Наставна тема/област: Информационо-комуникационе технологије у савременом друштву Наставна јединица: Карактеристике информационог друштва Тип часа: Комбиновани, обрада/вежбе Циљ часа: Стицање знања о карактеристикама информационог друштва
Очекивани исходи Ученик познаје употребу рачунара у савременом друштву. на крају часа:
Наставне методе: Дијалошка, демонстративна
Облици рада: Фронтални Наставна средства: Мрежа, рачунар, пројектор, NetSupport, сајт https://www.youtube.com/watch?v=4rOR-OheZvc Филип Марић, Информатика 1 – уџбеник за први разред гимназије, Издавачка кућа Klett, Београд, Литература: 2018. Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, рад са подацима и информацијама, сарадња, дигитална компетенције: компетенција Међупредметно Рачунарство и информатика (значај и примена рачунара) повезивање: Кључни појмови: Информационо друштво
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа Припремају прибор. (10 минута) Најављује тему и циљеве часа. Укључују рачунар. Исписује наслов на табли: Карактеристике информационог друштва. Учествују у дијалогу. Започиње дијалог у циљу обнављања и повезивања градива Ученицима преко пројектора пушта филм са адресе: https://www.youtube.com/watch? v=4rOR-OheZvc Покреће дискусију о карактеристикама информационог друштва на основу Прате излагање. филма. Главни део часа Прате филм. Дискутује са ученицима о утицају и (30 минута) Воде белешке. значају информационог друштва у њиховом животу. Учествују у дискусији. Подстиче ученике на размишљање како ће информационо друштво бити у будућности.
Подстиче извођење закључка.
Завршни део часа Проверава оствареност циљева и Учествују у дијалогу. (5 минута) васпитно-образовних задатака наставног Искључују рачунар. часа. Начини провере У току часа наставник прати и евидентира ангажовање ученика, како у дискусији, тако и у остварености исхода: индивидуалном раду. ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА: Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода? Да ли сам планирао/-ла адекватне активности ученика? Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног? Шта бих променио/-ла?