Konspekt Zajęć 1

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Konspekt zajęć I

Temat: „Jestem małym ekologiem.”

Cele operacyjne:
- poznawcze: dziecko zna nazwę nauki, która zajmuje się ochroną przyrody – ekologia; wie
co to jest ochrona środowiska, zna nazwę planety, na której żyjemy; zna piosenkę „Żyj z
przyrodą w zgodzie”;
- kształcące: dziecko rozumie potrzebę dbania o środowisko; rozwija postawę
proekologiczną; projektuje znaczek dla ochrony lasu;
- wychowawcze: dziecko wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne; potrafi
współpracować w grupie; przestrzega reguł w zabawach zespołowych.

Formy organizacyjne:
- z całą grupą,
- grupowa,
- indywidualna.

Metody:
- słowne: rozmowa, nauka piosenki, recytacja wiersza przez nauczycielkę, polecenia,
tłumaczenie, rozmowy informacyjne;
- czynne: metoda stawianych zadań, metoda kierowania własną aktywnością dziecka;
- oglądowe: pokaz.

Pomoce: piosenka „Żyj z przyrodą w zgodzie”, odtwarzacz CD, małe papierowe chmurki,
ilustracja dwóch Ziem – jedna wesoła a druga smutna, wiersz „Co to jest ekologia” D.
Klimkiewicz, opaski z emblematami zwierząt, ilustracja zanieczyszczonego lasu, okrągłe
kartony, farby, kredki, mazaki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. Poproszenie ich, aby usiadły na dywanie w kręgu.

2. Wprowadzenie dzieci w tematykę projektu ekologicznego „ . Zapoznanie ich z


celami oraz formą zajęć, które będą się odbywały w następnych tygodniach.
Poinformowanie uczniów o charakterze ostatnich zajęć tego projektu, które będą
miały za zadanie sprawdzenie ich wiedzy i umiejętności z zakresu ekologii i ochrony
środowiska.

3. Nauczyciel odtwarza dzieciom piosenkę „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

„Żyj z przyrodą w zgodzie”

1. Na wycieczce, na kolonii,


tam gdzie rzeka tam gdzie las.
Skarbów ziemi trzeba bronić,
kwiatów, zwierząt, drzew i gniazd.
 
Ref: Żyj z przyrodą w zgodzie!
Odsuń od niej zło!
I pamiętaj co dzień, żeby chronić ją!
Żyj z przyrodą w zgodzie!
to wspaniała rzecz.
Na ziemi, na wodzie
warto druhów mieć.
Żyj z przyroda w zgodzie!
Odsuń od niej zło!
I pamiętaj co dzień,
Żeby chronić ją!
 
2. Czy to stary, czy tez młody,
Lis i człowiek, ryba, ptak
Każdy cząstka jest przyrody
Więc śpiewajmy razem tak.

Ref: Żyj z przyroda w zgodzie! ...

Rozmowa związana z treścią piosenki:


- Kto powinien dbać o przyrodę ?
- Co to jest ochrona środowiska ?
- Czy mieszkańcy Ziemi są zadowoleni, czy jest coś co zakłóca im spokój na Ziemi ?

4. „Chmurki” – zabawa oddechowa


Nauczyciel kładzie na środku dywanu pewną ilustracje, która jest przykryta małymi,
papierowymi chmurkami. Dzieci muszą zdmuchnąć chmurki, aby zobaczyć co jest na
rysunku.

5. „Dwie Ziemie”
Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustrację dwóch Ziem. Jedna planeta jest wesoła a
druga jest smutna.
- Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest smutna ?
- Kiedy my się uśmiechamy, a kiedy jesteśmy smutni ?
- Co możemy zrobić dla Ziemi, aby była znów wesoła ?

6. „Co to jest ekologia” D. Klimkiewicz

Ekologia – Madre słowo, a co znaczy ? – powiedz sowo !


Sowa chwilę pomyślała i odpowiedź taką dała:
To nauka o zwierzakach, lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach o wzajemnych powiązaniach między nimi.
Bo to wszystko to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować – powiedziała mądra sowa.

- Czy wiecie, co to jest ekologia ? Czym się ona zajmuje ?


- Co to znaczy „żyć ekologicznie” ?
- Czy wy jesteście ekologiami ? Co robicie dla przyrody ?
7. „Zwierzątka” – zabawa ruchowa
Nauczyciel rozdaje dzieciom opaski na głowę z emblematami zwierząt żyjących w
lesie. Gdy będzie grała skoczna i wesoła muzyka zwierzątka biegają i radośnie skaczą.
Natomiast kiedy muzyka zmieni się na spokojną i wolną zwierzątka śpią,
odpoczywają.

8. Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustrację przedstawiającą zanieczyszczone


środowisko lasu.
- Jak myślicie, co się tu stało ?
- Kto to zrobił ?

9. „Znaczek” – praca plastyczna


Nauczycielka prosi, aby dzieci podzieliły się na kilka grup i usiadły razem przy
stolikach. Proponuje im, aby zaprojektowały na okrągłym kartonie znak, jaki
chciałyby umieścić w lesie, żeby wszyscy wiedzieli, że las trzeba chronić.
Dzieci pracują przy dźwiękach spokojnej muzyki.

10. Prezentacja znaków


Dzieci siadają na dywanie w kręgu ze swoimi znakami. Omówienie przez każdą
grupę, co przedstawiają.

You might also like