Professional Documents
Culture Documents
DNA Journey MIO
DNA Journey MIO
27.10.2021
ПРЕДМЕТ НАСТАВНИК
Англиски јазик Елизабета Костеска
НАСТАВНА ЕДИНИЦА
Интеркултурна содржина DNA journey- МИО
час ИКТ
ЦЕЛИ ИСХОДИ
Да се зајакнат мултикултурните вредности, да Се зајакнува чувството за припадност кон една
се зајакне чувството на припадност кон еден мултикултурна и мултијазична група,ккао и
мултијазичен мултетнички тим во позитивна припадноста кон едно цело општество и свет
атмосфера
бура на идеи
Воведен дел:
Наставникот поставува прашања дали имаат Учениците размислуваат ,дискутираат даваат
преференци кон некоја посебна нација или примери со бура на идеи. 10 мин
народ и зошто.
Поттикнува расправа дискутираат.
Главен дел:
Наставникот дава инструкции како да се Учениците го следат видеото во кое повеќе луѓе
проследи видеото. одговараат на истото прашање како учениците ,а
потоа им се зема ДНА тест да се утврди
генетскиот код до повеќе колена наназад.Притоа
се утврдува дека кај испитаниците постои
генетски код од многу повеќе земји и
континенти.
Завршен дел Со бура на идеи се искажуваат свои мислења и
Поставува прашања како тоа дали беше се изведуваат главните заклучоци дека иако сме
поучно и што научивме од видеото. жители на една земја, повеќето од себе носат
Помага, набљудува ,дава идеи, асоцијации. генетски кодови од своите предци од различни
нации низ светот.
Дава инструции да се напишат неколку 20
реченици на англиски јазик за да се сумира
наученото на часот Пишуваат реченици со кои го сумираат
разбраното и како тоа ќе им влијае понатаму кога
некој ќе им го постави истото прашање како на
почетокот на часот.
10 мин
РЕФЛЕКСИЈА ОД ЧАС