me takim.
FIZIKA 8
24 2.11. Përsëritje
25 2.12. Test për vetëkontroll
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësit duhet:
1. Të përkufizojë lëvizjen e njëtrajtshme.
26 3.1 Lëvizja e njëtrajtshme
2. Të njehsojë shpejtësinë, rrugën, kohën në lëvizjen e njëtrajtshme.
3. Të ndërtojë grafikët e madhësive për lëvizjen e njëtrajtshme.
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësit duhet:
1. Të përkufizojë lëvizjen e ndryshueshme.
27 3.2 Lëvizja e ndryshueshme. Shpejtësia mesatare
III. 2. Të shpjegojë shpejtësinë mesatare të lëvizjes së trupave.
Dukuritë mekanike. 3. Të njehsojë shpejtësinë mesatare të lëvizjes së trupave.
Lëvizja dhe Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
bashkëveprimi. 1. Të njehsojë shpejtësinë e një trupi.
28 (20 orë) 3.3 Zgjidhje detyrash
2. Të njehsojë shpejtësinë mesatare të një trupi.
3. Të përcaktojë nga grafiku madhësitë e lëvizjes.
9
3. Të përdorë formulat e nxitimit të rënies së lirë.
LIBËR PËR MËSUESIN
Orë Kreu Objektivat e Kreut Tema mësimore për çdo orë mësimi Shënime
10
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
32 1. Të kryejë matje për përcaktimin e kohës, lartësisë. 3.7 P.L: Matja e nxitimit të rënies së lirë
FIZIKA 8
11
lartësinë e rrafshit të pjerrët. mirësisë së rrafshit të pjerrët
LIBËR PËR MËSUESIN
12
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
1. Të njohë llojet e energjive që ekzistojnë në natyrë.
FIZIKA 8
53 2. Të përkufizojë ligjin e ruajtjes dhe transformimit të energjisë. 4.8 Energjia rreth nesh. Ligji i ruajtjes së energjisë
3. Të shpjegojë lidhjen që ekziston ndërmjet energjisë dhe masës së
trupit.
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet:
1. Të rikujtojë njohuritë e marra për makinat e thjeshta, llojet e
54 Orë e lirë 6. Ushtrime
energjive dhe ligjin e ruajtjes së energjisë.
2. Të zbatojë këto njohuri në ushtrime të tipeve të ndryshme.
13
LIBËR PËR MËSUESIN
FIZIKA 8
14
LIBËR PËR MËSUESIN
15
FIZIKA 8
Mësimi 1.1
Tema: Ndërtimi i lëndës
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:
Niveli bazë: të japë përkufizimin e molekulës
Niveli mesatar: të shpjegojë si lëvizin molekulat
Niveli i lartë: të krahasojë lëvizjen e molekulave në temperaturë të ulët me atë në
temperaturë të lartë.
16
LIBËR PËR MËSUESIN
Ushtrime
2. Plotësoni me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Çdo lëndë është e përbërë nga grimca të vogla, të cilat nuk mund të shihen me
sy të lirë.
- Lëndë të ndryshme përbëhen nga molekula të ndryshme.
- Lëvizja e molekulave në lëndë quhet lëvizje termike.
- Lëvizja e molekulave të një lëngu sipas një trajektoreje vijëthyer dhe të çrregullt
quhet lëvizje brauniane.
4. A ndryshojnë midis tyre molekulat e ujit të ftohtë me ato të ujit të nxehtë? Pse?
Përgjigje: Jo, sepse kemi të bëjmë me të njëjtën lëndë dhe formula kimike e ujit
është e njëjtë në të dy rastet.
5. Në figurë janë paraqitur tri gota me verë. Në cilën prej tyre ka më tepër
molekula?
Përgjigje: Në gotën e tretë ka më tepër molekula të verës sepse dhe sasia e lëndës
në të është më e madhe.
Mësimi 1.2
Tema: Karakteristikat e molekulave dhe atomeve
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:
Niveli bazë: të tregojë se molekulat kanë përmasa të vogla dhe të japë shembuj
që tregojnë se ndërmjet molekulave ka hapësira të lira.
Niveli mesatar: të shpjegojë se molekulat përbëhen nga atomet dhe të bëjë
krahasimin ndërmjet molekulave dhe atomeve.
Niveli i lartë: të dallojë lëndën e thjeshtë nga lënda e përbërë.
Metoda: Imagjinatë e drejtuar, diskutim.
Mjete: teksti
Struktura e organizimit të mësimit: E.R.R
Evokimi: Kemi thënë se molekulat shihen vetëm me mikroskop elektronik.
Atëherë ç’mund të themi për përmasat e molekulave, si janë ato?
17
FIZIKA 8
Ushtrime
2. Plotësoni me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Molekulat e lëndëve të ndryshme kanë përmasa të ndryshme.
- Atomet e molekulave të një lënde nuk kanë veti fizike të njëjta me ato të
lëndës.
- Kur tresim një sasi të vogël sheqeri në ujë, vëllimi i tij pothuaj nuk
ndryshon.
- Molekula e oksigjenit përbëhet nga atome të të njëjtit element kimik.
18
LIBËR PËR MËSUESIN
4. Përse kur godasim me çekiç një gozhdë, ajo zë vend dhe ngulet në dërrasë?
Përgjigje: Gozhda zë vend dhe ngulet në dërrasë sepse midis molekulave të
dërrasës ka hapësira të lira.
5. Përse bojën plastike që bie mbi dysheme duhet ta pastrojmë menjëherë, pasi
më vonë është e vështirë të hiqet?
Përgjigje: Sepse pas njëfarë kohe molekulat e bojës plastike zënë vend midis
hapësirave të lira të molekulave të dyshemesë.
Detyrë praktike
Merrni dy gota, në njërën prej tyre hidhni ujë shumë të nxehtë deri në ¾ e
lartësisë dhe menjëherë mbulojeni me një copë kartoni të zakonshëm. Mbi karton
vendosni gotën tjetër me fundin sipër. Çfarë do të vini re pas pak kohe në faqet e
brendshme të gotës së sipërme? Si shpjegohet ky fenomen?
Përgjigje: Faqet e brendshme të gotës së sipërme do të mbushen me bulëza uji.
Kjo ndodh sepse molekulat e avujve të ujit të nxehtë do të depërtojnë në hapësirat
e lira të kartonit.
Mësimi 1.3
Tema: Ndërveprimi molekular dhe energjia termike
Objektivi: në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë të aftë:
Niveli bazë: të tregojë se molekulat bashkëveprojnë dhe të japë shembuj ku
tregohet ndërveprimi shtytës dhe tërheqës.
Niveli mesatar: të japë përkufizimin e energjisë termike dhe të shpjegojë pse
molekulat zotërojnë energji.
Niveli i lartë: të shpjegojë si ndikon temperatura në energjinë termike të një trupi.
Metoda: imagjinatë e drejtuar, diskutim.
Mjetet: teksti, fije peri, llastik, sfungjer, tel.
Struktura e organizimit të mësimit E.R.R
19
Mjetet: teksti, fije peri, llastik, sfungjer, tel.
FIZIKA 8e organizimit të mësimit E.R.R
Struktura
Evokimi:
Evokimi: diskutohet
diskutohet ushtrimi
ushtrimi 5 i mësimit
5 i mësimit të detyra
të kaluar dhe kaluar dhe detyra
praktike që ishte praktike që
dhënë detyrë ishte
dhënë detyrë shtëpie.
shtëpie.
Pyeten nxënësit se ç’kuptoni me molekulë? Çfarë vetie kanë molekulat? Si lëvizin
Pyeten nxënësit se ckuptoni me molekulë? Çfarë vetie kanë molekulat? Si lëvizin ato?
ato?
Realizimi
Realizimi i kuptimit:
i kuptimit: Duke uDuke
bazuarudhebazuar dhe në
në përgjigjet përgjigjet
e nxënësve e nxënësve
se molekulat lëvizinse
nëmolekulat
mënyrë
lëvizin
të në mënyrë
pandërprerë të pandërprerë
dhe të çrregullt, u drejtohet dhe tëPse
pyetja: çrregullt, u drejtohet
kur molekulat lëvizin nëpyetja:
mënyrë të
Pse kurnuk
çrregullt molekulat
shpërbëhetlëvizin në mënyrë
lënda? Gjithashtu të çrregullt
u drejtohen nuk
pyetjet pseshpërbëhet
nuk lënda? Gjithashtu
u drejtohen pyetjet pse nuk mund ta ndajmë një copë metali në pjesë më të vogla?
mund ta ndajmë një copë metali në pjesë më të vogla? Pse lëngjet ngjishen me vështirësi?
Pse lëngjet ngjishen me vështirësi? Nxënësit do të mendohen disa minuta dhe
ndihmohen
Nxënësit për të dhënë
do të mendohen përgjigje
disa minuta duke i drejtuar
dhe ndihmohen pyetjen:
për të dhënë përgjigje duke i drejtuar
Si mendoni,
pyetjen: çfarë forcash duhet të veprojnë ndërmjet molekulave që lënda të
mos shpërbëhet? Po ndërmjet molekulave të lëngjeve çfarë forcash veprojnë që
Si mendoni çfarë forcash duhet të veprojnë ndërmjet molekulave që lënda të mos shpërbëhet? Po
ato ngjishen me vështirësi? Nxirret përfundimi se: molekulat bashkëveprojnë me
ndërmjet molekulave të lëngjeve çfarë forcash veprojnë që ato ngjishen me vështirësi?
njëra-tjetrën dhe se ndërveprimi mund të jetë shtytës ose tërheqës. Ky ndërveprim
shfaqet
Nxirret vetëm se:
përfundimi atëherë kurbashkëveprojnë
molekulat molekulat ndodhen në largësi
me njëra-tjetrën të krahasueshme
dhe se ndërveprimi mund të me
përmasat
jetë e vetë
shtytës ose molekulës.
tërheqës. Ky ndërveprim shfaqet vetëm atëherë kur molekulat ndodhen në largësi
të krahasueshme me përmasat e vete molekulës.
Shpjegohen figurat e librit ku kemi ngjeshjen e metalit.
Shpjegohen figurat e librit ku kemi ngjeshjen e metalit.
Ngjeshja kundërshtohet nga forcat shtytëse që ushtrojnë molekulat ndaj njëra-tjetrës dhe
zgjatja
Ngjeshjakundërshtohet nga forcatnga
kundërshtohet tërheqëse që shtytëse
forcat ushtrojnë molekulat ndaj njëra-tjetrës.
që ushtrojnë molekulat ndaj njëra-
-Pyeten
tjetrës dhe zgjatja kundërshtohet nga forcat tërheqëse trupi
nxënësit a zotërojnë energji molekulat? Çfarë energjie zotëron në
që ushtrojnë molekulat
lëvizje?
ndaj njëra-tjetrës. -Pyeten nxënësit: A zotërojnë energji molekulat? Çfarë
Atëherë edhe molekulat që janë në lëvizje zotërojnë energji të lëvizjes. Gjithashtu themi
energjie zotëron trupi në lëvizje? Atëherë edhe molekulat që janë në lëvizje
që molekulat zotërojnë dhe energji të bashkëveprimit.
zotërojnë energji të lëvizjes. Gjithashtu themi që molekulat zotërojnë dhe energji
-Jepet përkufizimi: Energji termike ose energji të brendshme të trupit është tërësia e
të bashkëveprimit. -Jepet përkufizimi: Energji termike ose energji e brendshme
energjive të lëvizjes së molekulave të një trupi, së bashku me energjinë e bashkëveprimit
e trupit është tërësia e energjive të lëvizjes së molekulave të një trupi, së bashku
të tyre.
me energjinë e bashkëveprimit të tyre. -Pyeten nxënësit në cilat temperaturë
molekulat lëvizin më shpejt? Kjo do të thotë që në temperatura më të larta
molekulat zotërojnë energji të lëvizjes më të madhe, pra dhe energji termike më
të madhe, pra themi se energjia termike varet nga temperatura
-Reflektimi: punojmë ushtrimin 1dhe 2 të ndarë në grupe sipas niveleve.
N.B - U1(a,b) U2,3(a,b)
N.M dhe i lartë U1 dhe3 (c,d) U2(c,d)
Diskutohen përgjigjet e nxënësve.
Detyrë shtëpie: niveli bazë 3,5 të tjerët dhe U6.
20
LIBËR PËR MËSUESIN
Ushtrime
2.Plotëso me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Ndërveprimi molekular mund të jetë shtytës ose tërheqës.
- Nëse molekulat e lëndës afrohen tepër, ndërmjet tyre lind veprimi shtytës.
- Nëse molekulat e lëndës largohen, ndërmjet tyre lind veprimi tërheqës.
- Në temperatura të ndryshme, trupi ka energji të brendshme termike të ndryshme.
5. Dy kube të njëjtë prej bakri janë në temperatura 20oC dhe në tjetrën 50oC. Cili
prej kubeve ka energji të brendshme termike më të madhe dhe pse?
Përgjigje: Meqë kubet janë të njëjtë, ata përbëhen nga të njëjtat molekula.
Energjinë e brendshme termike më të lartë e ka kubi me temperaturë 500 , sepse
energjia termike varet nga temperatura.
6. Një fije peri këputet më me lehtësi se një tel që ka të njëjtat përmasa. Përse?
Çfarë përfundimi nxirret në këtë rast?
Përgjigje: a) Ndërveprimit molekular i fijes së perit është më i vogël se ai i telit.
b) Ndërveprimi molekular është i ndryshëm në lëndë të ndryshme.
21
FIZIKA 8
Mësimi 1.4
Tema: Përqendrimi i grimcave në lëndë
Objektivi: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:
Niveli bazë: të japë përkufizimin e përqendrimit si madhësi fizike.
Niveli mesatar: të shkruajë formulën e përqendrimit dhe ta zbatojë atë në
problema.
Niveli i lartë: të interpretojë lidhjen që ekziston ndërmjet përqendrimit dhe
largësisë mesatare ndërmjet grimcave.
Metoda: diskutim, eksperiment
Mjetet: teksti,dy gota qelqi me vellime te barabarta,kokrra bizele dhe orizi.
Struktura e organizimit të mësimit E.R.R
Evokimi: diskutohet ushtrimi 6 te mesimi i kaluar. Pyeten nxënësit se çfarë ka
ndërmjet molekulave? SiI shpjegohet
ujit?Meqe nuk ngjyrosja e ujit Ikur
rritet niveli në të dote
ujit,kjo hedhimthotedisa pika nuk
se vellimi
boje? Po kur hedhim sheqer dhe e tresim në ujë, ku shkon ai? A rritet niveli
ndryshon.Po numri I molekulave per kete vellim si u be, ku kraha i ujit?
Meqë nuk rritet niveli i ujit, kjo do të thotë se vëllimi nuk ndryshon. Po numri i
molekulave te ujit jane dhe ato te sheqerit ose te bojes?
molekulave për këtë vëllim si u bë, ku krahas molekulave të ujit janë dhe ato të
sheqerit ose të
Realizimi bojës? Kalohet ne shpjegimin e shembullit te librit me koshered dhe blete
I kuptimit:
Realizimi i kuptimit: Kalohet në shpjegimin e shembullit të librit me kosheret
dhe bletët, të cilat kanë një kane nje largesi
largesi te caktuar
të caktuar ndërmjet ndermjet tyre.Bejme
tyre. Bëjme krahasimin
krahasimin e e blete
bletëve me molekulat. Edhe molekulat.Edhe
molekulat kanë molekulat
hapësira kane hapesira
ndërmjet tyrendermjet tyre dhe e ryua
dhe e ruajnë
këtë largësi. Pra, flasim për një
largesi.largësi mesatare midis molekulave, por që është e
ndryshme në lëndë të ndryshme.
Pra flasimshembulli
Diskutohet per nje largesi
i libritmesatare
ku kemi midis
vëllime molekulave,por
të barabarta nëqe eshte
1dm 3
të eçokollatave
ndryshme ne lende t
dhe kafes. Te çokollatat largësia
ndryshme.ndërmjet tyre është më e madhe apo më e vogël?
Po numri i çokollatave si është?
-Bëhet eksperimenti në klasë, Iku
Diskutohet shembulli mbushim
librit ku kemidyvellime
gota tëtenjëjta,
barabarta ne 1d
njërën cokollatave
me bizele dhe tjetrën
dhe kafes. me oriz.
Tek orizi largësia midis kokrrave është më e vogël, ndërsa
numri i kokrrave për të njëjtin
Tek cokollatat largesiavëllim është tyre
ndermjet më ieshte
madh.me medhe apo me
-Jepet përkufizimi i përqëndrimit: është numri që tregon sasinë
e kokrravePo përnumri
njësi Itëcokollatave
vëllimit, shënohet
si eshte?me n, formula n=N/V
Njësia është: N.kokrrash/m ; N.kokrrash/ cm3; N.kokrrash/
3
dm-Behet
3
etj. eksperimenti ne klase ,ku mbushim dy gota te njejta njeren me bizele dhe tjetren
-Diskutohet shembulli i librit. Nxënësit diskutojnë figurat 13(a,b,c). Krahasojmë
largësinë
Tek orizimidis kokrrave
largesia midisdhe numrineshte
kokrrave e kokrrave në çdo rast. Pyeten
me e vogel,ndersa numri nxënësit
kokrravea ka per te njejtin
lidhje ndërmjet përqendrimit dhe largësisë
eshte me I madh. midis kokrrave?
Nxirret konkluzioni se përqendrimi varet nga largësia midis kokrrave.
-Bëhet
_Jepetanalogjia e molekulave
perkufizimi me sferat
I perqendrimit: eshtedhe numri themi për molekulat
qe tregon sasine e kur largësia
kokrrave per njesi te
ndërmjet tyre është e vogël përqendrimi është i madh dhe anasjelltas kur largësia
midis molekulave është evellimit,shenohet
madhe përqendrimi me n,formula
është i vogël.n=N/V
Reflektimi: nxënësit do të punojnë me ushtrimin 1 dhe 2, të cilët do të diskutohen
Njesia eshte : N.kokrrash/m3 ; N.Kokrrash/ cm3 ; N.kokrrash/ dm3 etj.
dhe nga përgjigjet e nxënësve bëhet edhe vlerësimi se sa është kuptuar tema e re.
-Diskutohet shembulli I librit.nxenesit diskutojne figurat 13(a,b,c)Krahasojme largesine
22kokrrave dhe numrin e kokrrave ne cdo rast.Pyeten nxenenesit a ka lidhje ndermjet perq
dhe largesise midis kokrrave?
LIBËR PËR MËSUESIN
Ushtrime
2. Plotësoni me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Largësia mesatare e grimcave është e ndryshme për lëndë të ndryshme.
- Përqendrimi varet nga largësia mesatare ndërmjet molekulave.
- Lëndë të ndryshme kanë përqendrime të ndryshme.
- Përqendrimi i molekulave të ujit është më i madh se përqendrimi
i molekulave të ajrit.
5. E njëjta sasi ajri një herë ndodhet në temperaturën 10°C dhe një herë në 50°C.
Në cilin rast përqendrimi i molekulave të ajrit është më i madh? Pse?
Përgjigje: Me rritjen e temperaturës ajri zgjerohet dhe largësia mesatare ndërmjet
molekulave rritet. Në temperaturën 100 C përqendrimi është më i madh.
6. Në fundin e një akuariumi ndodhen 40 gurë me ngjyra, të cilët zënë një vëllim
prej 80 cm³. Gjeni përqendrimin e gurëve në akuarium.
N 40
n
Përgjigje: = = = 0.5 gurw cm3
V 80
7. Në cilin kub largësia mesatare ndërmjet molekulave është më e vogël?
a) në kubin e parë
b) në kubin e dytë
c) në të dyja kubet largësia mesatare është e njëjtë
23
FIZIKA 8
Mësimi 1.5
Tema: Gjendjet e lëndës
24
LIBËR PËR MËSUESIN
Ushtrime
2. Plotësoni me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Trupat amorfë nuk ruajnë formë të përcaktuar.
- Ndërveprimi molekular në lëngje është më i vogël se në trupat e ngurtë .
- Në sajë të energjisë termike, gazet synojnë të zgjerohen.
3.Tregoni nëse alternativat e mëposhtme janë të vërteta ose të gabuara .
- Molekulat në gjendjen e ngurtë kryejnë lëvizje të çrregullt në të gjitha
drejtimet. V G
- Lënda në gjendjen e ngurtë ka vëllim të caktuar. V G
- Lënda në gjendjen e lëngët ka masë të caktuar. V G
- Lënda në gjendjen e gaztë ka formë të caktuar. V G
Niveli 1.6
Mësimi baze :te jape perkufizimin e dendesise dhe ta zbatoje ate ne ushtrime.
Tema:
NiveliDendësia
mesatar: teeshkruaje
lëndësformulen e denedesise dhe ta zbatoje ate ne ushtrime
Objektivi: nëtefund
Niveli I larte: të orës
shpjegoje së mësimit
lidhjen qe ekzistonnxënësi
ndermjettë jetë i aftë:
dendesise dhe perqendrimit.
Niveli bazë: të japë përkufizimin e dendësisë dhe ta zbatojë atë në ushtrime.
Niveli mesatar:
Metoda: të shkruajë formulën
Diskutim,marredhenie e dendësisë dhe ta zbatojë atë në ushtrime.
pyetje –pergjigje(MP-P)
Niveli i lartë: të shpjegojë lidhjen që ekziston ndërmjet dendësisë dhe përqendrimit.
Mjetet:Teksti,peshore,kub hekuridhe druri me vellime te njejta.
Metoda: Diskutim, marrëdhënie pyetje-përgjigje (MP-P).
Mjetet: Teksti,
Strukturares peshore,E.R.R
se mesimit kub hekuri dhe druri me vëllime të njëjta.
Struktura e orës së mësimit E.R.R
-Evokimi:Diskutohen
Evokimi: Diskutohen ushtrimet
ushtrimet 5 dhe 5 6dhe
re mesimit te kaluar.pyetn
6 të mësimit nxenesit
të kaluar. :ne sanxënësit:
Pyeten gjendje
nëndodhet lenda?ne
sa gjendje cile gjendje
ndodhet perqendrimi
lënda? Në cilën eshte me I madh?Cmund
gjendje përqendrimite themi
ështëpermënumrin e
i madh?
Ç’mund të themi për numrin e molekulave në njësinë e vëllimit për çdo gjendje?po
molekulave ne njesine e vellimit per cdo gjendje?Meqenese mlekulat kane mase,si mendoni
Meqenëse molekulat
masa e nesise kanë
se vellimit masë,
a dote si mendoni
ndryshoje meqenese pondryshon
masa e numri
njësisë së vëllimit a do të
I molekulave?
ndryshojë meqenëse ndryshon numri i molekulave?
-realizimi I kuptimit: Kryhet eksperimenti: vendosim kube me vellime te barabarta
Realizimi i kuptimit: Kryhet eksperimenti:
druri dhe hekuri ne dy krahet e peshores.Peshorja nuk eshte ne
vendosim kube me vëllime të barabarta
druri dhene ekuiliber.Megjithese vellimet peshores.
hekuri në dy krahët e Peshorja
jane te barabarta masat enuk
tyre
është në ekuiliber. Megjithëse vëllimet janë të barabarta
masatjane te ndryshme.
e tyre janë të ndryshme.
Shohim figurën e librit, marrim një kub druri më të madh,
Dru Hekur
tani masat janë të barabarta. Themi se tek hekuri e njëjta
masë është
Shikojme figuren e librit,marrim nje kubpërqendruar në një vëllim
druri me te madh,tani më tetëbarabarta.Themi
masat jane vogël, lënda se
është më e “ngjeshur”,
tek hekuri e njejeta masepra molekulat
eshte perqendruar janënemënje afër njëra-tjetrës,
vellim prandaj
me te vogel,lenda eshtenjë
me vëllim
e
më“ngjeshur,,
i vogël ka masë më të madhe.
pra molekulat jane me afer njera tjetres prandaj n je vellim me I vogel ka mase me te
-Jepet
madhe.përkufizimi i dendësisë si masë e njësisë së vellimit. Shkruhet formula:
d=m/v
-Jepet perkufizimi
-Njësia mund të jetë: I dendesise
kg/msi mase
3
; eg/mnjesise
3
; seg/dm
vellimit.Shkruhet
3
etj. formula:d=m/v
-Diskutohet shembulli i zgjidhur në libër. Edhe kur zvogëlohet masa, zvogëlohet
po aq herë vëllimi. Pra raporti m/v nuk ndryshon për një lëndë të dhënë, prandaj
ndërtohen dhe tabelat.
-Diskutojmë për vlerat e dendësisë duke parë tabelën.
-Lënda në gjendje të ngurtë ka dendësi më të madhe, në gjendje të lëngët e të
gaztë më të vogël.
-Pyeten nxënësit si është përqëndrimi i lëndës në gjendje të ngurtë, të lëngët dhe
të gaztë?A mund të bëjmë ndonjë lidhje midis përqendrimit dhe dendësisë?
26
LIBËR PËR MËSUESIN
-Nxirret konkluzioni se: kur përqendrimi është i madh dhe dendësia është e
madhe. Kjo lidhet me faktin se ka më shume molekula në njësinë e vëllimit, pra
ka më shumë masë.
-Diskutohet fig. 17: kulla Eifel dhe gozhdët janë prej hekuri, çfarë kanë të
përbashkët?
-Reflektimi: Ndahet klasa në dy grupe, punojnë:
-Grupi i parë dy pyetjet e para tek ushtrimi 1 dhe 2
-Grupi i dytë dy pyetjet e fundit tek ushtrimi 1 dhe 2
Diskutohen përgjigjet.
Detyrë shtëpie U. 5,7, nxënësit e mirë edhe 6 dhe 8.
Ushtrime
2. Vendos fjalët e duhura në fjalitë e mëposhtme:
- Trupat me formë dhe përmasa të njëjta mund të kenë masa të ndryshme.
- Trupat e përbërë nga lëndë të ndryshme dhe kanë masë të njëjtë, kanë vëllime
të ndryshme.
- E njëjta lëndë në gjendje të ndryshme ka dendësi të ndryshme.
6. Sa është dendësia e lëndës së një trupi me vëllim 3 dm3 dhe masë 1.26 kg?
Përgjigje: m = 1.26kg ; = V 3= dm3 0.003m3
m 1.26kg
d= = =3
420 kg m3
V 0.003m
27
FIZIKA 8
Tema 1.7
Zgjidhje detyrash. Ushtrime
2. Në një kokërr hudhër me vëllim 10cm³, ndodhen 12 thelpinj. Gjeni përqendrimin
e thelpinjve të hudhrës në këtë rast.
N 12
Përgjigje: =
n = = 1.2 thelpinj cm3
V 10
3. Një kalli gruri me vëllim 7cm³, e ka përqëndrimin 5 kokrra për cm³. Gjeni
numrin e kokrrave të grurit.
Përgjigje: N = n ⋅ V = 5 ⋅ 7 = 35kokrra
N 52
Përgjigje: =
n = = 1.04 kokrra cm3
V 50
5. Një sasi zhive me masë 163,2gr e ka vëllimin 12ml. Gjeni dendësinë e zhivës.
Përgjigje: m = 163.2 g =
, V 12 =ml 12cm3
m 163.2
d= = = 13.6 g cm3
V 12
6. Njohim vlerat e masave dhe të vëllimeve të pesë trupave.Bëni renditjen e tyre
duke filluar nga trupi me dendësi më të madhe.
Trupi A (m = 5,07gr; V = 5,7ml)
Trupi B (m = 5,07gr; V = 11,4ml)
Trupi C (m = 10,14gr; V = 5,7ml)
Trupi D (m = 10,14gr; V = 10,14ml)
Trupi E (m = 100,23gr; V = 150,5ml)
28
LIBËR PËR MËSUESIN
Tema 1.10
Ushtrimet e testit
1. Cili nga pohimet e mëposhtme është i saktë:
Molekula e ujit
a) Përbëhet nga grimca më të vogla që nuk i ruajnë vetitë e ujit.
b) Përbëhet nga grimca më të vogla që ruajnë vetitë e ujit.
c) Përbëhet vetëm nga atome oksigjeni.
d) Përbëhet nga një atom oksigjen dhe dy atome hidrogjen.
29
FIZIKA 8
N 100
Përgjigje: =
n = = 2 gur. cm3
V 50
9. Përmasat e kuboidit janë 20cm x 10cm x 2cm. Masa e kuboidit është 500gr. Sa
është dendësia e tij?
m 500 g
d== = 1.25 g cm3
V 400cm3
10. Llogaritni masën e një lënde me vëllim 0.5 dm³ dhe dendësi 4.5 kg/m³. Çfarë
vëllimi ka një trup alumini që ka po atë masë që kanë 3m³ bakër. (d.Al=2.7 g/
cm³; dcu=8.9 g/cm³).
Përgjigje:
1) m = d ⋅ V = 4.5 kg m3 ⋅ 0.0005m3 = 0.00225 kg m3 = 0.225 g cm3
2) mCu = dCu ⋅ VCu = 8900 kg m3 ⋅ 3kg = 26700kg
mAl 26700kg
3) V
= Al = 3
≈ 9.9m3
VAl 2700m
30
LIBËR PËR MËSUESIN
11. Një trup prej plumbi me dendësi 11.3 g/cm³ e ka masën 684g. Gjeni vëllimin
e tij.
Në një enë të shkallëzuar ndodhen 6 ml ujë. Brenda saj fusim një trup me masë
15,6gr dhe vëllimi i ujit bashkë me trupin u bë 8 ml. Gjeni dendësinë e lëndës dhe
cilit materiali i përket.
Përgjigje:
m 684 g
1) V= = 3
≈ 60.5cm3
d 11.3 g cm
2) m = 15.6 g ; V = 8ml − 6ml = 2ml = 2cm3
15.6
=d = 7.8 g cm3
2
Kjo dendësi i përket lëndës hekur.
12. Gjeni dendësinë e një kuboidi me përmasa 24,4 cm x 62,6 cm x 12,1 cm dhe
masë 26,78 kg. Rezultatin shpreheni në kg / dm³.
26.78kg
=d 3
≈ 1.6 kg dm3
17 dm
13. Gjeni vëllimin e një trupi prej alumini me masë 250 gr.
250 g
Përgjigje:
= V 3
≈ 92.6cm3
2.7 g cm
14.Grafiku i figurës së mëposhtme i referohet dy trupave të ndryshëm A dhe B.
Në bazë të të dhënave të grafikut përgjigjuni pyetjeve:
a) Në bazë të grafikut, cili trup zë vëllim më të madh?
b) Në bazë të grafikut, cili trup ka masë më të madhe?
c) Cili nga trupat ka dendësi më të madhe?
d) Llogaritni dendësitë për të dy trupat.
Përgjigje:
a) Trupi B
b) Trupi A
c) Trupi A
d) d A = 5 g cm3 dhe d B = 2.5 g cm3
31
FIZIKA 8
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Atomi është grimcë e pandashme. V G
- Elektroni ka ngarkesë negative. V G
- Neutroni nuk ndodhet në bërthamë. V G
- Protoni ka ngarkesë pozitive. V G
10. Për një atom që ka 13 protone, 14 neutrone dhe 13 elektrone, mund të themi:
a) ka 27 ngarkesa pozitive
b) ka 27 ngarkesa negative
c) ka 13 ngarkesa pozitive
d) numri i ngarkesave pozitive është më i madh se i atyre negative.
3. Qarko (V) nëse thënia është e saktë ose (G) nëse është e gabuar.
- Dukuria e formimit të joneve quhet jonizim. V G
- Kur atomi kthehet në jon, ndryshon numri i thërrmijave të bërthamës. V G
- Argjendi është përçues i mirë i elektricitetit sepse ka elektrone të lira. V G
- Porcelani është përçues i mirë i elektricitetit sepse nuk ka elektrone të lira.
V G
4. Qarko alternativën e saktë.
Klasifikohen si përçues:
a) druri b) plastika c) alumini d) letra
33
FIZIKA 8
3. Në figurë paraqitet formimi i joneve. Përcaktoni llojin e secilit prej tyre si dhe
ngarkesën elektrike që ato kanë.
Përgjigje: Në rastin e parë kemi formimin e një joni negativ me ngarkesë (−1njwsi )
dhe në rastin e dytë kemi formimin e një joni pozitiv me ngarkesë (+1njwsi ) .
34
LIBËR PËR MËSUESIN
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Një trup i elekrizuar ka vetinë të tërheqë trupa të tjerë më të lehtë. V G
- Gjatë fërkimit, elektronet kalojnë nga shufra e qelqit në copën e leshtë. V G
- Gjatë fërkimit, elektronet kalojnë nga copa e mëndafshtë në shuftën e
ebanitit. V G
- Gjatë elektrizimit me takim të dy trupat elektrizohen me të njëjtën shenjë.
V G
4. Dy tollumbace të fërkuara me copë të leshtë largohen. Si janë të ngarkuara ato?
Përgjigje: Tollumbacet janë të garkuara me të njëjtën shenjë.
35
FIZIKA 8
Detyrë praktike
Pritni dy shirita nga një qese plastike. Bashkojini dy shiritat me gishtat e njërës
dorë dhe me gishtat e dorës tjetër i fërkoni disa herë. Çfarë vëreni? Argumentoni
përgjigjen.
Përgjigje: Dy shiritat e qeses plastike do të shtyjnë njëri-tjetrin. Ato elektrizohen
me fërkim, me shenja të njëjta.
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Përreth çdo trupi të elektrizuar ka fushë magnetike. V G
- Bashëveprimi ndërmjet trupave të elektrizuar realizohet nëpërmjet
fushës elektrike. V G
- Fusha elektrike e një shufre qelqi të elektrizuar nuk ndikon tek copëzat
e letrës. V G
- Gjatë elektrizimit me ndikim kemi vetëm rishpërndarje të ngarkesave elektrike
brenda trupit që elektrizohet. V G
36
LIBËR PËR MËSUESIN
5. Çfarë ngarkese do të shfaqet tek koka e elektroskopit nëse pranë saj afrojmë
një trup të ngarkuar negativisht:
a) ngarkesa pozitive
b) ngarkesa negative
c) ngarkresa pozitive dhe negative
c) asnjë lloj ngarkese.
6. Në figurë paraqiten:
a) vijat e forcës së fushës magnetike
b) vijat e forcës së fushës elektrike
c) vijat e forcës së fushës elektromagnetike
d) asnjë nga alternativat e mësipërme.
37
FIZIKA 8
5. Nëse pranë një elektroskopi të ngarkuar pozitivisht afrojmë ngadalë një trup të
ngarkuar negativisht, fletët e tij do të ulen deri sa të mbyllen fare. Duke e afruar
më tepër trupin e ngarkuar, fletët do të hapen përsëri. Shpjegoni pse ndodh një
dukuri e tillë. Përgjigje:
a) Kur pranë elektroskopit afrojmë ngadalë trupin të ngarkuar negativisht, nën
ndikimin e fushës elektrike, ngarkesat pozitive do të lëvizin drejt sferës së
elektroskopit, ndërsa ato negative drejt fletëve. Fletët do të ulen derisa të mbyllen.
b) Duke e afruar më tepër trupin e ngarkuar fletët do hapen përsëri sepse në to do
të përëqëndrohen ngarkesat negative.
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Elektronet e lira në një qark elektrik lëvizin nga poli negativ i burimit drejt polit
pozitiv. V G
- Veprimi i fushës elektrike nuk ndikon në lëvizjen e elektroneve të lira nëpër një
përçues. V G
- Të gjithë lëngjet janë përçues të rrymës elektrike. V G
- Jonet positive dhe negative janë bartësit e rrymës elektrike në elektrolitë.
V G
4. Qarko alternativën e saktë.
Rrymë elektrike në një përçues është lëvizja e drejtuar e:
a) protoneve
b) neutroneve
c) elektroneve
d) joneve
6. Në një qark elektrik dy elektroda janë të zhytura në një tretësirë ( Na2 SO4 ) .
Përcaktoni cila elektrodë do të vishet me jonet natrium ( Na +1 ) .
Përgjigje:
a) Katoda është elektroda e lidhur me polin negativ.
b) Anoda është elektroda e lidhur me polin pozitiv.
c) Jonet natrium do të shkojnë drejt katodës.
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Gazet gjithmonë janë përçues të elektricitetit. V G
- Rryma elektrike në gaze është lëvizja e drejtuar e joneve pozitive drejt katodës
dhe joneve negative dhe elektroneve drejt anodës. V G
- Me ndihmën e makinës elektrostatike mund të prodhohen shkarkesa
elektrike. V G
- Në boshllëk rryma elektrike është lëvizja e drejtuar e joneve negative. V G
40
LIBËR PËR MËSUESIN
6. Një shufër qelqi pasi u elektrizua me fërkim me një copë të mëndafshtë u takua
me një sferë metalike. Sfera metalike:
a) elektrizohet me ngarkesa pozitive
b) elektrizohet me ngarkesa negative
c) nuk elektrizohet
d) shkarkohet.
9. Një shufër plastike fërkohet me një copë të leshtë, ndërsa një shufër qelqi me
41
FIZIKA 8
42
LIBËR PËR MËSUESIN
LENDA: FIZIKË
KLASA: VIII
STRUKTURA E MESIMIT
Fazat e
Strategjitë mësimore Veprimtaritë e nx. Organizimi i nx
strukturës
Diskutim për njohuritë Punë me gjithë
Parashikim Diskutim i ideve
paraprake klasën
Paraqitja grafike e
Ndërtim D- D – M Punë në grupe
infomacionit
Të nxënit në
Përforcim Rishikim në dyshe Punë në çifte
bashkëveprim
Më pas shpjegoj se shpejtësia e trupit përcaktohet jo vetëm nga vlera numerike, por
edhe nga drejtimi i saj, e cila paraqitet me shigjetë. Drejtimi i shigjetës tregon drejtimin
e shpejtësisë së trupit, kurse gjatësia tregon vlerën numerike të shpejtësisë.
Nx. iu drejtohen disa pyetje:
Ç’është lëvizja e njëtrajtshme?
Si llogaritet rruga në lëvizjen e njëtrajtshme?
NDËRTIM I NJOHURIVE
l 20 m
v= = = 5ms
t 4s
Po nga kjo lidhje gjejmë që rruga e përshkuar pas 10 s është:
l = v ⋅ t = (5 m s)(10 s) = 50 m
l= v ⋅ t
Si llogaritet
Përkufizimi V,l,t
t =l v
Lëvizja e
njëtrajtshme
Shembuj Paraqitja
grafike e
shpejtësisë
Makina çdo 1 s
përshkon
l = 5m
44
Kategoritë e informacionit
Përkufizimi,
Si llogariten l, v, t,
Paraqitja grafike e shpejtësisë.
Ushtrime
2. Plotëso me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Nëse trupi me kalimin e kohës nuk e ndryshon vendndodhjen, ai është në prehje.
- Sa më e madhe është shpejtësia e trupit, aq më e gjatë është shigjeta që e paraqet
atë.
- Gjatë lëvizjes së njëtrajtshme, shpejtësia e trupit nuk ndryshon.
- Grafiku shpejtësi-kohë është një drejtëz paralel me boshtin e kohës.
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Shpejtësia e trupit tregon rrugën që përshkon trupi në një kohë të
caktuar. V G
- Njësia e shpejtësisë është metër për sekondë. V G
- Shpejtësia e një trupi është e përcaktuar kur jepet vetëm vlera numerike
e saj. V G
- Një trup kryen lëvizje të njëtrajtshme, nëse në intervale të çfarëdoshme të
barabarta, përshkon rrugë të barabarta. V G
l t
a) v = l + t b) v = l ⋅ t c) v = d) v =
t l
5. Një autobus lëviz në mënyrë të njëtrajtshme me shpejtësi 36 km ore . Rruga që
përshkon ai për 75 minuta është:
a) 40km b) 45km c) 50km d) 55km
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Në lëvizjen e ndryshueshme, trupi në intervale kohe të barabarta, kryen rrugë të
barabarta. V G
- Në lëvizjen e ndryshueshme, shpejtësia e trupit në pjesë të ndryshme të
trajektores së lëvizjes të tij është e ndryshme. V G
- Me anën e shpejtësisë mesatare mund të gjenden rrugët gjatë intervaleve të
ndryshme të kohës. V G
- Shpejtësimatësi mat vlerën e shpejtësisë së çastit për intervale shumë të vogla
të kohës. V G
5. Një motoçiklist lëviz me shpejtësi 35 km h për 2 orë dhe me shpejtësi 15 km h
për 2 orë të tjera. Njehsoni shpejtësinë mesatare të lëvizjes së motoçiklistit.
Përgjigje:
l1 35 km h ⋅=
= 2h 70km l2 15 km h ⋅=
= 2h 30km
l p = 70km + 30km = 100km t p = 2h + 2h = 4h
100km
vmes
= = 25 km h
4h
46
LIBËR PËR MËSUESIN
720m
vmes
= = 3.6 m s
200 s ;;
8. Një aeroplan që lëviz me shpejtësi mesatare 720 km h , rrugën prej 900km do
të përshkojë për:
a) 1h b) 1.25h c) 1.5h d) 2h
30km
=t1 ≈ 0.6h ; t p= 0.6h + 1h= 1.6h
54 km h
70km
vmes
= = 43.8 km h
1.6h
5. Nga qyteti A u nis drejt qytetit B një makinë me shpejtësi mesatare 35 km h .
Në të njëjtën kohë u nis nga qyteti B në drejtim të qytetit A një makinë tjetër me
shpejtësi 25 km h . Pas sa orësh u takuan të dy makinat, nëse largësia ndërmjet
dy qyteteve është 210km .
Përgjigje:
Meqë kohët e lëvizjes së dy makinave janë të njëjta, atëherë:
=l1 35 km h ⋅=
t ; l2 25 km h ⋅ t ;
l p= l1 + l2 , zëvendësojmë dhe marrim:
210km = 35 km h ⋅ t + 25 km h ⋅ t = t (35 + 25) = t ⋅ 60
210km
=t = 3.5h
60 km h
6. Një trup për 2 sekonda lëvizi me një shpejtësi konstante 2 m s dhe për 3
sekonda të tjerë me shpejtësi 4 m s . Shpejtësia mesatare me të cilën ka lëvizur
trupi është:
a) 1.2 m s b) 2.2 m s c) 3.2 m s d) 4.2 m s
48
LIBËR PËR MËSUESIN
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Lëvizja gjatë së cilës trupi në intervale kohe të barabarta e ndryshon shpejtësinë
me të njëjtën vlerë, quhet lëvizje e njëtrajtshme. V G
- Nëse shpejtësia fillestare është zero, nxitimi njehsohet me
v
formulën: a = . V G
t
- Në lëvizjen njëtrajtësisht të ngadalësuar nxitimi është pozitiv. V G
- Në lëvizjen njëtrajtësisht të ndryshuar, gryfiku i shpejtësisë në lidhje me kohën
është vijë e drejtë. V G
5. Një trup niset nga prehja dhe fillon të lëvizë me nxitim 3.5 m s 2 . Pas 1 minute
ai ka përshkuar rrugën prej:
a) 112m b) 122m c) 132m d) 142m
v − v0 0 − 15
a= = = −1.5 m s 2 , lëvizja është e ngadalësuar.
t 10
a ⋅t2
l = v0 ⋅ t + = 75m
2
7. Gjeni nxitimet e trupave, grafikët e shpejtësive të të cilëve ne lidhje me kohën
jepen në figurë.
6m s 6m s
Përgjigje:
= a1 = 3 m s 2 dhe=
a2 = 1 m s 2
2s 6s
49
FIZIKA 8
l v − v0 v − v0 l
a) a = b) a = c) a = d) a =
t t l v − v0
2. Një trup niset nga prehja dhe fillon të lëvizë me nxitim 0.5 m s 2 . Pas sa kohe
shpejtësia e tij do të jetë 40 m s .
a) 20s b) 40s c) 80s d) 100s
v − v0
=v0 54
= km h 15 m s ; a = = −1 m s 2
t
at 2
l =v0t + =225m − 112.5m =112.5m
2
v 50 m s
Përgjigje: a= = = 2.5 m s 2
t 20 s
at 2
=l = 500m
2
50
LIBËR PËR MËSUESIN
LËNDA: FIZIKË
KLASA: 8
STRUKTURA E MËSIMIT:
PARAPRAKE
Bëj një diskutim paraprak për njohuritë që kanë nx. për rënien e lirë. Klasa ndahet
në 3 grupe. Në tabelë shënoj pyetjet.
Grupi 1: Pse bie molla në tokë?
Grupi 2: Çfarë lëvizje kryen molla gjatë rënies së saj?
Grupi 3: Trego raste konkrete të rënies së lirë.
Nx. u lihet 2 minuta kohë për përgatitjen e përgjigjeve të pyetjeve dhe 1 minutë
për diskutimin e tyre me shokun e bankës. Përgjigjet e nx. shënohen në tabelë.
Më pas arrihet në përfundim se molla lëviz nën veprimin e forcës së rëndesës
duke kryer kështu rënie të lirë. Themi se rënia e lirë është lëvizje e ndryshueshme
sepse shpejtësia e mollës gjatë rënies ndryshon. Diskutohen rastet konkrete të
sjellë nga nx. për rënien e lirë.
51
FIZIKA 8
Ndahet klasa në grupe me nga 4 nx. dhe lihen të lirë të lexojnë tekstin për 10
minuta. Më pas shkruaj në tabelë pyetjet për secilin grup.
1. A lëviz trupi me nxitim gjatë rënies së lirë? Pse?
2. Cili nga shkencëtarët zhvilloi eksperimentet e para për rënien e lirë dhe
në çfarë përfundimesh arriti?
3. Sa është vlera e saktë e nxitimit të rënies së lirë? Po e përafërta?
4. Si do ta llogarisim lartësinë që përshkon trupi gjatë kohës kur shpejtësia
fillestare është 0? Si arritët në këtë përfundim?
5. Shkruani formulën e shpejtësisë së trupit në fund të rënies së lirë. Ku e
mbështetni mendimin tuaj?
U lihet nx. 5 minuta kohë që t`i përgjigjen pyetjeve të dhëna dhe më pas fillojmë
me diskutimet sipas grupeve. Shkruhen përgjigjet në tabelë.
1. Trupi lëviz me nxitim gjatë rënies së lirë sepse rënia e lirë ishte lëvizje e
ndryshueshme.
2. Eksperimentet e para i zbuloi Galileo Galilei që arriti në përfundimin se të
gjithë trupat bien me të njëjtin nxitim.
3. Vlera e saktë e nxitimit të rënies së lirë është 9.8 m s 2 dhe vlera e përafërt
10 m s 2 .
gt 2
4. Kur shpejtësia fillestare është 0, lartësia është: h = dhe v= g ⋅ t
U drejtoj nx. pyetje: 2
Ç’ndodh me nxitimin dhe shpejtësinë e trupit që lëviz vertikalisht lart? Shkruhen
formulat
Kur shpejtësia fillesatare nuk është 0:
gt 2
h v0t +
= dhe v = v0 + g ⋅ t
2
Lëvizja e trupit kur hidhet vertikalisht lart është e ngadalësuar sepse shpejtësia e
trupit vjen duke u zvogëluar. Nxitimi në këtë rast është: g = −10 m s 2
52
LIBËR PËR MËSUESIN
V0 = 0 E përshpejtuar bie
vertikalisht poshtë
h = gt2/ 2 g>0
v = gt
gt 2
h v0t +
=
2
vlerësim
Meqë punanënëorët
grup në vazhdim.Vlerësoj
zë vendin kryesor në këtë orënx. në punën
mësimi, individuale
bëj vlerësimin për
me notë të nx.plotësimin e
që janë vëzhguar
hartës së më
edhe orë koncepteve,
parë dhe si kagjithashtu
kontribuar aistimuloj
në grupin eme fjalë
tij. Bëj nx. eme
vlerësim dobët
shkrimpër pjesëmarrjet
në fletore për disa ngae
tyre
nx.në diskutim.
që do të më shërbejnë për vlerësim në orët në vazhdim.Vlerësoj nx. në punën individuale për
plotësimin e hartës së koncepteve, gjithashtu stimuloj me fjalë nx. e dobët për pjesëmarrjet e tyre në
diskutim.
Ushtrime
2. Plotëso me fjalët e duhura fjalitë e mëposhtme:
- Kur trupi bie nga një lartësi në tokë, rënia e lirë është lëvizje njëtrajtësisht e
përshpejtuar.
- Kur trupi hidhet vertikalisht nag poshtë-lart, rënia e lirë është lëvizje njëtrajtësisht
e ngadalësuar.
- Gjatë rënies së lirë, për intervale kohe të barabarta, shpejtësia ndryshon me të
njëjtën vlerë.
- Vlera e nxitimit me të cilën bie një trup nga një lartësi është ≈ 10 m s 2 .
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Trupat kryejnë rënie të lirë dhe në mungesë të forcës së rëndesës. V G
53
FIZIKA 8
- Kur trupi bie nga lart-poshtë, nxitimi i rënies së lirë është pozitiv. V G
- Gjatë rënies së lirë, trupat me masa të ndryshme, lëvizin me nxitime të
ndryshme. V G
- Gjatë rënies së lirë, trupat me masa të ndryshme, bien me shpejtësi të
ndryshme. V G
Përgjigje: Meqë trupi ngjitet vertikalisht lart, lëvizja është e ngadalësuar dhe
g = −10 m s 2 . Njehsojmë kohën gjatë së cilës trupi arrin lartësinë maksimale
dhe shpejtësia e tij bëhet 0.
v − v0 −18
g
= ⇒= t = 1.8s . Njehsojmë lartësinë maksimale për t = 1.8s .
t −10
gt 2
hmax =v0t + =16.2m
2
Pas 1.8 sekondash, trupi kryen rënie të lirë. Njehsojmë shpejtësinë e trupit pas
1.2 sekondave të mbetura nga koha e përcaktuar në ushtrim. (3s − 1.8s = 1.2 s )
v = g ⋅ t = 10 m s 2 ⋅1.2 s = 12m /s.
Pas 3 sekondash trupi do të jetë duke zbritur nga lart-poshtë dhe shpejtësia e tij
është 12 m s .
Pas 3 sekondash trupi do të ndodhet në lartësinë:
gt 2
h =v0t + =9m
2
6. Njehsoni lartësinë nga e cila bie një trup pa shpejtësi fillestare dhe prek tokën
gt 2
pas 8s . Përgjigje: =
h = 320m
2
54
LIBËR PËR MËSUESIN
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Nëse mbi trupat nuk ka veprime të jashtme, ata ruajnë gjendjen në të cilën
ndodhen. V G
- Inercia është vetia gjatë se cilës trupat ruajnë vetëm gjendjen e tyre
të lëvizjes. V G
- Për të ndryshuar gjendjen e një trupi me masë të madhe, duhet të veprojmë me
një forcë të madhe. V G
5. Pse kur një makinë lëviz përgjatë një kthese pasagjerët shmangen duke iu
larguar qendrës së kthesës?
Përgjigje: Sepse trupat për shkak të inercisë duan të ruajnë gjendjen në të cilën
ndodheshin.
6. Një djalë është duke lëvizur mbi kalë. Përse kur kali ngalon menjëherë, djali
shkon përpara?
Përgjigje: Sepse djali tenton të ruajë gjendjen në të cilën ndodhej, atë të lëvizjes.
7. Një shishe qëndron në prehje mbi një pecetë. A do të bjerë shishja nëse tërheqim
me shpejtësi pecetën? Pse?
Përgjigje: Shishja nuk do të bjerë për shkak të inercisë.
55
FIZIKA 8
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Nxitimi që fiton një trup, është në përpjestim të drejtë me forcën që vepron
mbi trupin. V G
- Nxitimi që fiton një trup është në përpjestim të drejtë me masën
e trupit. V G
- Sa herë zvogëlohet forca që vepron mbi trupin, aq herë rritet nxitimi që
fiton trupi. V G
- Sa herë rritet masa e një trupi, aq herë zvogëlohet nxitimi që fiton trupi. V G
4. Forca që ushtrohet mbi një trup rritet tri herë. Nxitimi që fiton trupi:
a) rritet tri herë; b) nuk ndryshon; c) zvogëlohet tri herë; d) nuk mund të
përcaktohet.
5. Cila nga formulat e mëposhtme shpreh saktë ligjin e Njutonit:
a) a= F ⋅ m b) a = F m c) m= F ⋅ a d) a = m F
6. Mbi një trup forca F1 = 45 N , shkakton nxitimin a1 = 2 m s 2 . Forca F2 = 180 N
do t`i shkaktojë trupit nxitimin:
a) a2 = 2 m s 2 b) a2 = 4 m s 2 c) a2 = 8 m s 2 d) a2 = 16 m s 2
7. Vlera e forcës, që i shkakton trupit me masë m = 3.5kg , nxitimin a = 2 m s 2
është:
a) 3.5N b) 7N c) 10.5N d) 14N
8. Forca F = 12.5 N , i shkakton një trupi nxitimin a = 25 m s 2 . Masa e tij është:
a) 0.5kg b) 1kg c) 1.5kg d) 2kg
56
LIBËR PËR MËSUESIN
2. Një forcë prej 30N i shkakton një trupi nxitimin 1.5 m s 2 . Masa e trupit është:
a) 20kg b) 30kg c) 40kg d) 50kg
F 20 N
Përgjigje: =
a = = 10 m s 2
m 2kg
4. Mbi trupin me masë 75kg vepron forca 150N . Njehsoni:
a) nxitimin që fiton trupi nën veprimin e forcës
b) rrugën që bën trupi për 4s , nëse shpejtësia fillestare e tij ka qenë 3m s .
Përgjigje:
F
a
a) = = 2 m s2
m
at 2
b) l =v0t + =28m
2
5. Trupi me masë 1.6kg lëviz me nxitim 2.5 m s 2 . Forca që vepron mbi të është:
a) 2.5N b) 4N c) 5.5N d) 7N
6. Një trup me masë 3.5kg , nën veprimin e një force lëviz në mënyrë njëtrajtësisht
të ndryshueshme. Gjatë 3s , shpejtësia e tij ndryshon nga 3m s në 9 m s .
Njehsoni:
a) nxitimi me të cilin ka lëvizur trupi
b) forcën që ka vepruar mbi trupin.
Përgjigje:
v − v0
a)
= a = 2 m s2
t
b) F = m ⋅ a = 7 N
57
FIZIKA 8
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Forca që zëvendëson veprimin e njëkohshëm të disa forcave quhet forcë
kundërveprimi. V G
- Rezultantja e dy forcave paralele me kahe të njëjta gjendet duke i zbritur
ato. V G
- Rezultantja e dy forcave paralele me kahe të kundërta gjendet duke zbritur nga
forca më e madhe forcën më të vogël. V G
- Dy forca paralele me kahe të njëjta dhe vlera numerike të barabarta barazpeshojnë
njëra-tjetrën vetëm kur zbatohen në të njëjtin trup. V G
4. Mbi trupin vepron forca e fërkimit 200N . Njehsoni forcën rezultante nëse
vajza ushtron mbi trupin forcën F = 270 N .
Përgjigje: FR = 70 N
58
LIBËR PËR MËSUESIN
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Toka tërheq jo vetëm trupat që ndodhen në të, por dhe ato që ndodhen
më larg. V G
- Trupat qiellorë nuk bien në Diell sepse forca gravitacionale nuk ndryshon
drejtimin e shpejtësisë së tyre. V G
- Në trupa qiellorë të ndryshëm nxitimi gravitacional është i
ndryshëm. V G
- Forca e rëndësës së një trupi në Hënë është e njëjtë me forcën e rëndesës së tij
në Tokë.
V G
4. Qarko alternativën e saktë:
Bashkëveprimi i tërheqjes së gjithësishme realizohet me anë të :
59
FIZIKA 8
a) fushës elektrike
b) fushës magnetike
c) fushës elektromagnetike
d) fushës gravitacionale.
6. Pesha e një njeriu në Tokë është 650N . Sa do të jetë pesha e tij në planetin
Mars? Po në planetin Uran? ( g M = 3.8 m s 2 ; gU = 10.8 m s 2 )
Përgjigje:
m = 65kg
PM mg
= = M 247 N
PU mg
= = U 702 N
7. Nëse pesha e një trupi në Tokë është 350N , pesha e tij në Hënë do të jetë:
a) 46N b) 56N c) 66N d) 76N
1. Vlera që tregon dinamometri për një trup të varur në të është 4N . Kjo vlerë
përfaqëson:
a) peshën e trupit, P
b) forcën e kundërveprimit, N
c) forcën e rëndesës, G
d) peshën e trupit, P dhe forcën e rëndesës G.
3. Forca 445N i shkakton një trupi prej bakri nxitimin prej 5 m s 2 . Vëllimi i
këtij trupi është: (d = 8.9 g cm3 )
a) 10cm3 b) 20cm3 c) 30cm3 d) 40cm3
4. Forca e rëndesës së një trupi në planetin Pluton është 13N . Sa është forca e
rëndesës së këtij trupi në Tokë? ( g P = 0.4 m s 2 )
Përgjigje:
GP 13 N
m
= = = 32.5kg
g P 0.4 m s 2
60
LIBËR PËR MËSUESIN
G mg
= = 325 N
m
a) F= a ⋅ t b) F = c) a= m ⋅ F d) v= a ⋅ t e) F= a ⋅ m
a
m
a) P = b) m= P ⋅ g c) g= m ⋅ P d) P= m ⋅ g e) m ⋅ g ⋅ P =
1
V
7. Dinamometri është:
a) mjeti që shërben për të matur masën e trupit
b) mjeti që shërben për të matur zgjatimin e sustës
c) mjeti që shërben për të matur shpejtësinë e trupit
d) mjeti që shërben për të matur peshën e trupit.
10. Një trup për 3min lëviz me shpejtësi mesatare 2.5 m s . Rruga që përshkon
ai është:
a) 400m b) 450m c) 500m d) 550m
62
LIBËR PËR MËSUESIN
11. Një makinë që po lëvizte me shpejtësi 6.5 m s , fillon të frenojë deri sa ndalet
pas 5s . Njehsoni:
a) nxitimin me të cilin frenon makina
b) rrugën që përshkon makina nga momenti që filloi të frenojë deri sa ndalet.
Përgjigje:
v − v0 −6.5
a) a = = = −1.3 m s 2
t 5
2
at
b) l =v0t + =32.5 − 16.25 =16.25m
2
v − v0 −v0
g= t
⇒= = 1.2 s
t −g
Njehsojmë lartësinë maksimale për t = 1.2 s
gt 2
hmax = v0t + =14.4 − 7.2 = 7.2m
2
Pas 1.2 sekondash, trupi kryen rënie të lirë. Njehsojmë shpejtësinë e trupit pas 0.8
sekondave të mbetura nga koha e përcaktuar në ushtrim. ( 2s -1.2s = 0.8s)
v = v0 + gt =12 m s + 8 m s = 20 m s
Pas 2 sekondash trupi do të jetë duke zbritur nga lart-poshtë dhe shpejtësia e tij
është 20 m s
Pas 2 sekondash trupi do të ndodhet në lartësinë:
gt 2
h =v0t + =4m
2
13. Si duhet të jenë drejtimet dhe kahet e forcave 15N dhe 30N në mënyrë që
rezultantja e tyre të jetë një herë 45N dhe një herë 15N . Paraqitini ato grafikisht,
duke pranuar marrëveshjen 1cm → 10 N .
63
FIZIKA 8
Përgjigje:
a) Nëse rezultantja e forcave është 45N, forcat janë me drejtime dhe kahe të
njëjta.
b) Nëse rezultantja e forcave është 15N, forcat janë me drejtim të njëjtë dhe kahe
të kundërta.
3. Qarko (V) nëse thënia është e saktë ose (G) nëse është e gabuar.
- Puna dhe fuqia shprehin të njejtën madhësi fizike. V G
- Një trup që është në lëvizje zotëron energji sepse është i aftë të
kryejë punë. V G
- Energjia kinetike varet vetëm nga masa e trupit. V G
- Energjia potenciale varet nga forca e rëndesës dhe lartësia në të cilën
ndodhet trupi.
V G
4. Cila nga formulat e mëposhtme përdoret për njehsimin e punës:
F s
a) A = b) A= F + s c) A= F ⋅ s d) A = e) A= F − s
s F
5. Një top bulingu me masë 3.5kg lëviz me shpejtësi 4 m s . Puna më e madhe
që mund të kryejë trupi është:
a) 50J b) 52J c) 54J d) 56J
6. Një trup që lëviz me shpejtësi 3m s , zotëron një energji kinetike prej 36J .
Masa e trupit është:
a) 2kg b) 4kg c) 6kg d) 8kg
Përgjigje:
E p mgh
a) = = 2300 J
A E=
b) = p mgh
= 2300 J
8. Një vinç duke ngritur një ngarkesë në lartësinë 18m , kreu punën prej 9000J
Njehsoni:
a) Energjinë potenciale të ngarkesës
b) Masën e tullave.
Përgjigje:
Ep
a) E p= A= mgh= 9000 J b) =
m = 50kg
gh
3. Qarko (V) nëse thënia është e vërtetë ose (G) nëse është e gabuar.
- Energjia potenciale e një trupi mund të shndërrohet në energji kinetike dhe
anasjelltas. V G
- Shuma e energjisë kinetike me energjinë potenciale të trupit quhet
energji termike. V G
- Energjia mekanike është gjithnjë më e madhe se shuma e energjisë kinetike dhe
potenciale. V G
- Gjatë rënies së një trupi, lartësia e tij zvogëlohet ndërsa shpejtësia e lëvizjes së
tij rritet. V G
5. Një trup e ka energjinë mekanike 94J . Nëse energjia kinetike e trupit është
65
FIZIKA 8
7. Energjia mekanike e një trupi është 100J . Energjia kinetike e tij është 4 herë
më e madhe se energjia potenciale. Të njehsohet secila energji e trupit.
Përgjigje: E=
m Ek + E p
Ek =4 ⋅ E p ⇒ Em =4 E p + E p , prej këtej marrim:
E p E=
= m 5 20 J , ndërsa Ek =
4 ⋅ 20 J =
80 J
66
LIBËR PËR MËSUESIN
2 1
E p1 = ⋅ E p =600 J dhe E p 2 = ⋅ E p =300 J
3 3
4. Një kuboid rrëshqet me shpejtësi fillestare 2 m s nga lartësia 1.5m e një rrafshi
të pjerrët. Njehsoni shpejtësinë e kuboidit në fund të rrafshit të pjerrët, duke mos
marrë parasysh forcat e fërkimit.
Përgjigje:
m ⋅ v2
a) E=
m Ek1 + E p1 ; Ek1= = 2 ⋅ m ; E p1 = m ⋅ g ⋅ h = 15 ⋅ m
2
Em= 17 ⋅ m
b) Në fund të rrafshit të pjerrët, lartësia e kuboidit është 0. Energjia kinetike e tij
është sa energjia mekanike e trupit në lartësinë 1.5m .
m ⋅ v2 34
Ek 2 = Em ; E=
k2 v
⇒=
2 m
5. Një trup me masë 0.5kg zotëron një energji mekanike prej 400J . Nëse
energjia kinetike e tij në një çast të dhënë është 250J , njehsoni lartësinë në të
cilën ndodhet trupi.
Përgjigje:
Em = Ek + E p ⇒ E p = Em − Ek
E p = 400 J − 250 J = 150 J
Ep
=h = 30m
m⋅ g
6. Një lavjerrës me masë 300g , shmanget nga pozicioni i ekuilibrit duke u ngritur
në lartësinë 20cm . Shpejtësia e lavjerrësit kur kalon në pozicionin e ekuilibrit
është:
a) 0.5 m s b) 1m s c) 1.5 m s d) 2 m s
67